Bu gözlüklü, kıvrık kravatlı adamı ve şeytani köpeğini bir yerlerden gözünüz ısırıyor olabilir. demek ki gazetelerin ekonomi sayfalarındaki karikatürleri okumayı seviyorsunuz.
dilbert 1989’da Scott Adams tarafından yaratılmış ve hala devam eden bir çizgi seridir. ancak yazımıza konu olan animasyon dizisi o kadar uzun ömürlü olamamış ve 2 sezonda ekrana veda etmiş. bunun sebebi bence dilbert’ın herkese hitab etmeyen mizahı.


dilbert bir mühendis ve dizi neredeyse mühendisler dünyası diye ayrı bir evrende geçiyor. dogbert ise dilbert’in yüksek IQ’lu, acımasız, sarkastik köpeği. yani aslında basbayağı dizinin kötü karakteri. ama insan onun zekasına hayran kalmaktan nefret etmeye vakit bulamıyor. bir de iş arkadaşları köfte dudaklı, uyanık, hazırcevap Alice ve işyerinde kaytarmanın kitabını yazan Wally var ki nedense bana hep Seinfield‘deki george‘yi hatırlatır. ekibimiz genelde patronlarının ‘yeni bir fikir!yeni bir fikir!’ nidaları üzerine yeni ‘icatlar’ yapmaya çalışırlar. ama en yaratıcı fikirleri pazarlama bölümü tarafından elenir. hatta bir bölümde bilgisayardan çıktısını aldıkları sıradan bir ördek resmi sırf mavi olduğu için beğenilip piyasaya sürülür ve ördek fenomene dönüşür.dilbert aslında bir bilimsel saçmalıklar silsilesidir. umut dolu bir yerden başlayıp saçma sapan sonlara doğru gider ve kazanan her zaman hain kapitalist dogbert olur. zira aslında her şeyin özeti dogbert’in senelerdir ‘yiyebildiğin kadar ye’ kampanyalı bir lokantada yaşayan babasının söylediği gibidir ‘ evlat, ne zaman tam olarak doyduğunu asla bilemezsin’.
mühendislerin zaten dilbert’i benim gibi mühendislikle alakası olmayan izleyicilerin de sevebileceğini düşünüyorum.