Coma

Coma 3-4 Eylül’de A&E Network‘ta yayınlanan, 4 bölümden ibaret bir mini dizi. 4 bölüm dediğime de bakmayın; bölümler ikişer ikişer birleştirilip 1 saat 20 dakikalık 2 parça haline getirilmişler. Yayınlandığı kanal itibarıyla benim beklentilerimi bir hayli aşan bu yapımı tanımak isteyenler yazının devamına buyursunlar.

Coma

Ridley Scott ve Tony Scott

 

Dizinin yapımcıları, pek çok dizi ve filmde emeği geçen Ridley Scott ve Tony Scott. Yapımcılardan Tony Scott geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmişti. Dizi  Robin Cook‘un 1977 yılında yazdığı, 1978 yılında filmi de çekilen çok satan romandan uyarlandı.

 

 

Bu küçük bilgilerin ardından mini dizimizin konusuna geçelim :

Genç bir tıp öğrencisi olan Susan Wheeler,  yeni göreve başladığı hastaneye basit bir ameliyat için gelen çok da yakın olmadığı  bir arkadaşının, ameliyat sonucu komaya girdiğini öğrenir. Böyle basit bir ameliyatın bu şekilde sonuçlanması genç kızımızı merak içinde bırakır. Daha sonra hastanede bu tarz beklenmedik şekilde komaya giren onlarca hasta olduğunu keşfeder. İşin daha tuhaf kısmı ise, bu hastaların, normalden çok daha ucuza ve kaliteli bir şekilde komadaki hastaları tedavi edeceğini iddia eden, Jefferson adında yüksek teknolojili bir enstitüye nakledilmesidir. Hikaye, Susan‘ın bu olayları araştırmaya başlaması ve hemen ardından pek çok garip olayın birbirini kovaladığı bir komplo üzerine kurulu.

Dizide pek çok karakter bulunsa da en önemlileri kısaca şöyle :

Susan Wheeler (Lauren Ambrose)Susan Wheeler ( Lauren Ambrose )

Tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan bu karakterimiz, dizinin ana kahramanı. Oldukça meraklı ve azimli biri. Tıp alanında ailesinin geçmişte pek çok başarısı var ve bu, ona çoğu durumda oldukça yardımcı oluyor.

 

Oyuncuyu en iyi Six Feet Under‘ da canlandırdığı Claire Fisher karakterinden tanıyabilirsiniz. Bunun dışında Torchwood : Miracle Day dizisinde de oynamışlığı var.

 

Mark Bellows  ( Steven Pasquale )

Mark Bellows  ( Steven Pasquale )

Karakterimiz, genç ve başarılı bir doktor. Girdiği yolda Susan’a en büyük desteği verenlerden biri.

Oyuncu ise Up All Night, Rescue Me gibi dizilerde de karşımıza çıkıyor. Hatta Six Feet Under‘ da 2 bölüm oynamışlığı da var.

 

Agnetta Lindquist ( Geena Davis )

 

 

Agnetta Lindquist ( Geena Davis )

Psikiyatri bölümünün başında bulunan ve de oldukça gizemli ve hırslı bir karakter.

Oscar ödüllü oyuncuyu son dönemlerde pek fazla yapımda görmesek de geçmişte pek çok yapımda rol almışlığı var.

 

 

 

Howard Stark ( James Woods )

 

Howard Stark ( James Woods )

Hemen hemen herkesin saygısını kazanmış, ünlü bir doktor.Susan’ın bir diğer destekçisi.

Oyuncuyu daha çok, sinemada canlandırdığı karakterlerden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

Peter Arno ( Michael Weston )

Peter Arno ( Michael Weston )

Ne olduğu çok da belli olmayan bu bir diğer gizemli karakter, bir psikiyatri hastası.

Oyuncunun White Collar, Law and Order : SVU, CSI: NY, NCIS: LA gibi dizilerdeki konuk oyunculuklarından ve House M.D‘ den tanıyabilirsiniz.

 

Mrs. Emerson ( Ellen Burstyn )

 

Mrs. Emerson ( Ellen Burstyn )

Jefferson Enstitüsü‘nün bir çalışanı olan bu karakterimiz de hakkında pek fazla bilgi sahibi olamadıklarımızdan.

Oscar ödüllü oyuncuyu, Requiem for a Dream, The Exorcist gibi pek çok başarılı sinema filminden ve Big Love isimli diziden de tanıyabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=vboAg5yQA7U

 

Dizinin tanıtımı için yayıncı kanal A&E epey bir çaba sarf etmiş. Dizideki olaylarla paralel ilerleyen şu site de en başarılı tanıtım kampanyalarından biri.Tıp ve gerilimi harmanlayan bu dizide, gerilimin daha ağır bastığını söylemek mümkün. 240 dakika boyunca heyecan dozunu hiç düşürmeyen, beklentilerinizi düşürdüğünüz takdirde  oldukça başarılı bulacağınız bu yapımı kaçırmayın !

http://www.youtube.com/watch?v=S_YMzBzAAhY