Son yıllarda bilim kurgu yapımlarının azlığından  şikayet ettiğimiz şu günlerde, bu türün meraklılarının eskilere saldırma durumu oluştu. İşte tam da bu yoklukta yapım ekibi, konusu ve oyuncularıyla çok sağlam bir dizi olan Dark Angel imdadımıza yetişiyor. Dark Angel, çoğu bilim kurgu türü dizinin vazgeçilmez konularından biri olan Amerika’nın içinde bulunduğu bir kıyamet sonrası (post apokaliptik) dönemini anlatmaktadır. Aynı zamanda özel güçlerle bezenmiş hikaye, bilim kurgu eserlerinde çokça kullanılan Cyberpunk ve Biopunk türleri konulu dizilerin de  bir örneğidir.

Tanıtım Başlıkları :

Yayın Serüveni
Kitapları
Konu

Oyuncu Kadrosu
Ödülleri
Ek Bilgiler
Tanıtım Filmi

YAYIN SERÜVENİ

2000 yılında FOX‘ta yayın hayatına başlayan Dark Angel, 2 sezon (42 bölüm) sürdü. 6 sezon olarak planlanan dizi, FOX ‘ın 3. sezonu için yeşil ışık yakmasına rağmen, son anda ilk sezona göre elde edilen düşük reytingler bahane edilip iptal edildi. 1. sezon ortalama izleyici sayısı 10,1 milyon iken, 2. sezon izleyici sayısı 6 milyondu.

1. sezon bölümleri salı günleri yayınlanırken, kanalın o zamanlar yeni başlayacak olan dizisi 24’ün 1. sezonunu salı günleri yayınlamayı istemesi sebebiyle, 2. sezon cuma gününe kaydırıldı. Dizinin cuma günleri yayınlanıyor olması düşük reytingleri getirmiş olsa da kanalın asıl iptal nedeni, cuma günleri yayın akışında, daha bir iddalı olduğu yeni dizisi Firefly‘a yer açmak içindir. Fakat, Firefly da bir sonraki sezon, 2. sezonunu göremeden aynı kaderin yolcusu olup, iptal edildi.

 

Dizinin yaratıcı ve senaryo ekibinde, ünlü yönetmen James Cameron ile birlikte Charles H. Eaglee‘nın imzası var. James Cameron ikinci sezonun 90 dakikalık final bölümünün yönetmenliğini de yapmıştır.

KİTAPLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Dizi iptal edildikten sonra, hikaye nihayete erdirilemediği için konunun devamını anlatan 4 adet kitap yazıldı. Sırasıyla Before The Dawn, Skin Game, After The Dark ve The Eyes Only Dossier kitapları yayınlandı. Kitapları, ünlü gizem yazarı Max Alan Collins yazmıştır. Dip not: Yazar, en son Bones dizisine dayalı Bruied Deep adlı bir kitap da yazmıştır.
 

KONU


KIYAMET SONRASI (POST APOKALİPTİK) DÖNEMDE YAŞAM

 

Hikaye  2019 yılında Seattle’da geçiyor. Amerika, 2009 yılında kimler olduğu belli olmayan şaibeli bir terörist örgüt tarafından atmosfere atılan, tahrip gücü çok yüksek olan elektromanyetik bombayla yerle bir edilir. Ülkenin bilgisayar ve haberleşme sistemi çöker. Ülke, artık ekonomisi iflas etmiş eski bir süper güçtür. Diğer ülkelerin yardımlarıyla ayakta durabilmektedir. Şehirler, sektörler halinde parçalara bölünür. Bir sektörden diğer sektörlere geçişler sıkı denetim altına alınır.

Bu keşmekeşte, ülkede çeşitli suç odakları oluşur. Polislerin her yaptıklarına göz yumdukları, dokunulmazlığı olan çeteler, bütün şehirleri yönetir hale gelir. Bu çeteler, tıbbi malzeme depolarını tekeli altına alırlar; uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve her türlü gıdanın karaborsacılığını yapmaktadırlar. Zenginler daha fazla zenginleştikçe, fakirler de daha fazla fakirleşmiştir. Şehirlerin güvenliğinden sorumlu polisler de halktan bir kene gibi beslenmektedir; gecekondularda oturan fakir insanlardan, sokaktaki satıcılardan rüşvet almaktadırlar .


