Dizi yapımcıları, ismi “House” gibi konu ile alakası olmayan soyaddan türemiş yeni bir dizi ile karşımızda: Castle
Dedektiflik-cinayet romanları ile ünlü yazar Richard Castle, son romanında ana karakterini öldürmüş olmanın dayanılmaz hafifliğini(!) yaşamaktadır. Tam bu esnada, New York polis departmanından dedektif Kate Beckett’ın baktığı bir davaya bulaşır.
Biz izleyicilerse, kendimizi yeni bir David Addison & Maddie Hayes ikilisi ile başbaşa buluruz.

Richard Castle&Kate Beckett

Richard Castle&Kate Beckett

16 Mart 2009’da yayınlanmaya başlayan ABC’nin bu yeni dizisinin yapımcıları, Mavi Ay‘ın da içinde olduğu birkaç romantik komedi dedektiflik dizisini örnek almışlar.
Dizinin henüz 3 bölümü yayınlandı ama daha ilk bölümden fazlasıyla fikir veriyor.
Pek sevimli, uyanık ve nispeten gamsız bir yazar bey, işini çok ciddiye alan güzel ve zeki dedektif hanım…
Yazarı canlandıran Nathan Fillion‘ı “Two Guys, a Girl and a Pizza Place” , “Firefly” , “Desperate Housewives” gibi birçok dizide canlandırdığı unutulmaz karakterler ile tanıyoruz. Açıkçası, dizinin reklamı da haklı olarak Fillion üzerinden yapılıyor. :)
Dedektifi canlandıran Hırvat asıllı Kanadalı güzel Stana Katic‘in ise yolu daha önce E.R., 24, Heroes gibi dizilerden geçmiş ama bu ilk başrolü gibi görünüyor.
Yazarın annesi rolünü Susan Sullivan (Şahin Tepesi, Dharma&Greg, The Nine) canlandırıyor.
Murder, She Wrote” (Türkiye’de “Cinayet Dosyası” ismi ile yayınlanmıştı) gibi benzerlerinden genç ve güzel kardosu ile sıyrılan dizinin, başına buyruk, sorumsuz babaanne, sorumluluk sahibi kız çocuk gibi görmeye alıştığımız yan karakterler barındırması insanı diziden (henüz) uzaklaştırmıyor.
Ana karakterlerin çekişmeleri, Bones dizisindeki “Booth ve Bones” atışmalarını da bolca andırıyor.
“CSI’lardan sıkıldım, şöyle tatlı bir ikiliden bol çekişmeli bir dedektiflik dizisi izlesem” diyorsanız sizi böyle alalım.