Belki farkındasınız belki değilsiniz ama sevdiğiniz/sevmediğiniz birçok popüler komedinin altında Chuck Lorre imzası var.
Bu yazar, yönetmen, yaratıcı, yapımcının Two and Half Men’den The Big Bang Theory’e birçok Amerikan sitkomunun ekranlarımıza akmasında parmağı var. Böyle olunca da elbette diziler arası göndermeler, oyuncu transferleri de hatrı sayılır derecede. Üstelik Lorre dizilerinin sonlarında sürpriz yumurtalar da var. Buyurun beraber inceleyelim.

1952 doğumlu sanatçının kariyerine göz atarsak…
Lorre, Potsdam’daki New York Devlet Üniversitesi’ne 2 yıl devam etmiş, ancak şarkı sözü yazarlığı kariyeri uğruna okumayı bırakmış.

Bir gitarist ve şarkı sözü yazarı olarak Amerika’da turlamış. 1986’da Blondie grubunun solisti Debbie Harry’nin “French Kissin’ in the USA” isimli single’ının sözlerini kaleme almış. (Meraklısı için, şarkının video klibi şurada.)

TMNT
Ninja Kaplumbağalar

1987’de, Dennis C. Brown ile Teenage Mutant Ninja Turtles (Ninja Kaplumbağalar) isimli çizgi dizinin giriş müziğini bestelemiş. Birçoğunuzun duyar duymaz (ya da duymadan) hatırlayacağınız parça için buyurun buradan yakın. ;) Jeneriği izleyip nostalljik anlar yaşamak için de şuraya veya şuraya uzanabilirsiniz.

Lorre 1990-1992 yılları arasında 9 sezonluk meşhur sitkom Roseanne için yazar ve yapımcı olarak katkıda bulunmuş.

Grace Under Fire

Grace Under Fire

Lorre’nin yaratıcısı olduğu ilk sitkom Grace Under Fire. 1993-1998 yılları arasında 5 sezon sürmüş olan bu komedi, 1995’te Altın Küre adaylığı olan ve Amerika’da 93-94 sezonunun en fazla reyting almış yeni komedisi.

Lorre’nin sonraki projesi Cybill olmuş. Cybill Shepherd’ın başrolde oynadığı bu komedi de 1995-1998 yılları arasında 4 sezon sürmüş. 1995’te Christine Baranski‘ye en iyi yardımcı kadın komedyen Emmy ödülünü, 1996’da da Cybill Shepherd’a en iyi komedyen kadın Altın Küre ödülünü getirmiş. Cybill dizisi, 1996’da en iyi komedi Altın Küresi’ni de almayı ihmal etmemiş.

Lorre’nin 1997’deki projesi ise Dharma & Greg olmuş. Yazımızın sonunda değineceğimiz meşhur “Chuck Lorre bölüm sonu mektupları/notları (vanity cards)” bu dizi ile başlamış. Dizi 1997-2002 arasında 5 sezon sürmüş. 1998’de Jenna Elfman’a En İyi Komedyen Kadın Altın Küresi’ni getirmiş ve birçok ödüle aday gösterilmiş.

2003 yılında Lee Aronsohn‘la beraber Two and A Half Men‘i yaratmış. 8 sezondur ekranlarımızda olan komedi edindiği geniş hayran kitlesinin yanında oyuncularının aldıkları ücretler, başrol oyuncularından Charlie Sheen’le ilgili skandallara kadar sürekli gündemde olan bir komedi. Bu şanını en sonunda bu yıl Charlie Sheen’in diziden kovulması ve yerine Ashton Kutcher’ın alınması ile pekiştirdi. Bunca harala gürelenin ortasında dizi -çoğunluğu teknik olan- birçok dalda Emmy’ye aday olmuş. Aldığı 4 teknik ödülün yanında 2009’da Jon Cryer‘a en iyi yardımcı erkek komedyen Emmy’sini getirmişti.

Hayır, dizi bir animasyon dizisi değil elbette. Bu, sadece bir hayran çizimi.

2007’de Lorre , bu kez Bill Prady ile birlikte The Big Bang Theory‘i yarattı. Başroldeki iki tipleme olan Sheldon ile Leonard’ın isimlerinin ünlü tv yapımcısı Sheldon Leonard‘dan geldiği bu dizi de halen devam ediyor ve 2010 sonu itibarıyla Amerika’nın en çok izlenen komedileri sıralamasında Two and A Half Men’den sonra ikinci. Dizinin birçok ödülü ve ödül adaylığı var. Bunlardan ikisi, Jim Parson‘ın en iyi erkek komedyen dalında 2010’da aldığı Emmy ve 2011’de aldığı Altın Küre ödülleri.

Lorre’nin en yeni projesi ise 2010 Eylül’ünde tanıştığımız ve 2. sezon siparişi alan Mike & Molly.

