akta manniskor temp2Bu ara lafını çok geçirdik şu alternatif dizilerin. Hepimizin az biraz bulaşası var Avrupa dizilerine kenarından köşesinden. Eh ha bir eksik, ha bir fazla. Hazır 2. sezonu da sona ermek üzereyken mini bir Äkta Människor tanıtımına buyur edeyim sizi.

Real Humans (Gerçek İnsanlar) anlamına gelen Äkta Människor, bir İsveç dizisi. Amerika, İngiltere, Danimarka, Fransa ve hatta İsrail yapımı dizilerin bile adını geçirmişken İsveç eksik kalmasın, değil mi?
akta manniskor temp1Lars Lundström tarafından yaratılan ve Sveriges Television (SVT) kanalında yayınlanan dizi, “inbot” denilen insan-robotların var olduğu bir dünyada geçiyor. 22 Ocak 2012‘de başlayan ve şimdilik 2 sezon-20 bölümü bulunan dizinin 2. sezon finali haftaya yayınlanacak. Bu final ana final mi olacak, yoksa dizi 3. sezonuyla dönecek mi, bunu zaman gösterecek.

Konuyu açarsak; gelişen teknoloji sonucunda insanlığa hizmet etmesi için inbotlar üretilir. Tamamen insana benzeyen, gerçek bir insan gibi iletişim kurabilen, komutları yerine getirebilen bu inbotlar çeşit çeşit olup, yapması istenilen işe göre özel kart okuyucularla büyük mağazalarda satılmaktadır. İsterseniz ev işleri yapar, isterseniz bahçenize bakar, isterseniz ev için alışverişe çıkar. Fabrikanızda işçi, marketinizde kasiyer ya da temizlikçi olarak çalışır. Hatta isterseniz yatak arkadaşınız bile olabilir. İşi bittiğinde telefon şarj eder gibi kendi bataryasını doldurur ve yeni bir güne hazırdır. 10 parmağında 10 marifet bu inbotlar tahmin edersiniz ki ülkede çabucak popüler olur. Tabii daha mutaassıp olup inbot kavramını yadırgayan insanlar da mevcuttur. Her çalışma alanında inbotların insanların yerini alması bazı kesimleri korkutmaktadır.

İki farklı koldan başlıyor hikayemiz;

Engman Ailesi’nden başlayalım:

(soldan sağa) Matilda – Hans – Tobias – Sofia – Inger

Engman Ailesi inbotsuz bir hayat yaşamaktadır. Anne Inger evinde inbot istememektedir. Kalanlar meraklarından istese de Inger’a sesini çıkarmamaktadır. Inger’ın bakıma muhtaç olan babası Lennart ayrı bir evde kalmaktadır; ev işlerini, alışverişi halletmesi için eski model bir inbotu vardır. Tek kaldığı için Odi‘yle özel bir bağ kuran Lennart’ın, inbotunun bozulmasıyla iyice keyfi kaçar. Kayınpederine yeni bir inbot almak için inbot mağazasına giden Hans kendini iki inbotla eve dönmüş bulur. Babası için bir Vera, Engmanlar içinse bir Anita.

Inger’ın yakın arkadaşı ve komşusu Therese ise kocası Roger ve oğlu Kevin’den çok, inbotu Rick’le zaman geçirmektedir. Roger bir inbot üretim merkezinde çalışmaktadır ve içten içe inbotlardan nefret etmektedir. Bu da aile içinde sık sık kavgalara neden olmaktadır. Bir gün Therese, oğlu Kevin’i ve inbotu Rick’i alarak evden ayrılır. Roger tek başına alır.

Marylyn – Gordon – Flash (Florentine) – Fred – Niska

Bir yanda inbotlarıyla insanların günlük yaşamlarını izlerken, diğer yanda Özgür İnbotlar‘ın yaşam mücadelesini, özgürlük savaşını izliyoruz.

Hür iradelerine engel olan şifrelerin kırılmasıyla özgürlüğüne kavuşan birkaç inbot, yeniden insanların kölesi olmamak için de sürekli hareket halindedir. İnsanlardan uzakta yaşayan ve sadece kendilerini şarj etmek için insanların yaşadığı bölgelere yaklaşan bu inbotlar, bir gün girdikleri bir evde fark edilirler. Arkadaşları Mimi yakalanır. O an için onu arkalarında bırakmak zorunda kalan grup bir süre sonra ikiye ayrılır. Mimi’ye özel hisler besleyen Leo (solda) gruptan ayrılarak Mimi’yi aramaya başlar. Mimi’yi bulduktan sonra grup yeniden birleşme kararı alır. Ancak Leo, Mimi’nin artık Anita olarak özgür iradesi sona erdirilmiş bir şekilde Engman Ailesi’ne hizmet verdiğinden habersizdir. Bu kurtarma operasyonu düşündüğünden biraz daha zorlu geçecektir.
Robotların hayatımızdaki ve geleceğimizdeki olası yerine dair güzel kotarılmış bir hikaye. 10’ar bölümden iki sezon. Çerez gibi çabucak bitireceğinize eminim. Zamanınız varsa, bence şans vermelisiniz. Alternatif arayanlara tavsiyedir.

Şimdi sizi tanıtım filmiyle baş başa bırakıyorum:

İzleyecek olanlara keyifli seyirler…