Amazon-PilotsSon 1-2 yıldır kaliteli dizileriyle dikkat çeken Amazon, bildiğiniz gibi diğer kanallardan / online platformlardan daha farklı bir deneme bölümü (pilot) sezonu sürecine sahip. Orijinal dizileri için sipariş ettiği deneme bölümlerinin hepsini internet sitesi üzerinden yayınlıyor ve izleyicisinin puanlamalarına, tepkilerine, gördüğü arz ve talebe göre içlerinden seçtiklerini diziye dönüştürme kararı alıyor.

Belli dönemlerde birkaç deneme bölümü aynı anda çıkıyor ve hangilerinin tam sezon onayı alacağı belli olana kadarki süreye ‘deneme bölümü mevsimi (sezonu)’ diyoruz. Bunlardan 3. mevsimin deneme bölümlerini şurada, 4. mevsiminkileri ise şurada sizlerle paylaşmıştık. En son 4. mevsimin 6 dizisinden 2’si (Mad Dogs ve The Man in the High Castle) ilk sezon onayını kapmıştı.

sneaky-pete-casanova-review-amazon-studiosBunların üstüne geçtiğimiz Haziran ayında 5. mevsimi yapıldı ama bunların hepsi çocuklara yönelik dizilerinden oluştuğu için 22dakika sayfalarında yer almadı. Ağustos ayında ise iki diziyle (Sneaky Pete ve Casanova) mini bir mevsim yapıldı ve Sneaky Pete tam sezon onayı alırken Casanova ek senaryo siparişi alabildi. Bu iki diziyle ilgili ayrıntılara şuradan ulaşabilirsiniz.

İşte geldik 2015 sonbaharına ve yine 6 yeni deneme bölüme sahip yeni bir mevsime. Bölümlerin hepsini kendi yöntemlerinizle bulup izlemeniz mümkün.


EDGE

edgeGeorge G. Gilman’ın kitabından uyarlanan, Shane Black‘in (Lethal Weapon, Iron Man 3) yönetmenliğini yaptığı bir drama.

KONU: Missouri’deyiz, yıl 1865… Josiah Hedges, nam-ı diğer Edge, İç Savaş’tan evine döndüğünde yakın silah arkadaşının kendine ihanet ettiğini, kardeşini öldürdüğünü ve burada acımazsız yöntemlerle sahte bir hükümdarlık kurduğunu öğrenir. Güzel ve gizemli bir kadın beklenmedik bir şekilde Edge’in yoluna çıkınca, Amerikan gücünü bu kadar yüksek noktaya ulaştıran karanlık komployu ortaya çıkarmak ve intikam almak için birlikte hareket etmeye başlarlar.

OYUNCULAR: Max Martini, Ryan Kwanten, Yvonne Strahovski, Alicja Bachleda ve William Sadler.

Diziden bir sahne için tık.edge-amazon-pilot-season


GOOD GIRLS REVOLT

revoltKONU: 1969’da, özgür dünya sayesinde yeni bir kültürel devrim başlarken, zamanın getirdiği değişimi reddeden bir yer hala vardı: Haber merkezleri.

Bu dönem draması News of the Weeks dergisinde çalışan, adil muamele peşindeki bir grup genç yazar kadını merkezine koyuyor. Onların devrimci istekleri herkesinkinden daha farklı bir değişime katılmayı teşvik ediyor. Evlilikler, kariyerler, seks hayatları, aşk yaşamları ve arkadaşlıklar üzerine bazı anlayışları baş aşağı etmek gibi…

OYUNCULAR: Anna Camp, Grace Gummer, Chris Diamantopoulos, Genevieve Angelson, Hunter Parrish, Teddy Bergman, Daniel Eric Gold, James Belushi, Erin Darke ve Michael Oberholtzer.

Diziden bir sahne için tık.good-girls-revolt-amazon-pilots


HIGHSTON

highstonKONU: 19 yaşındaki iyi niyetli ve sıra dışı Highston Liggetts, her yönüyle hiçbir şeyini anlamadığı dünyada kendi yerini bulma mücadelesindeki şizofrenik bir gençtir. Bunu başarmak için de kendisine rahat bir yaşam sağlayan ve tavsiyeler veren ünlü arkadaşları olduğunu hayal eder. Sersemlikleri konusunda endişelenen ama onunla empati de kurabilen bu hayali geniş ailesindeki her bir üye, sürekli başka ünlü bir isimle değişmektedir.

OYUNCULAR: Mary Lynn Rajskub, Chris Parnell, Flea, Curtis Armstrong, Shaquille O’Neal ve Lewis Pullman.highston-amazon-pilots


ONE MISSISSIPPI

onemissiKONU: Başrol oyuncusu Tig Notaro’ın hayatından hafif esinlenmeler taşıyan bu kara komedi, Tig’in Mississippi’ye dönmesiyle tekrar karmaşık çocukluğuna gezintiye çıkması ve çok sevdiği annesinin ölümünü kabullenmesi üzerine olan süreci ele alıyor.

Yakınlarda bozulmaya başlayan sağlığı nedeniyle sendelerken bir yandan onu gerçekten anlayabilecek, tutunabileceği sağlam birini bulma çabasına girer. Karşısına çıkan eski kız arkadaşı Mississipi’de kalması ve ümidini kaybetmemesi için bir başka sebeptir.

OYUNCULAR: Tig Notaro, Noah Harpster, John Rothman, Beth Burvant ve Casey Wilson.

NOT: Yarım saatlik dramedinin yapımcıları arasında Louis C.K.’in de yer aldığını belirtelim.one-mississippi-amazon-pilots


PATRIOT

patriotKONU: İstihbarat Subayı John Tavner’ın son görevi, İran’dan gelecek nükleer saldırıyı önlemek, bunu yaparken de orta batıdaki bir boru firmasında çalışan orta sınıf bir işçi kılığında, bütün güvenli yöntemleri bırakarak “resmi olmayan” bir koruma sağlamaktır.  PTSD ile bir kuvvet gösterisi, bir valinin ehliyetsizliği, patlak veren fiyaskolar görevini ve kendini tehlikeye atarken bir yandan aile sorunlarıyla boğuşmaktadır.

OYUNCULAR: Michael Dorman, Kurtwood Smith, Michael Chernus, Terry O’Quinn ve Gil Bellows.

Tanıtım filmi için tık.patriot-amazon-pilots1


Z — THE BEGINNING OF EVERYTHING

zKONU: Z: The Beginning of Everything, Zelda Sayre Fitzgerald‘in yaşam öyküsünü anlatan bir drama. Bu güneyli güzel kadının dönemindeki kadınlara göre aykırı davranmaya başlamasını, yazarlığa adımını ve modern feminizmin ikonuna dönüş sürecini konu alıyor.

Zelda’nın kendi kitaplarını yayınlamayan yazar F. Scott Fitzgerald ile 1918’de tanışmadan hemen öncesinde başlayan dizi, onay aldığı takdirde zamanının ötesindeki bu kadının büyüleyici yaşamından başlayıp gümbürtülü 1920’lerde en ünlü ve en adı çıkmış çifte dönüşmeleri öyküsüne kadar uzanma niyetinde.

OYUNCULAR: Christina Ricci, Gavin Stenhouse, David Strathairn, Kristine Nielsen, Holly Curran, Scott Rosenfeld ve Sean Bell.z-zelda-fitzgerald-christina-ricci