Chuck Lorre dizileri arasında göndermeler ve oyuncu transferleri:
* Hem Two and a Half Men hem de The Big Bang Theory Warner Bros Stüdyoları’nda komşu setlerde çekiliyor ve iki dizinin de ortak yazar ve teknik adamları var.
* TBBT’nin Leonard’ı Johnny Galecki Roseanne’de Darlene’nin erkek arkadaşı ve sonradan kocası olan karakteri canlandırmıştı.
* Roseanne’de Darlene’i canlandıran Sara Gilbert, TBBT’ye Leslie Winkle rolü ile birkaç kez konuk oldu.
* Yine Roseanne’den Jackie rolü ile tanınan Laurie Metcalf, Sheldon’ın annesi Mary olarak TBBT’de rol aldı.
* Cybill’deki rolüyle Emmy kazanan Christine Baranski ise Leonard’ın annesi olarak TBBT’ye geldi.
* The Big Bang Theory’nin bir bölümünde Sheldon, Leonard ve Penny “Oshikuru: Demon Samurai” izlemekteler. Oshikuru, Two and a Half Men’de Charlie’nin (Charlie Sheen’in canlandırdığı Charlie Harper’ın) jenerik müziğini hazırladığı animedir. İki dizinin ilgili sahnelerinden bir karmayı şuradan izleyebilirsiniz.
* Charlie Sheen, TBBT’nin “The Griffin Equivalency” bölümünde (2×04) kısacık da olsa kendi olarak görünmüştür. İlgili sahneyi şuradan izleyebilirsiniz.
* 1997’de Dharma ve Greg’in bir bölümünde oynayan Jon Cryer 2003’te Two and a Half Men’de başrole kapağı atmıştır.
* Dharma & Greg’den Jenna Elfman, Susan Sullivan ve Joel Murray de Two and A Half Men’in farklı bölümlerinde konuk oyuncu olarak rol almışlardır.
* Two and a Half Men’in “Is there a Mrs. Waffles” isimli bölümünde (5×08) , Charlie’yi televizyonda Dharma & Greg izlerken görürüz.
Chuck Lorre’nin Bölüm Sonu Mektupları/Notları (Vanity Cards):
“Vanity Card” aslında herhangi bir dizinin bölüm sonunda 1-2 saniyelğine çıkan yapımcı şirket logosu. Ama Lorre yapımlarında bir logo yerine “CHUCK LORRE PRODUCTIONS, # bilmemkaç” diye başlayan bir not görürsünüz.
Dharma & Greg’le başlayan bu adet, Two and a Half Men, The Big Bang Theory ve Mike & Molly’nin her bölümünü sonunda devam etti.
Lorre çoğu neredeyse birer mektup uzunluğundaki bu notlarında, genellikle bir makale ya da hayatla ilgili bir tespitini paylaşır. Bazen bir fotoğraf ya da sadece tek bir cümle de görebildiğimiz bu not, 1-2 saniyeliğine gözükür. Bu yüzden de yayın sırasında televizyondan izleyenlerin okuması mümkün değildir. Ancak kaydedip durdurabilen kitlenin izlerken okuyabileceği uzunluktadır.
Lorre, “vanity card” denen bu notlarını kendi sitesi olan ChuckLorre.com‘da paylaşmaktadır. CBS kanalı, yazarın bazı notlarını sansürlemiştir. Sansürlenenler, web sitesinden okunabiliyor (yanında c harfi olanlar). Bu yasaklı notların niye yasaklandığına dair açıklamalar olan bir yazıyı şurada okuyabilirsiniz. An itibarıyla paylaştığı notlar 347 adet.
Bu notlardan iki örnek :

  • Charlie Sheen, kendisi aleyhinde bol bol ağır hakaretler ederken bir müddet sesini çıkartmayan Chuck Lorre, sonunda Mike and Molly’nin 18. bölümünün bölüm sonu notunda Charlie Sheen konusuna değinen bir not yazmıştır.
  • Yapımcının Dharma&Greg’in ilk bölümünün sonuna koyduğu notun türkçesi ise şöyle :
    CHUCK LORRE YAPIMLARI
    Dharma & Greg’i kaydedip, bu saniyede durdurduğunuz için teşekkürler. Bunu, kendi kişisel fikirlerimi paylaşmak için bir fırsat olarak değerlendirmek isterim.
    Bence, herkes yazı yazabildiğini sanıyor. Bu doğru değil. Gerçi, herkes yönetebilir. Genellikle iyi şeylerin kötü insanların başına geldiği şov dünyasında karmanın işe yaramadığına inanırım. Bence, sizi öldürmeyen bir şey güçlendirir. Film, televizyon ya da spor ünlülerini takıntılı bir şekilde ilahlaştırmanın, Thor’a dua etmek kadar manevi getirisi olduğuna inanıyorum. Bence, The Three Stooges üçlüsünden Moe ve Curly’nin onsuz 3’lü komedi yapamayacağı Larry harcandı (teşekkürler Lee). Bence, çocuklarım benimle gizliden gizliye gurur duyuyorlar. Bence, süper başarılı olmalarına yardım ettiğiniz ve sizi sırtınızdan bıçaklayan insanlar için söyleyecek iyi sözler bulamıyorsanız, hiç bir şey söylemeyin. Bence harika bir köpeğim var, belki de dünyanın en harika köpeği, evet öyle! Bence bira çaresizce vodkaya yönelinmesine neden olan bir ilaç ve birilerinin bu konuda bir şeyler yapması gerek. Bence, ABC bu satırları okuyunca, başım ciddiii belaya girecek. Bence Tina Turner’ın “River Deep, Mountain High” parçası şimdiye kadar icra edilmiş en harika rock şarkısı. Bir kez daha Dharma & Greg’i izlediğiniz için teşekkürler. Daha fazla kişisel fikrim için buraya tekrar uğramayı ihmal etmeyin.

Chuck Lorre, 12 Mart 2009’da Hollywood Yıldızları Bulvarında bir yıldızın sahibi olmuştur. 3 ay sonra da genç yaşlarında terk ettiği Potsdam’daki New York Devlet Üniversitesi’nden onur derecesi almış ve mezuniyet töneninin açılış konuşmasını yapmıştır.
Yahudi kökenli olan Lorre, boşanmış iki çocuk babasıdır.
Kendisinin daha nice projelere el atması dileklerimizle…