The Big Bang Theory, How I Met Your Mother ve Two and A Half Men gibi sevilen komedilerin sahibi CBS‘te 19 Eylül’de yeni bir komedi daha yayın hayatına başladı. Kahkahalı sitkom türündeki bu dizi, yani 2 Broke Girls neyin nesidir diyorsanız buyurun yazının devamına.

Öncelikle dizinin konusundan bahsedersek:
Dizi, adından da anlaşabileceği gibi 2 meteliksiz kızın (Max ve Caroline) başından geçen komik olaylar üzerine kurulu. Kızlardan Max biraz sert, biraz ağzı bozuk, oldukça dobra, eğlenceli ama kendine güveni eksik biri. Gündüzleri iki bebeğe bakıcılık yapmakla, akşamları ise bir restoranda garsonluk yaparak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Hayattan çok bir beklentisi yok.

Diğer kız Caroline’in ise Max ile pek alakası yok. Kendine güveni yerinde, hırslı ama alt kültürün sahip olduğu hayatla ilgili hiçbir fikri ve deneyimi olmayan biri. Para içinde yüzdüğü bir hayatı varken babası dolandırıcılıktan tutuklanınca ailesinin servetine el koyulmuş ve kendisini bir anda meteliksiz halde buluvermiş. Geçimini sağlamak için garsonluk yapmaya karar veren Caroline’in, Max’in çalıştığı restoranda işe girmesiyle olaylar zinciri başlıyor. Hatta ilk bölüm sonunda Max’in kalacak yeri de olmayan Caroline’e (ve onun “atı” Chestnut’a) evini açmasıyla sonrasında olaylar daha da renkleniyor. Başlarda yıldızları pek barışmayan ikili ortaklaşa çörek dükkanı açmak için para biriktirmeye bile karar veriyorlar. Bölüm sonlarında biriktirdikleri paranın miktarındaki değişmeler de gösteriliyor.

Her bölümün sonunda değişen para miktarı sahnelerinden biri

Dizinin genel konusu bu şekilde. Sahip olduğu kadroya gelirsek…

Dizinin iki ana karakterinden Max Black’i Kat Denings canlandırıyor. Televizyondaki en uzun rolü tek sezonluk Raising Dad dizisindeki başrolü olan oyuncu bunun dışında ER, CSI:NY ve Sex and The City gibi birçok dizide konuk oyunculuk yapmış. Ama sinemayı da ihmal etmemiş. (Mesela en bilineninden Thor.) Diğer ana karakter Caroline Channing’i canlandıran Beth Behrs ise Dennings’e göre daha deneyimsiz. NCIS: LA ve Castle‘de konuk oyuncu olmanın dışında ufak bazı rolleri var.Yardımcı rollere bakarsak, dizide sürekli kızlara asılan restorandaki aşçı Oleg’i Jonathan Kite, kasiyer Earl’ü Garrett Morris, kızların çalıştığı restoranın yeni sahibi Han Lee’yi de Matthew Moy canlandırıyor. Ayrıca, Max’in bakıcılık yaptığı Brad ve Angelina’nın annesi Peach’e ise Brooke Lyons hayat vermiş. Yan kadro çoğunlukla TV projeleri üzerine kariyerleri olan isimlerden oluşmuş durumda.

Dizi, Two And Half Men 9. sezon açılışının ardından yayınlandığı ilk bölümüyle dizi dünyasına 19 milyonluk bir giriş yaptı. Şimdilerde How I Met Your Mother ve Two And Half Men’in arasında yayınlanan 2 Broke Girls, 11 milyon civarında bir izleyiciye sahip CBS dizileri arasında sağlam bir yer edinmiş durumda. Tabii böyle bir durumdayken bir süre önce kanaldan 22 bölüme olan uzatmasını da aldı. Bunun dışında eğer böylesine bir dizinin tanıtım filmini izlemek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Açıkçası benim diziye başlamam 19 milyonluk açılış rakamı sayesinde oldu. Pek komedi izleyebilir biri olmamama rağmen, 2 Broke Girls klasik komedilerden farklı olarak beni sarmayı başardı. Üstelik kahkahalı sitkom olsa da kahkahalar izleyici rahatsız edecek düzeyde değil. Dizinin genel konusunu iyi işliyorlar. Yan karakterlerin de dahil olduğu karşılıklı diyaloglar desen kesinlikle vasat değil, hatta çoğu yerde gayet de iyi ve yaratıcı bir ilerlemesi var. Başta Max’i canlandıran Kat Denings olmak üzere oyuncuların performansları da oldukça başarılı. Dizinin sonundaki para artışının-azalışının gösterilmesi, evde at beslemeleri gibi ayrıntılar ise diziyi daha eğlenceli hale getirmiş.

Caroline ile Chesnut

Sonuçta, 2 Broke Girls en azından ilk bölümüne şans verilmeyi kesinlikle hak ettiğini düşündüğüm bir dizi. İzleyeceklere iyi seyirler…