FX Network, özellikle Nip/Tuck ile tanınmış ve “sert” tavrı ile karşımıza çıkan bir kanal. Son 2-3 aydır da, hararetle, Courtney Cox ve eşi David Arquette tarafından yaratılan “dirt” adlı bir dizinin tanıtımını yapıyordu.
Gün geldi çattı, ve geçtiğimiz 2 ocak salı günü, Dirt, ilk bölümüyle karşımıza çıktı. Şimdi öncelikle, şunu belirtmeliyim ki, Courtney Cox‘u Friends‘deki Monica rolüne çok zıt bir rolde görmek, hoşuma gitmedi değil. Ayrıca Phoebe rolündeki Lisa Kudrow‘un yaşadığı “başka karaktere bürünememe” sorunu da yok Courtney hanımın.
Dizimiz, Now ve Drrt adlı iki ayrı derginin de başında olan Lucy (Courtney Cox) karakteri çevresinde dönüyor. Now, gayet güzel magazincilik değerlerine sahip, belirli bir kalitenin üzerinde bir dergiyken, Drrt adlı dergi de tam tersi, tamamen dedikodu ve hayat yıkıcı haberler üzerinden hayatını sürdürüyor.
İlk bölümde verilmeye çalışılan, Drrt dergisi ile Lucy’den nefret eden ve hayatı yıkılmış bir çok insan olduğu, ve paparazzi magazinciliğinin aldığı korkunç boyutlar.
Bir de, diziye kanımca oldukçta tad katan, Lucy’nin müthiş fotoğrafçısı Don (Ian Hart) var. Kendisinin en önemli özelliği, şizofrenik olması. Ve bu tarz psikolojik bir hastalığın, Yüzüklerin Efendisi‘ndeki Gollum-Smeagle ikileminden sonra en iyi yansıtılmış örneği kanımca. Çok iyi vermişler o şizofrenik hissi.Dizi genel olarak, karanlık ve aynen nip/tuck ‘da olduğu gibi, “estetik ameliyatın korkunç yüzü” temasını, “magazin gazeteciliğinin korkunç yüzü” olarak devam ettirmeyi başarmışlar.
İlk bölüm sonuncunda, “of müthiş, tüm bölümlerini kaçırmadan izlemeliyim” gibi bir havayı ne yazık ki veremiyor, ancak bir kaç bölüm daha şans verilebilecek bir dizi. Çok farklı yönlere çekilebilir. Genel konu gidişatından çok, karakterler üzerine yoğunlaşılacak gibi görünüyor. (şizofrenik Don ve Lucy’nin de bölümün sonlarına doğru ortaya çıkan zalim ama yalnız hayatı)
E2 ‘de de yakın zamanda yayına başlayacak olan ve şu anda FX Network üzerinde Salı akşamları karşımıza çıkan dizinin, fragmanına şuradan ulaşabilirsiniz.