Criminal Minds ülkemizde çok kişinin bilmediği, kaliteli dizilerden birisi. Bu tanınmamışlığın nedeni daha ülkemizde yayın yapan bir kanalda yeni yeni yayınlanmaya başlamış olması.
Criminal Minds‘ı en kolay anlatmanın yolu “CSI’a benziyor” demek. Ama bu kısa tanımı yaparsak bu güzelim dizinin hakkını yemiş oluruz. Criminal Minds, FBI’ın Quantico (Quantico zaten FBI’ın karargahı ile ünlü bir yerdir, ek olarak Virginia eyaletinde) merkezindeki “davranış analizi ünitesi”ni, buradaki uzmanların ülke çapında işlenen suçlar ile ilgili çalışmalarını, suçluların akıllarının nasıl çalıştığına ilişkin beyin fırtınası yapmalarını ve bu düşünce akışı sonunda suçluyu yakalamalarını anlatan, kurgusu inanılmaz bir dizi.
Suçluları uzun analizler sonunda, gayet “nasıl ya? onu nereden çıkardılar? tamam oradanmış” gibi bağlantılarla yakalayabiliyorlar.
Criminal Minds basit bir dizi değil. Bir bölüm izlediğinizde bunu rahatlıkla anlarsınız. Ayrıca CSI gibi Criminal Minds’ta da bölümler gerçek dosyalar üzerinden yazılıyor ki bu da diziyi kimilerine göre korkunç, kimilerine göre ilgi çekici hale getiriyor.

(soldan sağa) Spencer Reid, Aaron Hotchner, Elle Greenaway, Jason Gideon, Derek Morgan

Kadrodan da biraz bahsetmek gerekirse, suç ünitesinde çalışan FBI ajanları tabii ki başrol oyuncuları. Bunlar:
The Young and The Restless’tan hatırladığımız Shemar Moore (Derek Morgan),
1987’den beri, Dharma & Greg başta olmak üzere başarılı performanslarına şahit olduğumuz Thomas Gibson (Aaron Hotchner),
başarılı bir genç oyuncu olan Matthew Gray Gubler (Spencer Reid) (dizide büyüleyici bir performans sergiliyor, iq’su 187 olan bir ajan rolünde),
çeşitli dizilerdeki birkaç bölümlük rolleriyle yüzünü beynimize kazımış Lola Glaudini (Elle Greenaway)
ve son olarak televizyon ve beyaz perdenin usta ismi Mandy Patinkin (Jason Gideon).
İzlemek için kaliteli ve gerçekten sürükleyici bir dizi arıyorsanız, bugüne kadar pek adı sanı duyulmamış Criminal Minds’ı izlemek yapabileceğiniz en iyi tercih olacaktır.