Banshee, şimdilerde örneklerini sıklıkla görmeye başladığımız aksiyon türü bir dizi. İlk bölümü 11 Ocak 2013 tarihinde yayınlandı. Dizinin yayıncısı ise Strike Back ve Hunted gibi  dizileriyle bilinen ve aksiyon dizilerine ağırlık veren, HBO‘nun yan kanalı Cinemax.  Şimdi, Nasıldır bu dizi? diyenler varsa buyursun yazıya.

Banshee’nin tanıtımlarında “True Blood‘ın yaratıcısından” diye bir ifadeye yer verilse de uyarmakta fayda var; dizinin yaratıcısı değil, yapımcısı Alan Ball. Dizinin yaratıcıları ise filmografilerinde şimdilik Banshee dışında bir iş bulunmayan David Schickler ve Jonathan Tropper.

Çok uzatmadan dizinin konusuna geçelim :  

Dizi, hapisten yeni çıkan bir adamın karizmatik bir şekilde hapishaneyi terk etmesiyle başlıyor. Karakterimiz, 15 yıl önce işlediği bir  soygun suçundan dolayı hapise girmiş. Çıkar çıkmaz da hem suç ortağı, hem de sevgilisi olan Ana‘nın yerini bir şekilde öğreniyor ve soluğu sevgilisinin yaşadığı Banshee isimli bir Amiş kasabasında alıyor.

 

(Bundan sonrası ilk bölümle ilgili ispiyon içerir. “Her şeyi izlerken öğreneyim” diyorsanız, gizlenmiş kısmı atlayın.)

Banshee kasabasına geldiğinde ise sevgilisi Ana’nın evlenip, ismini Carrie olarak değiştirerek kendisine yepyeni bir hayat kurduğunu ve hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını da anlaması uzun sürmüyor.  Kasabaya gelir gelmez belayı hemen kendisine çeken karakterimiz, çeşitli olaylar sonucunda, kasabaya yeni atanan Şerif’in ölmesiyle, onun yerine geçiyor ve onun ismini kullanmaya başlıyor : Lucas Hood.
Bir yandan gönül işleriyle uğraşırken, diğer yandan adeta bir suç batağına dönüşen kasabanın kanunsuzlarıyla mücadele etmeyi de ihmal etmiyor. Tüm bunlar olurken, yıllar önce hapise girmesine neden olan soygundan dolayı, peşlerinde olan Tavşan (Rabbit) lakaplı bir suç deviyle mücadele etmek zorunda kalıyor. Karakterimizin gerçek ismiyle ilgili, -şu ana kadar- bir bilgimiz olmadığını da ekleyeyim.

 

Karakterler ve Kadro

Lucas Hood

Lucas Hood

Konu kısmında kendisiyle ilgili verilen bilgiler dışında ne söylesem ispiyon olan bir karakter. Kasabaya geldikten sonra da suç işlemeyi bırakmıyor.
Karakteri, Antony Starr canlandırıyor. Kendisi, uzun yıllar boyunca ülkesi Avustralya ve Yeni Zelanda yapımı pek çok dizide oynamış Yeni Zelanda’lı bir aktör. Ama Amerikan izleyicisinin karşısına ilk defa Banshee ile çıkıyor. Yani, kendisini bir yerlerden tanımamanız gayet normal.

Carrie Hopewell

Carrie Hopewell

Yetenekli bir hırsızken, kendi halinde bir emlakçıya dönüşüyor. İki çocuğu var. Lucas’ın gelmesiyle, pek çok konuda aklı karışıyor.
Karakteri, Ivana Milicevic canlandırıyor. Banshee’den önce Chuck, Vegas, Without a Trace gibi pek çok dizi ve filmde oyunculuk yapmış.

Kai Proctor

Kai Proctor

Kasabanın suç örgütünün lideri. Herkes suçlu olduğunu bilse de korktuklarından dolayı, polisler bile onunla karşı karşıya gelmekten kaçınıyor. Kasabanın başkanının en büyük düşmanı aynı zamanda. Kasabadaki çoğu kişi gibi Amiş bir aileye sahip.
Karakteri, Ulrich Thomsen canlandırıyor. Oyuncu, hem kendi ülkesi Danimarka’da, hem de Amerika’da irili ufaklı bir çok karakteri canlandırmış.

Job

Job

Lucas ve Carrie’nin geçmişinden gelen bir arkadaşları. Kendisi bilgisayar konusunda inanılmaz derecede yetenekli; saniyeler içinde, dilediği bilgisayar sistemine girmekte hiç sıkıntı çekmiyor. Bu yeteneği, -tahmin edebileceğiniz gibi- suç eylemlerinde de ona ve arkadaşlarına yardım ediyor.
Karakteri, Hoon Lee canlandırıyor. Sex and the City, Fringe, Blue Bloods, NYC22 gibi dizilerde tek bölümlük yer almış. Banshee ilk uzun soluklu işi. Ayrıca, geçtiğimiz sene yayınlanmaya başlayan yeni versiyon Teenage Mutant Ninja Turtles‘ta Splinter karakterini seslendiriyor.

Sugar Bates

Sugar Bates

Konu kısmında bahsi geçen olayda, Lucas’a büyük destek sağlıyor. Eski bir boksör, şimdilerde ise bar sahibi.
Karakteri, Frankie Faison canlandırıyor. Kendisini daha önce The Wire ve One Life to Live dizilerinde izlemişiz. Bunların dışında bir çok yapımda, irili ufaklı rol almış.

Rabbit (Tavşan)

Rabbit

Karakter hakkında pek bir bilgimiz yok. Yıllar önce gerçekleşen soygundan dolayı Lucas’a kan davası güden, dizimizin esas kötüsü.
Karakteri, Ben Cross canlandırıyor.

 

 

Bunların dışındaki diğer önemli karakterleri merak edenler şuraya uğrayabilir.

 

 

 

Kablolu bir kanal olmanın rahatlığını sonuna kadar kullanan Cinemax, diğer dizilerinde de olduğu gibi cinsellik ve şiddet konularında, elini hiç de korkak alıştırmamış.

 

 

 

 

 

Cinemax, şimdilerde 10 bölümlük ilk sezonu devam eden Banshee’nin, izlenme oranlarından memnun kalmış olacak ki yine 10 bölümden oluşacak olan 2. sezon onayını geçtiğimiz günlerde verdi.

 

 

Dizi, bir yandan her bölümde, ana konusunu işlemeye devam ederken, bir yandan da bölümlük konulara eğiliyor. Günümüzden 15 yıl öncesini, yani hikayenin başlangıcını anlatan bölümler içeren oldukça başarılı şu interaktif site de ilginiz çekebilir.

 

 

Son olarak da kişisel bir not: Beklentinizi çok yükseltmeden, sadece aksiyon arayışıyla başına oturduğunuzda, sevebileceğiniz bir dizi olduğunu da düşünüyorum; özellikle bu türü de seviyorsanız.