Agatha Christie eserlerinin TV hakkını satın alan BBC’nin Agatha Christie Productions ile yedi dizilik yeni bir anlaşma yaptığını geçtiğimiz ağustos ayında duyurmuştuk.

Daha önce yazarın kitaplarından uyarlama olarak Partners in Crime, And Then There Were None ve The Witness for the Prosecution dizilerini yayınlayan kanal, yeni anlaşmanın ilk ürünü olarak sevgili Christie’nin 1958’de yayımlanan kitabı Şahidin Gözleri‘ni (Ordeal by Innocence) uyarlıyor. Üç bölüm sürecek mini dizinin kadrosu da BBC tarafından açıklandı.

Çekimleri bu ay İskoçya’da başlayacak olan dizide Bill Nighy, Catherine Keener, Matthew Goode, Ed Westwick, Luke Treadaway, Anthony Boyle, Eleanor Tomlinson, Morven Christie, Crystal Clarke, Ella Purnell ve Alice Eve yer alıyor.

Miss Marple veya Hercule Poirot’ya ait olmayan romanın konusu şöyle:

Londra’nın zengin ailelerinden Argyle’lerin malikânesi korkunç bir cinayetle sarsılır ve öldürülen Bayan Argyle’ın katil zanlısı olarak oğlu Jacko Argyle hapse atılır. Sonrasında da bu genç adam cezaevinde zatürreeden ölür. Ancak iki yıl sonra Doktor Arthur Calgary adında biri ortaya çıkıp cinayetle ilgili yeni bilgiler ortaya atıp Jacko’nun suçsuz olduğunu iddia edince eski yaralar açılır ve ortalık karışmaya başlar.

Diziyi And Then There Were None ve Witness For The Prosecution’ı da uyarlayan Sarah Phelps yazdı.

Ordeal By Innocence daha önce Agatha Christie’s Marple dizisinin üçüncü sezon ikinci bölümü için de uyarlanmıştı ve Marple hikayesi olarak diziye yedirilmişti. Ayrıca 1984 yapımı uyarlama bir film de bulunuyor. Doğu Ekspresinde Cinayet kitabından uyarlama Murder On The Orient Express ise 10 Kasım’da vizyona gelecek.