X-Files hayranlarını pek tatmin etmeyecek türden bir dizi ile geri döndü, David Duchovny. Dramedy (drama ve komedi karşımı) diye adlandırabileceğimiz Californication 12 bölümlük bir SHOWTIME mini dizisi. Geçtiğimiz hafta erkenden internete düşen dizilerin içinde yer alıyordu.

Duchovny’nin canlandırdırğı Hank Moody, başarıda zirveyi yakalamış ancak birden kaybetmiş, sorunlu bir yazar. Pilot, seks sahneleri ile açılıyor, zaten ara ara yine tüm bölüm de böyle devam ediyor. Zaten Duchovny’nin bu seks manyağı hallerini görmek bile bölüm boyunca şaşırmanıza neden oluyor. Bu pilot her halükarda ilginç bir deneyim olarak hafızanıza yerleşebilir.

Natascha McElhone, Hank’in boşandığı ve hala unutamadığı Karen rolünde. Karen da biraz olsun Hank’i seviyor gibi görünse de, onun şu anki yazı yazamazlığı ve kadınlarla olan problemli ilişkileri yüzünden ona pek güvenmiyor.

becca

Karen ve Hank’in henüz 13 yaşındaki kızları Becca rolünde Madeleine Martin var. Becca ayrılık yüzünden biraz sarsılmış, yeterince sorunlu bir genç kız. Bir yandan annesinin babasına iyi davranmasını isterken, bir yandan babasına ve korumacı tutumuna da karşı duruyor.

Hank çok başarılı bir kitap yazmış, aynı zamanda bu kitabı Katie Holmes ve Tom Cruise’un oynadığı çok izlenen berbat bir aşk filmine dönüşmüştür.

Bu arada Hank’in menajeri Charlie ile tanışıyoruz. Bu rolde Lost’dan ve Sex and the City’den tanıdığımız Evan Handler var. Dizide bir ilginç karakteri de Madeline Zima canlandırıyor; Hank’in bir kitapçıda kendi kitabına bakarken tanıştığı, “gerçekten acayip”,  tek gecelik ilişkiye girdiği ve sürpriz bir şekilde dizide daimi oyuncu haline gelen Mia. Sürprizi bozmayayım en iyisi.

yaratıcı, elmalı poster

Dizinin yazarı Dawson’s Creek yazarı Tom Kapinos, pilotun yönetmeni ise en son 24’ten ve The Life and Death of Peter Sellers’dan tanıyabileceğiniz Stephen Hopkins.

Pilot bölümde dizinin komedi yanı pek anlaşılamıyor. Yandaki dizi posterinde Desperate Housewives’a yapılan gönderme pek yersiz kalıyor. Ne yazık ki o kadar güçlü değil senaryo. Konu da öyle pek ilginç olmadığı için, daha önce belirttiğim gibi David Duchovny deneyimi olarak biraz izlenip, hemen bırakılabilir. Ben ise 12 bölümü de izleyeceğimi öngörüyorum şimdiden.