bildirgec.org

türk dizileri hakkında tüm yazılar

Türk Dizilerinde Eşcinsellik

Yabancı dizi takipçilerinin bildiği üzre, LGBT temalı dizilerin yanında, bir süredir –hele ki son 10 yılda– neredeyse her dizide LGBT bireyi bulunuyor. Gerek çok küçük rollerde karşımıza çıkıyorlar (polisiye diziler gibi), gerekse hikayenin temel taşlarından biri oluyorlar (Six Feet Under). Peki ya bu konuda bizim ülkemizde şimdiye kadar neler yapıldı? LGBT bireyleri hangi yapımlarda yer aldılar ve dizinin hikayesindeki yerleri ne derece önemliydi? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, sizi yazının devamına davet ediyorum. Ama baştan söylemekte fayda var: Dalga geçirilip hep abuk subuk rollere konulan LGBT bireylerini barındıran dizileri listeye almadım.

devamı

39 yorum | hsparks | 3 yıl önce

Türk Dizilerinin Başarısızlık Sebepleri

Her yıl Türk televizyonları milyonlarca lira harcayarak onlarca yeni dizi çekmeye başlıyor. Çekilen dizilerden pek çoğu 3-4 bölüm içerisinde yayından kaldırılıyor, yayından kaldırılmayanlar ise “reyting” başarılarını sürdürse dahi ortalama Türk TV izleyicisinden başka bir kitleye seslenemiyor, unutulup gidiyor. Bunların sebepleri üstünde biraz düşünüp bir liste hazırlamaya çalıştım;
devamı

16 yorum | widfara | 5 yıl önce

En çok kazandıran Türk dizileri listesi açıklandı

Ekonomi dergisi Forbes en çok kazandıran Türk dizilerini açıkladı. Büyük televizyon kanallarında Prime-time‘da yayınlanan dizilerin olduğu listede birinci sırada Türk Edebiyatından uyarlanan “Yaprak Dökümü” adlı dizi yer alıyor. Ağırlıklı olarak dram ve komedi türlerinde olan yapımlar, önümüzdeki sezon da devam edecekler. İşte en çok kazandıran diziler ve yapımcılarının listesi.
devamı

6 yorum | gorcun | 6 yıl önce

Dizi furyalarında son nokta: Töre

Zaman zaman Türkiye’nin dizi sektöründe bazı furyalar dikkat çekmiş ve bu furyaların çıkış noktası olan konular kullanılarak birbirine benzer pekçok dizi çekilmiştir. Her biri ayrı yazı konusu olan bu furyalardan bazıları aile hikayeleri (Süper Baba, İkinci Bahar, Hayat Bağları, İki Aile), kadın sorunları (Omuz Omuza, Gözyaşı Çetesi), gizli devlet örgütü (Kurtlar Vadisi, Deli Yürek, Sağır Oda, Kod Adı), ağa hikayeleri (Zerda, Asmalı Konak)’dir. Sektörün son gözdesi ise “Töre” olgusu.

devamı

12 yorum | huznukomik | 8 yıl önce

Aşağı İn Yukarı Çık