Geçen sene Ekim ayında, Gomorrah kitabının yazarı Roberto Saviano’nun 2013 yılında çıkan ve global kokain ticaretini anlatan “ZeroZeroZero” adlı kitabının televizyona uyarlanacağının haberini almıştık. İtalyan suç draması Gomorrah’tan Stefano Sollima’nın dizinin yönetmenliğini ve yürütücü yapımcılığını üstleneceğini, 8 bölümlük dizinin Sky Italia ve Canal Plus tarafından finanse edileceğini, dizinin Meksika, Louisiana, Orta Afrika, İspanya, İtalya ve Londra’da çekileceğini de öğrenmiştik.

Bu senenin Nisan ayında ise Andrea Riseborough (Waco, National Treasure, Bloodline), Gabriel Byrne (In Treatment, Secret State,Maniac), Dane DeHaan (In Treatment, Valerian and the City of a Thousand Planets) ve Harold Torres‘in (El Chapo, Ingobernable), dizinin başrol oyuncuları olacağı, Giuseppe De Domenico (Euphoria), Francesco Colella (Made In Italy) ve Tcheky Karyo (Nikita)’nun, dizinin kadrosunda yer alacağı ile ilgili haberi aldık.

Ayrıca yine Gomorrah ekibinden Leonardo Fasoli ve Stefano Bises‘in Stefano Sollima ve kitabın yazarı Roberto Saviano ile birlikte dizinin  yapımcı ekibi arasında oldukları, Mauricio Katz (The Bridge), Max Hurwitz (Wheels Wheels) ve Maddalena Ravagli‘nin (Gomorrah), yazar takımında olduklarını da öğrendik.

Amazon’un Amerika, Kanada, Latin Amerika ve İspanya’daki yayın haklarını aldığının, Sky’ın İtalya, İngiltere, İrlanda, Almanya ve Avusturya’da; Canal +’ın ise Fransa’da ve Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinde diziyi yayınlayacağı söylendi.

ZeroZeroZero, Amerika’dan Avrupa’ya bir kokain sevkıyatını takip edecek. Kokain ticaretinin kontrolü için mücadele eden Meksika kartelleri, Calabria mafyası, yozlaşmış aç gözlü iş adamları da dahil olmak üzere, birbirinden farklı ama aynı derecede şiddet içeren suçlar üzerinden, güç düşkünü sabıkalı grupların verdikleri savaşın hikayesini izleyeceğiz. Kartellerin güç savaşları, işledikleri cinayetler, yaptıkları işkenceler, kurdukları ordular, devletlere kafa tutmaları en ince detayına kadar anlatılacak. Dizi, kokainin Meksika’daki başlangıç noktasından, İtalya Calabria’daki nihai hedefine dağıtımına, piyasayı, dünya ekonomisini ve hatta hayatımızı nasıl etkilediğine odaklanacak.

İtalyan kökenlerine rağmen ZeroZeroZero tam anlamıyla uluslararası bir proje oldu. İlk hafta New Orleans’taki çekimler bittikten sonra Meksika’ya ve daha sonra İtalya ve Afrika’ya gidildi. 3 kıtada, Arapça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Wolof dillerinde 8 ay boyunca süren çekimler yapıldı.

Dizinin yürütücü yapımcısı Stefano Sollima, ilk 2 bölümü çekti. 3, 4 ve 5. bölümleri Janus Metz (True Detective), 6, 7 ve 8. bölümleri Pablo Trapero (The Clan) yönetti.

Çekimleri tamamlanan dizi 2019 yılında yayınlanacak.

Kaynak 12