Band of Brothers
Band of Brothers

”Band of Brothers” Türkçe adıyla ”Kardeşler Takımı” , 2001 tarihli, ünlü Amerikan sinemacıları Tom Hanks ve Steven Spielberg’ün yapımcılığını üstlendiği 10 bölümlük HBO yapımı olağanüstü bir mini dizi. Stephen Ambrose’nin aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, 2. Dünya Savaşında Amerikan ordusunun 506. Alay 101. Havagücüne bağlı Easy Bölüğünün yaşadıklarına odaklanarak müthiş bir savaş ve insanlık panoraması sunuyor. Hikaye, Amerikan ordusunun gözünden anlatılıyor ve malumunuz Amerikan ordusu dünya çapında büyük bir antipatiyle karşılandığından bence çok zor bir işi de beceriyor. Bu durumu Amerikan ordusu propagandası yapmaktan ziyade, savaşın insan psikolojisi ve çevre üzerine etkilerine odaklanarak başarıyor. Bkz. 9. bölüm Why We Fight (Neden Savaşıyoruz?)

Band of Brothers
Band of Brothers

Dizinin başlangıç sahnelerinde savaşı yaşamış insanların kişisel duygu ve düşüncelerine de belgesel tadında anlatımlarla şahit oluyoruz. Hikaye, Amerika’nın 1941 yılında resmen savaşa girmesinden sonra 1942’de Toccoa Kampında yapılan savaş hazırlıklarıyla başlıyor. İlerleyen bölümlerde Normandiya Çıkarması, Bastone Savaşı ve savaşın sonunu müjdeleyen Kehlsteinhaus (Hitler’in Kartal Yuvası) mekanlarında geçen olaylara tanık oluyoruz. Yapımın bir özelliği de her bir bölümün milyon dolarları aşan yüksek maliyetler içermesi. Bölüm başına yaklaşık 12.5 milyon dolar harcanmış olan dizinin toplamdaki maliyeti 125 milyon dolar olarak belirtilmiş ki dizi, bu maliyetle şimdiye kadar çekilmiş en pahalı televizyon yapımı olarak biliniyor. Bunu diziyi izlerken o denli hissediyorsunuz ki yaklaşık 1 saat süren her bölümde ayrı bir savaş filmi izlediğiniz hissine kapılabilirsiniz. Spielberg’in çarpıcı savaş filmi ”Er Ryan’ı Kurtarmak”tan aşağı kalır yanı olmayan etkileyici görselliğiyle dizi adeta 10 saatlik bir sinema şaheseri olarak da görülebilir.

Band of Brothers
Band of Brothers

Sinemasal anlamda hangi yönüyle incelemeye kalksak tepeden tırnağa kusursuz diyebileceğimiz dizinin toplam yapım süresi ise 3 yılı bulmuş. Geniş oyuncu kadrosu savaşın içerisinde yaşayan askerleri başarıyla canlandırıyor. Filmin görsel etkisini tamamlayan ses efektleri savaşın korkutucu ve dehşet veren yönünü sonuna kadar hissettiriyor. Görsel efekt ve seslerin yanı sıra en az dizi kadar etkileyici müziklerin yaratıcısı ise ünlü müzisyen Michael Kamen olmuş. Dizinin başarısı bir çok ödüllerle tescillenmesine rağmen yapım, yarattığı tartışmalardan da nasibini almış. Dizinin tarihi gerçekleri saptırdığından, Amerikan propagandası yaptığına kadar bir çok iddia ortaya atıldığını başta Imdb olmak üzere bir çok platform ve eleştiri de görebilirsiniz. Tarihi kısmına çok iddialı bir yorum getiremem ama sinemasal özellikleriyle 4/4lük bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Benim yorumumca dizide olabildiğince objektif ve insancıl bir bakış açısı da mevcut. Zamanında ülkemiz televizyon kanallarında da yayınlanmış ”Kardeşler Takımı”nın devamı niteliğinde olan ve yakın zamanda çekilmiş ”The Pacific” dizisi de savaşın bir diğer cephesine odaklanıyor. The Pacific dizisi de aynı şekilde tartışmalara sebep olmuş hatta ülkemizde sansürlenerek yayınlanmıştı. Nihayetinde bugün baktığımızda Amerika’nın gözünden izleyebileceğimiz iki adet benzersiz İkinci Dünya Savaşı dizisi bulunmakta. Şahsen çok başarılı bulduğum bu yapımları izlememiş olan herkese tavsiye ederim.

Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers