558493

Breaking Bad‘i bilir misiniz? Elbet duymuşsunuzdur, şu an IMDb dizi listesinde 1 numara olan bir dizi. Zira hayranları tarafından da çok sevilen, harika bir yapım. Breaking Bad 2013 yılında bizlere veda ettikten sonra yapımcıları Vince Gilligan ve Peter Gould bir yan dizi (spin-off) çekmeye karar verdiler. (Aslında öncesinde fikirleri varmış fakat hayata geçmesi dizi bittikten sonra oldu.) Bu sefer bizlere Breaking Bad öncesini ve Breaking Bad karakterlerinden sahtekar ve bir o kadar kurnaz olan avukat Saul Goodman‘ın maceralarını ve nasıl Saul Goodman olduğunu anlatacaklar.

Diziden ilk olarak 2012 yılında bahsedilmişti; fakat projenin hayata geçip onay alması hazırlanması 2015’e kadar sürdü. İlk başta 30 dakikalık komedi olarak yapmayı düşündüler, fakat sonradan bir saatlik drama formatını seçtiler.

Yayın hayatına başlamadan da 2. sezon onayını aldı. Şu anda da ilk sezonu yayınlanıyor. Dizi, Breaking Bad’in çekildiği Albuquerque – New Mexico‘da çekilmektedir.

Söylediklerine göre Walter ve Jesse’yi ilk sezonda göremeyeceğiz, fakat diğer sezonlarda hem onları hem de diğer Breaking Bad’te oynamış karakterleri görebiliriz. Kendisi gelmeden önce de 22 Dakika ahalisinin de epey ilgisini çekti ve adından söz ettirdi. Eğer neler olmuş bakmak isterseniz sizi şöyle alalım.

1-a7abe28c14addeeb-600x428

KONU

Üstte de bahsettiğim üzere dizimiz Breaking Bad öncesinde başlıyor. Yani Saul, Walter ve Jesse ile daha tanışmadı. Tam 7 yıl öncesi, sene 2002… Saul Goodman bildiğimiz Saul değil, Jimmy ” James” McGill. Avukatlığın başlarında ve finansal olarak dibe batmış durumda. Ayrıca gördüğümüz kadar sahtekar biri de değil. Daha olmamış en azından. Kendisine gelen baro davalarını kazanmaya çalışıp, arada bir de müşteri yakalayıp ismini duyurmaya çalışıyor. Bakalım Saul, yani Jimmy kolay yoldan köşeyi dönebilecek mi;  yoksa tehlikeler yakasını bırakmayacak mı hep beraber göreceğiz. Ayrıca Jimmy’nin mahkeme sahnelerini de bolca göreceğiz.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

108668

James “Jimmy” McGill/Saul Goodman (Bob Odenkirk)

Albuquerque’nin sahtekar avukatı Saul Goodman olmadan önce Jimmy McGill kariyer basamaklarını yeni yeni tırmanan, iyi bir yere gelmek isteyen bir avukattır. Çok zengin olmasa da zekasını kullanarak işinde yükselmek istiyordu. Kendine isim yapmaya çalışırken kötü bir iş yaptığı zaman da sık sık vicdanı ile yüzleşiyor. Oyuncuyu Breaking Bad‘teki aynı rolünden, ayrıca Fargo dizisinden tanıyabiliriz.

102535

Mike Ehrmantraut (Jonathan Banks)

Breaking Bad dizisinden hatırlayacağımız ve çok sevdiğimiz Mike da burada. Saul’un geçmişine giderken Mike’ın da geçmişine uğrayacağız. Saul’un iş bitirici adamı olmadan önce Mike, Philadelphia’da polislik yapıyordu. Belirli sebeplerden dolayı polisliği bırakıp otoparkta kapıcı olarak hayatına devam etmektedir. Sakin ve huzurlu bir yaşam isteyen Mike’ın huzuru tabii ki Jimmy ile bozulacak. Birçok yapımın içinde yer alan ama özellikle bu rolüyle tanınan oyuncu, dizi sayesinde Emmy adaylığına layık görüldü.

105524

Chuck McGill (Michael McKean)

Jimmy’nin abisi olan Chuck, Albuquerque’nin en prestijli hukuk firmasının ortaklarından biridir. Jimmy’nin aksine prestijli birisi ve parada da gözü yok. Fakat hastalığı yüzünden işinden bir süre ayrılmak zorunda kalmıştır. Hastalığı da şu ana kadar açık açık belirtilmese de adı Elektromanyetik alanlara atfedilen idiopatik çevresel intoleransı (İÇİ) (Elektriğe karşı aşırı duyarlılık). Bu hastalığı ve çalışamaması hem ona hem Jimmy’ye karşı bazı sorunlar da doğuruyor. Oyuncuyu Smallville, Homeland, The X Files ve Happy Endings dizilerinden tanıyabiliriz. Kendisi ayrıca A Mighty Wind filmi için yaptığı şarkıyla 2004 yılında Oscar adayı olmuştur.

099322

Kim Wexler (Rhea Seehorn)

Kim, Hamlin&McGill şirketinde avukatlık yapıyor. Ayrıca Jimmy ile de arkadaş olan Kim, Jimmy yüzünden zor durumda kalabiliyor. Zor durumda kalması da kariyerini ve başarılı hayatını bir nevi riske sokuyor diyebiliriz. Oyuncuyu Franklin & Bash dizisindeki rolünden tanıyabiliriz.

095484

Howard Hamlin (Patrick Fabian)

Jimmy’nin abisi Chuck’ın kurduğu Hamlin&McGill şirketinin diğer ortağı Howard. İşinde başarılı biri. Chuck’ın yokluğunda da tüm şirket ona kalmış durumda. Bu yüzden Jimmy ile de hiç iyi anlaştıkları söylenemez. Bir de Jimmy’nin müşterisini elinden kapması var. Jimmy onu kendine rakip görüyor, o ise Jimmy’i küçümsüyor. Oyuncuyu Veronica Mars ve Big Love dizilerinden hatırlayabiliriz.

10704109_789509124449211_135864102101722283_n

Nacho Varga (Michael Mando)

Kurnaz ve zeki olan Nacho, suçlular dünyasında olan bir isim. Jimmy ile karşılaşmaları hem onun hem de Jimmy’nin hayatını değiştirecek. (Çok fazla detaya girmedim, ispiyon olurdu. En iyisi diziyi izleyince öğrenin.) Oyuncuyu Orphan Black ve La Marraine dizilerinden tanıyabiliriz.

578434

DİZİ HAKKINDA GENEL YORUM

Breaking Bad’i izleyen herkesin bu diziyi seveceğini düşünüyorum. Ama Breaking Bad’te olduğu gibi bu diziyi de biraz sabırla izlemek lazım bence. İlk bölümünden pek bir şey anlaşılmaz, fakat ilerledikçe konu açılıyor ve güzel bir şeyler çıkıyor. Ellerinde katabilecekleri çok konu var ve bunu onlar için avantaj olarak görüyorum. Dizinin ilk bölümü The Walking Dead arkasından yayınlandı ve 3.4 reyting 6.88 milyon izleyici aldı. İkinci bölümü ise Pazartesi günü yayınlandı ve 1.6 reyting 3.42 izleyici yakaladı. Dizinin normal yayın günü ise Pzt. ama zaten ikinci sezon onayı aldığı için içiniz rahat bir şekilde izleyebilirsiniz derim.

001482

TANITIM FRAGMANI

022684

better-call-saul-poster

10857771_790638277639807_7777782595835708315_n