George Floyd’un polisler tarafından öldürülmesinin ardından yeniden ABD’nin bir numaralı gündemi haline gelen Black Lives Matter hareketi etkilerini ünlülerin dünyasında da gösteriyor.

Pek çok ünlü protestolara katılmak veya tutuklanan protestocuların kefaletini ödemek dahil olmak üzere çeşitli şekillerde destekte bulunurken bazıları da kendisini tartışmalı karmaşaların içinde buluverdi. Denk gelmişken birkaçını toparlayayım dedim.

** Glee & Lea Michele

29 Mayıs’ta Lea Michele, Black Lives Matter’a ve George Floyd’a destek veren bir tweet attı. Glee’de Jane Hayward karakterini oynayan Samantha Marie Ware ise buna cevap olarak “İlk oyunculuk deneyimimi cehenneme çevirdiğin zamanı hatırlıyor musun? Çünkü ben asla unutmayacağım,” ile başlayan bir tweet attı.

400 bin favoriye ulaşan tweete destek verenlerin arasında dizide Wade ‘Unique’ Adams’ı oynayan Alex Newell da yer alıyor. Glee zamanı Santana’yı oynayan Naya Rivera‘yla da problemleri olduğu bilinen Michelle’in Hello Fresh markasıyla olan sponsorluk anlaşması iptal oldu bile.

** Riverdale

> Riverdale’de Toni karakterini oynayan Vanessa Morgan, Twitter hesabından “Artık sessiz kalmıyorum,” başlıklı bir tweet atarak siyah oyuncuların ve karakterlerin sektördeki yeriyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Siyahların tehlikeli, kızgın ve korkutucu insanlar olarak resmedilmesi; karakterlerin beyazların yancısı olarak yer alan yüzeysel kişiler olması veya dizilerde sadece çeşitlilik (diversity) olsun diye bulunduruldukları Morgan’ın üstünde durduğu noktalardan. Ayrıca en az kazanan ana kadro oyuncusu olduğunu da ekledi.

Oyuncu isim vermese de TVLine‘ın da dediği gibi dokundurduğu aslında Riverdale. Morgan, öncesinde attığı bir tweette de uzantı dizi Katy Keene’de Josie’yi oynayan Ashleigh Murray’in diva olduğu iddialarına karşılık onu savunarak “Belki de dizi, Josie’ye beyaz karakterlere olduğu gibi davranmalı,” yazmıştı.

> Bu arada dizinin Jughead’i Cole Sprouse katıldığı bir BLM eyleminde göz altına alındı.

** 9-1-1 & Ryan Guzman

Ryan Guzman’ın nişanlısı oyuncu Chrysti Ane’in 10 sene kadar önce N-word kullandığı ortaya çıktı. Ane, yaptığı açıklamada o sırada siyah biriyle sevgili olduğunu ve kendisini topluluğa kabul edilmiş gibi gördüğü için kullandığını söylerek özür diledi.

Nişanlısını savunmaya kalkan Latin aktör ise kendisinin ve diğer etnik kökenlere mensup arkadaşlarının da birbiriyle böyle konuştuklarını belirtti. Açıklamasıyla tepki gören oyuncuya gelen tepkilerin çoğu siyah olmayan bir kişinin N-word kullanma ayrıcalığının olamayacağı şeklindeydi.

Guzman’a rol arkadaşlarından da tepki geldi. Oliver Stark’ın (Buck) attığı tweetteki ‘kadrodan biri’ ibaresi dikkat çekerken, Aisha Hinds (Hen) de açıklamasında üzüntü duyduğunu belirtti.

** John Cusack & Kendrick Sampson

Düzenlenen protestolara katılan ünlü isimlerden Kendrick Sampson (Insecure, The Vampire Diaries), polis tarafından kamera önünde saldırıya uğradı. Plastik mermiyle de vuruldu.

John Cusack, Chicago’daki protestoları kayda alırken polis tarafından saldırıya uğradı. Biber gazına maruz kaldı.

Law and Order: SVU’nun uzantısı olarak ekrana gelecek Christopher Meloni‘li yeni Law and Order dizisinde çalışan Craig Gore, kovuldu. Yağmacıların ateşe verilmesine yönelik yaptığı sosyal medya paylaşımının ardından patron Dick Wolf böyle bir açıklamaya müsamaha göstermeyeceğini belirtti. Temsilcisi Paradigm de yolları ayırdı.