SÜPER ASKERLER ( X5’LER )

 

Amerika’nın askeri/gizli genetik araştırma tesislerinden olan Wyoming’deki bir laboratuvarda, 1999 yılında kadın deneklerin üzerinde Manticore projesi adı altında bir çalışma yürütülmeye başlanır. Projede kadınları, embriyoları döllenmeden doğuma kadar taşıyacak geçici anneler olarak kullanırlar. Henüz doğmamış bebeklerin genleri ile başka organizmaların (hayvanların) genleri birleştirilir. Genetik yapıları değiştirilerek  doğan bebekler, aynı zamanda yetişkin bir birey oluncaya kadar da çok katı askeri eğitim programına alınırlar. Amaç zeki, eğitimli, üstün görüş yetenekli süper askerler yaratmaktır. Her X5’e bir isim verildiği gibi, onları numaralandırmak için enselerine dövme şeklinde barkod basılır.

Aradan geçen 10 sene boyunca eğitimlerine devam edilen X5’ler, elektromanyetik bomba atılmadan hemen önce 2009 yılında 10 yaşlarına geldiklerinde tutuldukları tesiste bir ayaklanma gerçekleştirirler. Kimileri bu ayaklanma esnasında kaçamayıp yakalanırken, kimileri de kaçıp sivil hayata karışırlar. Kaçtıkları tesis, sivil hayata karışan X5’leri yakalamak için amansız bir takip sürdürmektedir.


OYUNCU KADROSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

MAX GUAVERA

Kedi genleri aşılanmış özel güçleri olan Max, artık ekonomik olarak çökmüş bir şehir olan Seattle’da gündüzleri bisikletli kurye olarak çalışmaktadır. Geceleri ise kendinde olan özel güçlerin yardımıyla, genelde aşırı ilgisi ve bilgisinin olduğu sanat eserlerini çalmaktadır. Max zamanın geri kalan kısmında 2009 yılında tesislerden kaçabilen diğer X5’leri aramaktadır. Max’in kendisine ve diğer X5’lere genler aşılanırken beyin yapılarında kimyasal hatalar oluşur. Bu yüzden Max bazen nöbetler geçirmektedir. Bu durumla başa çıkabilmesi için de Tryptophan adlı ilacı kullanması gerekmektedir.

Max’ı canlandıran güzelliği dillere destan oyuncu Jessica Alba‘yı henüz 19 yaşındayken izlemek diziyi de izlemeniz için bir sebep.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LOGAN CALE

Zengin bir ailenin çocuğu olan Logan, “Gören Gözler” olarak adlandırdığı organizasyonu yürüten siber bir gazetecidir. Evinde son derece gelişmiş cihazlarla, kablolu yayın ağına takip edilemez ve durdurulamaz bir şekilde 60 saniyeliğine sızıp, eletromanyetik bomba sonrası şehirde ortaya çıkan simsarları, kirli işlere bulaşan devlet yöneticilerini  ifşa edip onlara gözdağı verir.  Logan ayrıca, Max’in nerede olduklarını bilmediği tesislerden kaçabilen diğer X5’leri bulma konusunda ona yardımcı olmaktadır. İdealist ve hümanist bir karakter olan Logan’ı, formüllü polisiye sevenlerin yakından takip ettiği CBS’in uzun soluklu polisiyesi NCIS‘da rol alan Michael Weatherly canlandırıyor.

 

DONALD LYDECKER 

Wyoming’deki Manticore projesinin güvenliğinden ve X5’lerin katı eğitiminden sorumlu askeri kuvvetin komutanı olan Lydecker, X5’ler ayaklandıktan sonra, ekibiyle birlikte kaçanları yakalama görevini üstlenmiştir. Lyndecker, genç yaşlarda orduya katılıp, seçkin bir kariyer yapmış. Karısının ölümünden sonra, kariyeri sekteye uğrayıp alkolle problemlemleri başlamış. Alkolden kurtulmak için rehabilitasyon programına katılmış. Alkolü bıraktıktan sonra Manticore projesine gizli bir devlet kurumu tarafından atanmıştır.
Karakteri, John Savage canlandırıyor.

 

 
 
 
 

ALVIN ‘SKETCHY’ THEODORE

Max ile aynı işyerinde bisikletli kurye olarak çalışan Sketchy, biraz gevşek bir tip. İyi para kazanmak için deli cesaretiyle, çetelerin kirli işlerinin kuryeliğini de bazen yapmaktadır.
Karakteri, Richard Gunn canlandırıyor.

