Gözden kaçırmış olabileceğiniz İngiliz yenilerinden BBC Two yapımı Man In An Orange Shirt‘ü kısaca tanıyalım:

Birer saatlik iki bölümden oluşan mini dizinin 31 Temmuz’da ilk, 7 Ağustos’ta 2. bölümü yayınlandı. Çok satan kitaplara imza atan İngiliz yazar Patrick Gale’in romanından uyarlanan dizi, eşcinsel temalı bir hikayeye sahip.

İlk bölüm 1940’lı yıllarda, 2. bölüm ise günümüzde geçiyor. Benzer şeylerin yaşandığı iki hikaye, bir tablo ve bir aile sırrıyla birbirine bağlanıyor.

Konusuna bakacak olursak…

1944’te, 2. Dünya Savaşı kaosunun ortasında İngiliz Ordusu’ndan Yüzbaşı Michael Berryman, Güney İtalya’da sanatçı Thomas March ile tanışır. Genç nişanlısı Flora’nın onu beklemesine rağmen muhafazakar Michael, kendini Thomas’ın farklı yaşamının cazibesine kapılmış olarak bulur.

Savaş bittikten sonra, Michael’ın gözlerden ırak kulübesinde biraz daha zaman geçirirler. Bir çift olarak kısa bir süreliğine de olsa farklı tecrübeler edinirler. Thomas, “Turuncu Gömlekli Adam” adını verdiği, Michael’a ait bir portre çizer. Sonrasında Michael, Flora’yla evlenmek ve planladıkları aileyi kurmak için oldukça değişen Londra’ya döner. Thomas ise eşcinsel bir adam olarak özgürce yaşayabileceği Soho’ya gider.

Michael ile Thomas’ın geçmişte yaşadıkları, bundan sonrası için de onları tatmin edecek derecede yeterli olacak mıdır? Yoksa geleneksel evliliğin baskıları, 1940’lar toplumu ve kanunlara rağmen aşklarını sürdürecek bir yol bulabilecekler midir? Şimdi bir anne olan Flora, ailesini daha ne kadar süre bir arada tutabilecektir?

Oyunculara göz atacak olursak…

1. Bölüm: Oliver Jackson-Cohen (Mr. Selfridge, Dracula), James McArdle, Joanna Vanderham (One Of Us, The Paradise), Laura Carmichael (Downton Abbey), Adrian Schiller (Victoria), Frances de la Tour.

2. Bölüm: Vanessa Redgrave, Julian Morris (Hand of God, Pretty Little Liars), David Gyasi (Containment).

Fragman: