bildirgec.org

greys anatomy hakkında tüm yazılar

America in Primetime | Tanıtım

Televizyon, 1941 yılında Amerika’da ilk kullanılmaya başladığından bu yana, Amerikan toplumuna ayna tutan en büyük araçlardan biri oldu. PBS tarafından yayınlanan bu 4 bölümlük belgesel de II. Dünya Savaşı sonrasından günümüze kadar Amerikan dizilerinde oluşturulmuş arketipleri, zaman içerisinde geçirdikleri evrimleri ve II. Dünya Savaşı, Vietnam Savaşı, 11 Eylül saldırısı gibi toplumu derinden sarsan olaylarla birlikte nasıl şekillendiklerini ele alıyor. Her bölümde farklı bir arketipin ele alındığı belgeselde dizi dünyasından kimler yok ki? Alan Ball’dan Shonda Rimes’e, Michael C. Hall’dan Hugh Laurie’ye, Edie Falco’dan Felicity Huffman’a saymakla bitiremeyeceğimiz kadar yaratıcı, yapımcı ve oyuncu mevcut. Daha da kimler var derseniz buyurun yazının devamına.
devamı

10 yorum | desperate houseboy | 1 yıl önce

2011-2012 Sezonunda ABC ve NBC’nin İptal – Devam Kararları

Kanalların peş peşe iptal/devam kararlarını açıklamaya devam ettiği şu günlerde, ABC ve NBC cephesinden de birkaç iptal – devam haberi geldi. Merak edenleri yazının devamına alalım.
EK:11.05.2012′de yeni gelen haberler doğrultusunda yazı güncellenmiştir.
EK (2): 12.05.2012 itibariyle iki dizi hariç NBC ve ABC’nin bütün dizilerinin akıbetleri belli oldu ve yazı tekrar güncellendi.
EK (3): 14.05.2012′de akıbeti belli olmayan dizi kalmadı ve listeler son halini aldı.
devamı

74 yorum | rpdi | 1 yıl önce

İsimleri Yüzünden Harcanan ya da Harcanmayan Diziler

Deneme (pilot) bölümleri mevsimindeyken, The Hollywood Reporter, dizilere uygun isimler bulmanın ne kadar önemli bir aşama olduğundan dem vuran bir yazı hazırlamış . “Dizi İsmi Bulma Sanatı” başlığını koyduğu yazıda, bazı meşhur dizilerin proje aşamasındayken isimleri neydi, sonra ne oldu konusuna değinmiş.
Buradan yola çıkarak, en kötü/alakasız dizi isimlerini sıralamaya ne dersiniz?
devamı

29 yorum | dkamoy | 2 yıl önce

Dizilerden Hangileri İptal, Hangileri Devam Yolunda?

Eskiden EW‘nun şimdilerde Tvline‘ın muhabirliğini yapan Ausiello her yıl olduğu gibi bu yıl da iptal/devam durumlarını öngördüğü listesini bizimle erkenden paylaşmış. Biz de geçen yılki gibi kendisinin bu listesini sizlere sunalım istedik.
Buyrun ABC, CBS, Fox, NBC ve The CW kanallarında bu aralar yayında olan ve 2011-2012 sezonunda görmek isteyeceğimiz 73 84 yapımın akıbetlerine:
devamı

131 yorum | dkamoy | 3 yıl önce

ABC Ailesinden Yeni Sezon Siparişleri

ABC, 6 dizisinin önümüzdeki sezonda da bizlerle olacağını duyurmuş. Erken sayılabilecek bu kararın kapsadığı diziler, Grey’s Anatomy, Private Practice, Castle, Modern Family, The Middle ve Cougar Town.
4 oyuncusunun sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Desperate Housewives‘ta ve sezon içerisinde 4 bölüm daha sipariş alıp 22 bölüme uzatılan Brothers&Sisters‘ta ise hala olumlu bir gelişme yok.
Öte yandan ABC Family de Pretty Little Liars için 2.sezon ve The Secret Life of the American Teenager için 4.sezon anlaşmalarını yapmış. devamı

9 yorum | armny | 3 yıl önce

Yeni Yıla Yepyeni Dizi DVD Setleriyle Giriyoruz

Yeni yıla girmemize çok az bir süre kala 2010′un son, 2011′in ilk dizi DVD setlerine yılbaşı atmosferinde şöyle bir göz atalım dedik. İster kendiniz, ister sevdikleriniz için her türden her zevke uygun bir çok dizi seti, geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu ya da önümüzdeki günlerde sunulacak. O çok beğendiğiniz dizinin yepyeni setini kendinize alabilir ya da henüz izlemeyerek büyük bir hata yaptığını düşündüğünüz bir sevdiğinize armağan edebilirsiniz. İşte evlerimizi TV kanallarından sonra bir kez daha şenlendirecek yepyeni dizi DVD setleri. Herkese bol dizili, bol DVD’li, nice mutlu yıllar!

devamı

1 yorum | ICDeddPeople | 3 yıl önce

abc ve showtime’dan yeni diziler

grey’s anatomy, private practice ve army wives gibi kadın karakter odaklı diziler ile criminal minds gibi suç draması türünde bir dizi ile ekranda başarıyı yakalayan yapımcı mark gordon, şimdi de bu iki türü abc için yeni projesinde bir araya getiriyor: one police plaza. Linda Fairstein ve Kenneth L. Solarz‘ın kaleme aldığı polisiye drama türündeki bu dizide olaylar New York’un ilk kadın emniyet müdürünün etrafında gelişiyor. abc’nin uyarlamak için fox ile girdiği mücadeleden galip çıktığı bir diğer dizisi de dave horwitz ve marisa pinson‘ın bloglarında yayınladıkları karikatürler ve aynı isimli kitaplarından uyarlanan komedi türündeki dealbreaker.
devamı

2 yorum | desperate houseboy | 3 yıl önce

uyarlandım da duruldum…

Ülkemizde son zamanlarda yaygın olan yaprak dökümü, aşk-ı memnu, dudaktan kalbe, samanyolu gibi ‘edebi eser’ uyarlamalarının yanında, malumunuz en gözde uyarlama çeşitlerinden biri de yabancı dizilerden yapılan uyarlamalar. Ama yayın hakları satın alınarak, ama sadece ‘esinlenilerek’ uyarlanmış olsun türk dizi tarihinde uyarlamaların yeri yadsınamaz. Daha önce 22 dakika’da birkaç yazıda tek tek bahsedilen bu dizileri, uyarlama konseptinden yola çıkarak bir derleyip toplayayım dedim. İşte iyisiyle kötüsüyle, yayında olanı yayından kaldırılanıyla 20 uyarlama dizimiz:
devamı

229 yorum | desperate houseboy | 3 yıl önce

Yukarı Çık