bored to death, amerikalı yazar jonathan ames‘in fikir babası olduğu ve aynı zamanda senaryosunu kaleme aldığı, karamizah barıdıran bir komedi dizisi. yaratıcısı ile aynı adı taşıyan ana karakterimizin, trajikomik dedektiflik maceralarını anlatan dizinin başrollerinde jonathan ames rolüyle jason schwartzman (the darjeeling limited), george christopher rolüyle ted danson (cheers, becker, damages) ve ray hueston rolüyle zach galifianakis (the hangover) yer alıyor. her ne kadar 22dakika podcast’inin “yazın izlediklerimiz” bölümünde kısaca tanıtılmış olsa da 20 eylül’de başlayan dizinin bir hbo yapımı olması, oyuncu kadrosu ve izlediğim ilk iki bölümü bana daha detaylı bir tanıtımı hakettiğini düşündürdü.

jason schwartzman
jason schwartzman

jonathan ames: ikinci romanını bir türlü yazamayan, gazetelere ve dergilere yazı yazarak geçimini sağlayan kitap yazarımız. uyuşturucu ve alkol bağımlılığı nedeniyle sevgilisi suzanne tarafından terk edilince hayatında değişikliğe ve kahraman olma hissini tatmaya ihtiyacı olduğunu fark ediyor. bunun için internete ilan verip makul ücretler karşılığında lisanssız özel dedektiflik yapmaya başlıyor, fakat yaptığı işte ne kadar başarılı olduğu şüpheli.

zach galifianakis
zach galifianakis

ray hueston: jonathan’ın en yakın arkadaşı ve kendini kahraman olarak gösterdiği bir çizgi romanın yazarı. özel hayatındaki ilginç problemlerinde jonathan onun en büyük dert ortağı.george christopher: jonathan’ın çalıştığı dergide editör ve patronu. garip ihtiyaçlarını (uyuşturucu temin etmek gibi) karşılaması için jonathan’ı sürekli rahatsız ediyor.

Ted Danson, Jason Schwartzman, Zach Galifianakis
Ted Danson, Jason Schwartzman, Zach Galifianakis

dizi şimdilik jonathan karakteri üzerinde yoğunlaşarak gidiyor fakat hbo’nun sayfasında karakterleri tanıtım amaçlı verilen bilgilere bakınca ilerleyen bölümlerde ray’i ve george’u da ön plana çıkaracaklarını düşünüyorum. şimdiden iyi seyirler.