fall-fox

Mayıs ayının sonuna gelmemizle birlikte dizi sezonunu kapatmıştık ve iptal-devam haberlerinin yanında gelecek sezon bizlerle buluşacak yeni dizi projeleri de açıklanmıştı. Geçtiğimiz sezon sekiz dizisini kaybeden (Cooper Barrett’s Guide to Surviving LifeThe GrinderGrandfatheredBordertownSecond ChanceMinority Report) FOX, The X-Files içinse resmi bir gelecek haberi vermemeyi tercih etmişti.

Kanal bu sezon içinse 11 yeni dizi sipariş etmeyi tercih etti. Bu dizilerin 8 tanesi drama dizisiyken, 3 tanesi ise komedi dizisi. Ayrıca toplamda 4 tanesi Sonbahar ile birlikte karşımıza çıkacakken kalan 7 tanesi sezon ortasında veya sonrasında ekranlarda olacak. İşte o diziler:

* Sonbahar

1) Lethal Weapon

lethal-weapon

Sonuncusu 1998’de çıkmış olan aynı isimli sinema filmi serisi (Cehennem Silahı) dizi olarak ekranlara geliyor. Mel Gibson’ın canlandırdığı Martin Riggs karakterini Clayne Crawford, Danny Glover‘ın canlandırdığı Roger Murtaugh karakterini ise Damon Wayans canlandıracak. Dizinin kadrosunda Jordana Brewster da bulunuyor.

Başlangıç: 21 Eylül Çarşamba

Konusu: Eski bir asker olan Teksaslı polis Martin Riggs, karısı ve bebeğini kaybettikten sonra yeni bir hayata başlamak için Los Angeles’a taşınır. Los Angeles Polis Merkezi’nde de Dedektif Roger Murtaugh ile ortak olur. Murtaugh küçük bir kalp krizi geçirmiş olduğu için stresten uzak durması gerekmektedir ama ele aldıkları davalar nedeniyle bu o kadar da kolay olmayacaktır.

2) Pitch

Pitch_

Başlangıç: 22 Eylül Perşembe

Konusu: Pitch, beyzbolun merkezde olduğu bir drama dizisi olacak ancak alışılanın aksine merkezinde bir “kadın” oyuncunun olduğu. Ginny Baker (Kylie Bunbury), erkeklerin egemen olduğu beyzbol liginde oynayacak ilk kadın oyuncu olarak (San Diego Padres takımında) izleyici karşısına çıkacak.

3) The Exorcist

exorcistfox

1973 yılında aynı isimle film olarak uyarlanmış olan William Blatty’nin 1971 tarihli romanı, dizi olarak da izleyici karşısına geliyor.

Başlangıç: 23 Eylül Cuma

Ülkemizde de FOX Life’ta ertesi gün yayınlanacak.

Konusu: Psikolojik gerilim türündeki dizi, şeytanın etkisine giren bir ailenin davasına bakan iki farklı adamın şeytanın gerçek yüzü ile yüzleşmesi üzerine. Dizinin kadrosunda Alfonso Herrera, Ben Daniels ve Geena Davis gibi isimler bulunuyor.

4) Son of Zorn

sonofzorn

Animasyon dizilerin ulusal kanallardaki yuvası FOX’tan yeni bir dizi daha geliyor: Son of Zorn.

Konusu: Zephyria adasından efsanevi savaşçı Zorn, insan oğlu Alan ve eski karısı Edie ile yeniden biraraya gelmek için Orange County’ye geri döner. Yalnız ona göre gerçek hayatta sıradan bir ofis çalışanı ve banliyönün bir parçası olmaktansa ülkesindeki savaşçı günleri çok daha kolaydır. Dizide Zorn’u Jason Sudeikis seslendiriyor.

Başlangıç: 11 Eylül Pazar

* Sezon Ortası

5) 24: Legacy

maxresdefault

10 sezonluk 24 dizisi, Kiefer Sutherland’in diziye dönmeme kararı almasının da katkısıyla yeni bir kadro ve hikayeyle ekranlarda olacak. Dizinin hikayesi de 24: Live Another Day‘den üç yıl sonrasında başlayacak.

Konusu: Bir ordu kahramanı olan Eric Carter (Corey Hawkins), arkasında bir sürü problemle Amerika’ya geri dönüş yapar ve Amerikan Terörle Mücadele Ünitesi (CTU) ile hem sırtındakilerden kurtulmak hem de Amerikan topraklarında gerçekleşmek üzere olan en büyük terör saldırısını engellemek amaçlı iletişime geçer. Hikayesi Washington’da geçecek olan sezon, 12 bölümden oluşacak.

