İmkansızı gerçekleştirmek, onların en iyi yaptığı iş.

Eureka, Caprica ve Being Human (ABD) gibi dizileri bünyesinde bulunduran Syfy, Temmuz 2011 zamanı yeni bir diziyi daha bizimle buluşturdu. 26 Eylül’de 11 bölümlük ilk sezonunu kapatan Alphas, 2012 Temmuz’unda 13 bölümlük 2. sezonuyla yeniden ekranlara dönecek. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı, yazının devamında.

Dizi aslında senaristlerin üstüne bir şeyler yazmak için belki de en çok kullandığı konu üzerine kurulu: Süper güçler. Hatta Alphas‘ın iyi taraf -ki devlet oluyor aslında o taraf- ile kötü taraf arasındaki mücadeleye dayanması gibi bir durumu da var.

Aynı zamanda Section 8 olarak da bilinen dizinin gerçekte uzun bir geçmişi var. Zak Penn tarafından tasarlanan Alphas, 2007 yılında ABC ve NBC‘nin gündemine girip sonunda ABC’nin yapım için 6 bölümlük sipariş vermesiyle karşımıza çıkmıştı. Ancak, o sıralar patlak veren Yazarlar Grevi nedeniyle rafa kalkan proje, 2009 yılında, bu sefer Syfy’ın talip olmasıyla ekranlarda olma fırsatı yakaladı.Dizinin konusuna gelecek olursak:
Diziye adını veren Alfa (Alpha) kelimesi, beyin yapılarındaki farklılık nedeniyle özel bir güce sahip kişiler için kullanılan bir terim. Dizi, güçlerini kötü amaçlar için kullanan alfaları etkisiz hale getirmekle uğraşan bir grubun başından geçenleri bize sunuyor. Her bölümü, genellikle farklı bir alfa üzerine olsa da dizinin temelinde ana diyebileceğimiz bir konusu da bulunmakta.

Alphas, açılışını bir adamın adliyede, hem de kilitli bir odadayken açıklanamaz bir şekilde öldürülmesiyle yapıyor. Olaydaki tuhaflık nedeniyle olay yerine gelen ve işin içinde bir alfanın olduğunu anlayan Dr. Rosen ve onun alfalardan oluşan ekibi -ki bunlar aslında Savunma Bakanlığı destekli bir grup- olayı araştırmakla görevlendirilir. Başlarda daha önce araştırdıklarından pek de farklı görünmeyen bu olay, kısa zaman içinde onları hiç de tahmin etmedikleri noktalara götürüverir.Dizinin karakter bazlı kadrosu ile devam edecek olursak:

Dr. Lee Rosen, grubun alfa olmayan tek üyesi ve ekibin başı. Hayatını alfaları araştırmaya adamış olan Rosen, ekibi ve gerekli durumlarda diğer alfaları korumak için her türlü şeyi yapmaya hazır birisi. Karakteri, zengin bir kariyeri bulunan usta oyuncu David Strathairn canlandırıyor.

Gary Bell, bana kalırsa ekibin en sevilesi ya da dövülesi üyesi. Otistik biri olan, annesiyle yaşayan ve bilgi-işlem üzerine yeteneği bulunan Gary, cep telefonu sinyalleri, televizyon yayınları ve kablosuz ağ frekanslarına herhangi bir aygıta ihtiyaç duymadan erişebiliyor. Karakteri, Bones veya Mad Men‘den de bilinen Ryan Cartwright canlandırıyor.

Cameron-Gary-Bill-Rosen-

Bill Harken, gücünün bedelini işini kaybetmekle ödemiş olan eski bir FBI ajanı. Stresli ve sinirliyken kas gücü geçici bir süreliğine süper seviyeye çıkan Bill’in, özellikle tehlikeli durumlarda ve kavgalarda ekibe katkısı oldukça fazla. Karakteri, New York Undercover başta olmak üzere birçok TV yapımında yer almış Malik Yoba canlandırıyor.

Nina Theroux, ekibin en uzun süreli üyesi ve Rosen’a en yakın kişi. Göz teması kurduğu kişilere istediğini yaptırabilme gücü olan Nina, otokontrolü olan birisi olsa da gücünün ona verebileceği zararları acı bir şekilde öğrenerek Rosen’ın ekibine dahil olmuş. Karakteri, TV ağırlıklı bir kariyeri olan Laura Mennell canlandırıyor.

Nina ve Rachel

Rachel Pirzad, ekibin 5 duyusu oldukça hassas olan üyesi. Her türlü koku ve sese yönelebilmenin yanında, maddeleri kimyasal yapılarına kadar bile ayırarak algılayabilen Rachel, gücü, ekip ve ailesi arasında mücadele edip duran birisi. Bunun dışında, gücü nedeniyle çevreyle sosyalleşme sorunu var. Karakteri, genellikle konuk oyunculuklar ile TV’de yer almış Azita Ghanizada canlandırıyor.

Son olarak, Cameron Hicks de ekibin en yeni üyesi olarak karşımıza çıkan dizi karakteri. Gerektiğinde sapmaları ve engelleri de katarak top veya kurşun gibi istediği her şeyi istediği noktaya atabilen Cameron’ın özel hayatının gücü kadar kusursuz olduğu söylenemez. Karakteri, October Road veya ABC’nin 8 bölümde iptal ettiği Happy Town‘dan da bilinen Warren Christie canlandırıyor.

Dizinin dişe dokunur bir konuk oyuncu listesi olduğunu da hatırlatarak tüm kadroya şuradan ulaşabileceğinizi ekleyelim.

Alphas, benzer konulu başarılı yapımları ya da süper kahraman meraklılarını düşündüğümüzde vasat kalabilecek bir yapım. Kötü bir dizi olduğu söylenemez; ama bir Misfits olmadığı da aşikar. Ayrıca, değerlendirme yapılırken Heroes ile de karşılaştırılmaması gerektiğini düşünenlerdenim. Oyunculuklarınsa, dizi için yeterli olduğunu söyleyebilirim.Eğer siz de benim gibi süper kahraman açlığı çektiğiniz bir dönem içine girerseniz, Alphas böylesi bir zamanda rahatlıkla izlenebilecek türden bir yapım. Son olarak, diziyle ilgili fikir verici bu videoya da bakabilirsiniz. İyi seyirler…