Awkward, yazın başlamış ve şimdiye kadar sadece 12 bölümlük birinci sezonu yayınlanmış MTV dizisi. 20’şer dakikalık bölümlerden oluşan dizinin 2. sezonunun olacağı, bir süre önce açıklanmıştı. Yeni sezonu 2012’de gelecek olan Awkward’ın, bilenler, bilmeyenler ve merak edenler için üzerinden geçelim.

Lise öğrencisi Jenna Hamilton üzerine kurulu Awkward’ın ilk bölümden ispiyon verecek olursak (bu sefer direk özet de diyebiliriz)…
Jenna; okulun popüler olmayan, bir nevi görünmez olarak tabir edebileceğimiz kızıdır. Katıldığı yaz kampında, okulun en havalı çocuğu olan Matty ile birlikte olmalarına rağmen Matty, bundan kimsenin haberi olmamasını ister. Çünkü Jenna gibi bir kızdan hoşlanması sosyal hayatını kötü etkileyecektir. Bir yandan bununla, bir yandan da kendinden daha çocukça davranan ebeveynleriyle uğraşan Jenna’nın hemen hemen kendini ifade edebilmesinin tek yolu, bloguna yazdıklarıdır. Matty ile ilk kez yattıktan sonra eve dönen morali bozuk Jenna, kendine “bir arkadaş”tan gelmiş mektup bulur. Mektup, “Şu an ortadan kaybolsan kimse farkına bile varmaz” diye başlamaktadır. Bunun üstüne iyice yıkılan Jenna, bloguna “Bazen genç olmak, ölmek istemenize sebep olabilir” yazarak banyoya geçer.

Duşa girmeden önce biraz rahatlamak için 2 tane aspirin almaya çalışan Jenna’nın boğazına bu haplar kaçar ve kavanozu yere düşürür. Tam boğazına kaçmış hapları çıkartmıştır ki, bu sefer de etrafa saçılan haplara ayağı takılarak yere düşer ve bayılır. Kendine geldiğinde kolunu ve boynunu alçıya alınmış şekilde bulur. Bundan daha da kötüsü, annesi ve babası, blogunda yazdığı son cümleyi de düşünerek onun intihar etmeye çalıştığını düşünürler. Bu dedikodu bütün okula da yayılmıştır. Bir kolu havada olarak okula gitmeye çalışan kızımız, bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Ama diğer lise öğrencilerinin deyimiyle o, dikkat çekmeye çalışan bir kaçıktır.

Hayatının daha da kötü gidemeyeceğini düşünen Jenna, biraz cesaretini toplayıp, topluluk önünde olan ve öğrencilerin kendi aralarında oynadıkları bir oyuna katılır. Bu oyunda okulun en popüler kızı (ya da zengin olduğu için popüler olan diyebiliriz) Sadie’yi alt ederek yavaş yavaş okulda tanınmaya başlar. Böylikle Jenna’nın lisede belirlenen sosyal statüsü de yavaş yavaş değişmeye başlamıştır.
özet sonu

Kadro tamamen genç ve yetenekli oyunculardan oluşuyor. Jenna karakteriyle başrolde, daha önce 1 sezon boyunca (o da 6.sezon) One Tree Hill‘de yer almış Ashley Rickards; okulun popüler çocuğu Matty rolünde Desperate Housewives‘ın 6. sezonunda gördüğümüz Beau Mirchoff ve Jenna’nın en yakın arkadaşı Tamara rolünde, Weeds‘in 4 ve 5. sezonundan bildiğimiz Jillian Rose Reed var. Diğer oyuncular da tabii ki bir yerlerde oynamış, fakat pek de bahsedilecek rollerde görülmemişler. İsteyenler kalan oyunculara buradan ulaşabilirler.

İlk başta Mtv dizisi olduğunu düşünerek elimin tersiyle itmiştim. Öylesine, çok boş bir gecede başladım ve anında bağımlısı oldum. Bayağı bayağı eğlenceli bir dizi. Oyuncular pek deneyimli değil, fakat gayet de kıvırıyorlar rollerini. Hazır ikinci sezonun başlamasına zaman varken, merak edenler oturup bir çırpıda 12 bölümü izleyebilirler. Hem bölümler de 20’şer dakika olunca hiç baymıyor, tam tadında bırakıyorlar. Bu tarz gençlik komedilerini sevenlerin değerlendireceği bir seçenek olabilir.

&feature=related