O, zaman lordlarının sonuncusu… O viktorya döneminden kalma telefon kulubesiyle o zaman diliminden bu zaman dilimine atlayan bir maceraperest…Evet, yukarıdaki resimden (yazıdan) de anlaşılacağı üzere o “Doctor Who“!

BBC’nin ve dünyanın en uzun soluklu dizilerinden olan ve 1963’ten 1989’a kadar tam 26 yıl devam etmiş olan klasik Doctor Who‘nun maceralarının devamı diyebiliriz 2005 yapımı Doctor Who için (ayrıca Doctor Who’nun daha önceden yayınlanmış kitapları da var). Dizinin türü için macera/bilimkurgu denilebilir.

doktor ve rose

doktor ve rose

Dizinin pilot bölümünde Londra’da tezgahtarlık yapan Rose‘un diznin baş kahramanı Doktor‘la tanışmasını ve ona katılıp maceradan maceraya koşmaya karar vermesine tanık oluyoruz.

doktor ve rose

doktor ve rose

Doktor yaşayan son zaman lordu. Zaman lordları ve en büyük düşmanları Dalekler arasında yaşanan son zaman savaşında bütün zaman lordları ve gezegenleri Gallifrey yok olmuştur, sadece Doktor kurtulmuştur. Zaman lordları zamanda yolculuk edebildiği gibi ‘yenilenme’ güçleriyle vücut şekillerini baştan oluşturabilir ve kopan organlarını tekrar çıkarabilirler. Bu yüzden ölümsüzdürler (ki Doktor 900 küsür yaşındadır).

Gallifrey

Gallifrey

Christopher Eccleston(diziyi daha ciddi roller için engel oluşturmasın diye bırakmış)

Christopher Eccleston

Dizinin ilk sezonunda Doktor’u Christopher Eccleston (kendisi diziyi daha ciddi roller için engel oluşturmasın diye bırakmış) canlandırıyordu. Fakat ilk sezonun sonunda Doktor bir ‘yenilenme’ sonrasında bedenini değiştirdi ve ikinci sezondan itibaren David Tennant tarafından canlandırılmaya başladı.Doctor Who‘nun yayınlanan 4 sezonu da 13 bölüm + bir yılbaşı özel bölümünden oluşuyor ve genelde bölümler birbirinden bağımsız. İlk sezon daha komik ve eğlenceli olsa da sonraki sezonlarda da eğlence, macera ve bilimkurguya doyuyoruz./

Bazen absürd bazen aksiyon dolu ama her zaman sürükleyici bir bilimkurgu serüveni izlemek isterseniz Doctor Who tam size göre!