Yaz döneminde güzel dizilerle karşımıza çıkan kanallardan biri olan USA Network, bu sezon da bu özelliğine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan ve bu tanıtım yayına girdiğinde ilk sezonunu yarılamış olan, polisiye türündeki Common Law nasıl bir şeydir derseniz, buyurun yazının devamına.

Common Law, birçok defa işlenen ve klasik ifadeyle “birbiriyle hiç anlaşamayan iki arkadaş ve ortak polisin başına gelenler” durumu üzerine kurulu olan bir dizi. Hatta, bunun kadın versiyonu olan Rizzoli and Isles da yakın zamanda ekranlara yeniden geri dönmüş durumda. Bu dizide de onun gibi her bölüm, farklı cinayet davaları araştırılmakta.Giriş kısmını pek uzatmadan ilk sezonu 12 bölümden oluşan Common Law’ın konusuna girecek olursak:

Wes ve Travis, bir süredir birbiriyle ortak olan, iyi arkadaş olsalar da kedi-köpek gibi birbirleriyle kavga eden iki polistir. İkili, bu şekilde görevlerini yapsalar da günün birinde, bu durum bir üst aşamaya taşınır ve bir nevi ipler kopar. Yaşadıkları anlaşmazlık sırasında ikisi de hatalı olduklarını kabul etmez ve çıkan kavga, Wes’in Travis’e silah doğrultmasıyla son bulur. Bunun üstüne, ikisinin patronu ikiliye ortaklıklarına, daha da önemlisi görevlerine devam edebilmeleri için çift terapisine gitmelerini zorunlu tutar. Wes de Travis de bunu istemeseler bile mecburen bir yandan çift terapisine gitmek, birbirleriyle iyi geçinmeye çalışmak ve suçluları yakalamak zorundadırlar.Yazıya karakter bazlı kadroyla devam edecek olursak:

Wes Mitchell, eskiden avukat olsa da aldığı son davadan sonra avukatlığı bırakıp polis olmuş birisidir. Hatta bu yüzden evliliğini de yürütememiş, o da bozulmuştur. Bahsi geçen dava nedeniyle de birinin suçluluğuna karar vermeden önce 3-5 kere düşünen bir yapısı var. Hatasını kabul etmeyen ve özür dilemeyen Travis’e silah doğrultmasıysa hayatını değiştiren olay olur. Karakteri, The Chicago Code‘da ya da 24‘te görmüşlüğümüz bulunan Warren Kole canlandırıyor.

Travis Marks, çocukluğu koruyucu ailelerde geçmiş, çapkınlıkta sınır tanımayan, inatçılıkta ve dediğim dediklikte Wes’ten aşağı kalan tarafı olmayan bir polis. Ama, her ne kadar birbirlerini yeseler ve Travis hatalı olduğunu kabul etmeye yanaşmasa da Wes’in arkadaşlığına ve ortaklığına değer veren biri. Patronunun deyimiyle de bunca zaman hayatta kalabilmesini Wes’e borçlu. Karakteri, Flashforward ve The Good Wife‘ta yer almışlığı bulunan Michael Ealy canlandırıyor.

Dizide Wes ve Travis’in patronu Başkomiser Mike Sutton‘ı usta oyunculardan Jack McGee canlandırıyor. Bir zamanlar, arasında problemler olduğu eşiyle gittiği psikologu ikiliye öneren -aslında kibar biçimde mecbur bırakan- Mike, ne halt yerlerse yesinler Wes ve Travis’e katlanabilen biri.

Son olarak, Common Law’da ikilinin çift terapisti olan psikolog Emma Ryan‘a birçok kişinin Lost‘un Penny‘si olarak hatırladığı, FlashForward‘da da gördüğümüz Sonya Walger hayat veriyor. Emma, terapiyi pek ciddiye almayan iki polise katlanan, ikilinin aralarını düzeltebilmeleri için alışılagelmişin dışına çıkmaktan kaçınmayan biri.

Common Law, polisiye türünün bulunmaz güzellikte bir örneği olmayıp, sahip olduğu konu işlenmişlik abidesi bir yapıya sahip olsa da kendini izletmeyi başardığını düşündüğüm bir yapım. Oyunculuklar diziye göre, bana kalırsa yeterli. İkilinin grup terapisinde diğer gruplarla birlikte yaşadıkları, zıtlıklar üstüne kurulu arkadaşlık ve ortaklık ilişkileri, bölümler içinde çözdükleri davalar, insanı eğlendiren ve bana kalırsa güzel zaman geçirten türden.Eğer yaz vakti, hayatınıza yeni bir polisiye dizi almak istiyorsanız, Common Law bu hususta önerilebilecek dizi. (Tabii, halen izlemediyseniz Rizzoli and Isles’ı daha çok tavsiye ederim, o da ayrı.) Son olarak, diziyle ilgili tanıtıcı bir video izlemek isteyenler buraya bakabilirler. İzleyenlere ya da izleyeceklere iyi seyirler…