Başlangıç: 5 Şubat 2017

6) A.P.B.

maxresdefault (1)

A.P.B. yeni sezonun bölümlük polisiye dizilerinden bir diğeri olacak.

Konusu: Esrarengiz bir milyarder, sevdiği birisini kaybettikten sonra onun davasını kapatmak ve düzeni sağlamak için Chicago’daki sorunlu bir polis karakolunun kontrolünü devralır.

Dizide milyarder Gideon Reeves’i Justin Kirk canlandırıyor, dizinin kadrosunda Natalie MartinezCaitlin Stasey ve Eric Winter gibi isimler de var.

7) Prison Break

prison-break-2017-182750

2005-2009 arası 4 sezon boyunca yayınlanan Prison Break de geri dönen diziler kervanına katılıyor.

Ana kadrodan pek çok oyuncuyla mini dizi olarak dönen yapımın sezonu 9 bölüm sürecek. Geri dönen karakterler arasında Michael ScofieldLincoln BurrowsSara TancrediFernando SucreT-BagC-Note ve Paul Kellerman da bulunuyor.

Dizi, yaptığı dönüşle finalininde yaşanan Michael’ın ‘ölümüne’ haliyle bir açıklama getirecek. Orijinal dizi Michael’ın kardeşi Lincoln’ü hapisten çıkarmaya çalışması üzerineyken bu sefer Lincoln, hapishanedeki eski mahkumlar ve Sara’nın da katkısıyla Michael’ı bulunduğu yerden çıkarmaya çalışacak.

8) Shots Fired

maxresdefault (2)

Sezonun ‘event series‘ türündeki dizilerinden birisi. Sezonu 10 bölüm sürecek.

Konusu: Amerika’da polislerin sivilleri vurması, özellikle de vurulan kişi siyah biri olduğunda oldukça önem arz eden bir konu haline geliyor.

Shots Fired da bir polis-sivil olayı üzerine kurulu, ardından yaşanan olaylar farklı taraflar açısından anlatılacak. Tennessee’nin küçük bir kasabasında silahlı saldırı yaşanıyor ve siyah bir polis beyaz birini vuruyor.

9) Star

star

Kanalın en popüler dizisi Empire’ı kanala hazırlayan Lee Daniels, yeni dizisiyle de sezon ortasında kanalda olacak.

Konusu: Dizi, Star, Simone ve Alexandra (Jude Demorest, Ryan Destiny, Brittany O’Grady) isimlerinde müzik dünyasında kendilerine önemli bir yer edinebilmek için bir grup kuran, bu uğurda ne gerekiyorsa yapmak için yola çıkan üç genç ve yetenekli kadının yaşadıkları üzerine.

Star ve Simone’un kardeş olduğu ve koruyucu ailelerde büyüdüğü dizinin kadrosunda müzikal düşüncelerini onaylamasa da kızlara göz kulak olmaya çalışan Carlotta karakterinde Queen Latifah da yer alıyor. Sezonu 13 bölüm sürecek.

10) Making History

makinghistory

Sezon ortasının kahkaha efekti olmayan komedilerinden birisi olacak.

Konusu: Bir profesör, kendisi ve çalışma arkadaşlarının geçmişe gitmek için kullanabileceği bir cihaz yapar ve günümüzü daha iyi hale getirebilmek için geçmişteki olayları değiştirebilmek amacıyla cihazı kullanmaya başlarlar. Bu da ortalığın her iki taraf için de karışmasına neden olur…

Dizinin kadrosunda bu cihazı icat den Dan karakterinde Adam Pally, Amerikan Devrimi‘nin önemli isimlerinden Paul Revere‘nin kızı Deborah karakterinde Leighton Meester yer alıyor.

11) The Mick

themick

Sezonun bir diğer kahkaha efektsiz komedisi.

Konusu: Rhode Island’tan Mackenzie Murphy, zengin bir hayat süren kız kardeşinin ailesiyle birlikte yaşadığı Greenwich, Connecticut‘a kardeşini görmeye gider. Ancak kız kardeşi ve eşi federal kaçakçılık nedeniyle hapse düşünce kendisini yeğenlerinin bakımını üstlenmiş bir halde buluverir.

Not: FOX kanalı aslında Seth MacFarlene’in arkasında olduğu Orville isimli bilimkurgu temelli komedi-drama dizisine de onay verdi ama dizi 2017-2018 sezonunda yayında olacağı için bu yazının içinde yer almadı.