 
 
 


 
 

CYNTHIA ‘ORIGINAL CINDY ‘ McEACHIN

Cindy de Max gibi aynı bisikletli kurye işinde çalışıyor. Max’in en yakın arkadaşı olan Cindy, lezbiyen bir karakter. Max’in transgen kişiliğinden haberi olmayan Cindy, onun geçirdiği nöbetlerin sebebinin uyuşturucu kullandığı için olduğunu düşünmekte.
Cindy’i, Valerie Ray Miller canlandırıyor.

 
 
 

 
 
 
 
HERBAL THOUGHT
Bisikletli kurye şirketinin en hızlı elemanı olan Herbal, dini inançlarına fazlasıyla bağlı bir karakter. Aynı fazlalıkta saflığa da sahip.
Herbal’ı, Numb3rs‘tan tanıdığımız Alimi Ballard canlandırıyor.
 
 
 
 
 

 
REEGAN ‘NORMAL’ RONALD

Kurye şirketinin yöneticisi olan Normal, işyerinde sürekli bir stres ve yakınmalar içerindedir. Paketlerin zamanında teslim edilmesinde oldukça titizdir. İşyerinde oldukça katı ve disiplinli bir politika izleyen Normal’ın, aslında bu katı tutumunun içinde yumuşak bir kalbi de var.
Dizide cumhuriyetçi söylemleriyle sık sık karşımıza çıkan karakteri, polisiye ağırlıklı bir çok dizide konuk oyuncu olarak yer alan J.C.MacKenzie canlandırıyor.

 
 

 
 
 
 

KENDRA MAIBAUM

Kendra, Max’in ev arkadaşıyken, polislerin kira adı altında topladıkları rüşveti ödeyemeyince evlerinden olurlar. Geçimini küçük yaştaki çocuklara japonca dersi vererek sağlıyor.
Karakteri, Jennifer Blanc canlandırıyor.

 
 
 
 
 
 
ALEX 

Popüler bir oyuncu olmasaydı, bu dizinin tanıtımını yaparken Alex karakterini tanıtmıyor olacaktık. Nedeni, diziye 2. sezondan itibaren dahil olduğu içindir. Karakteri tanımlarken vereceğim detaylar ispiyona gireceği için bu kısmı bir yandaki görselle sınırlandırıyorum.
Jensen Ackles‘ı, eğer dizi planlandığı gibi 6 sezon sürmüş olsaydı, belki de Supernatural‘da izleyemeyecektik.

 
 
DİĞER 2. SEZON KARAKTERLERİ

JOSHUAAMES WHITEASHA BARLOW


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ÖDÜLLERİ

 
2000: Televizyondaki en iyi aktris Satürn Ödülü : Jessica Alba

2001: People’s Choice ödülleri: En iyi çıkış yapan televizyon dizisi

2001: Teen Choice ödülleri: En iyi aktris  — Jessica Alba

2001: TV Guide ödülleri : Yılın en iyi çıkış yapan yıldızı — Jessica Alba

2001: Kanada Sinematograflar Ödülü : Bir TV dizisindeki en iyi sinematografi

2001: Altın Küre Ödül Adaylığı : En iyi aktris — Jessica Alba

 

EK BİLGİLER

  • Dizinin çekimleri Seattle’da yapıldı. Montajı ise Vancouver-British Columbia Lions Gate’in Kanada’daki stüdyolarında yapıldı.
  • Dizinin müziklerini Joel McNeely besteledi.
  • Sketcy’nin dizideki asıl ismi Calvin Simon Theodore’dir. Bu isim animasyon Alvin ve Sincaplar’daki üç sincabın isminden gelmekte, büyük ihtimalle senaryo yazarlarından birinin bu animasyona bir hayranlığı varmış.
  • Normal’ın da cumhuriyetçi kişiliğiyle bağlantılı dizideki asıl ismi Ronald Reegan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dizi, 6 sezon olarak planmış olup 2 sezonda iptal edilmiş olsa dahi, var olan bölümleriyle oldukça heyecanlı ve sürükleyici olan, soru işaretleri bırakmış olsa da izlenmeye değer bir yapımdır. İzlemek için iyi seyirler dileyip, izleyenlerin ağzına dolanan girişiyle tanıtımı sonlandırıyorum:

“Benim adım Max. Onu mükemmel asker olması için bir insan silah olarak tasarladılar. O kaçtı,çok uzak olmayan bir gelecekte, yıkık bir dünyada geçmişi onun peşinde kaçamıyor, kaderini öğrenmek için savaşmak zorunda.”

TANITIM FİLMİ