gotham-james-gordonLLÇizgi romanlardan dizi uyarlamak son dönemlerde çok moda oldu değil mi? Şüphesiz bunun en büyük sebebini, çizgi romandan uyarlanan The Walking Dead adlı dizinin bir kablolu kanal olan AMC‘de yayınlanmasına rağmen, Amerika’nın en çok izlenen ulusal kanal dizilerinden Modern Family, The Big Bang Theory gibi dizilerle reyting anlamında mücadele edebilmesi, hatta onlara zaman zaman fark atabilmesi oluşturuyor. İşte bu çizgi romandan dizi uyarlama işinin son örnekleri olan Gotham ve Constantine adlı yeni dizilere bir göz atalım istedik. Başlayalım mı?

1. GOTHAM || FOX

James_Gordon_DCnU

Fox Kanalının Başkanı Kevin Reilly, çizgi roman severlere çok güzel bir haber verdi: Gotham‘ı -tabii ki onay alırsa- önümüzdeki sezonda FOX ekranlarında dizi olarak seyredeceğiz. -Bu arada hiç bilmeyenler için Gotham, Batman’in de yaşadığı hayali bir şehir.- Gotham, Batman seyredenlerin çok yakından tanıdıkları Batman’e de pek çok kez yardım etmiş olan dostu, DC Comics karakteri Komiser James Gordon‘ın hayatına odaklanacak. İyi haberse Gotham’da genç Bruce Wayne‘nin de yer alacak olması. James Gordon sadece genç Bruce Wayne’nin Batman’e dönüşme yolculuğuna eşlik etmeyecek; ayrıca pek çok kötü adamla da mücadele edecek.Commissioner GordonReilly dizi hakkında şunları da söyledi: “Gotham, klasik Batman karakterlerinden tamamını içerecek. Bunlar kimler mi? Genç Bruce Wayne, Penguen, Riddler ve nasıl filmlerdeki hallerine geldikleri; hangi olayların birini Kedi Kadın haline getirdiği… Gotham, bunların hepsine değinecek.”

“Gotham’da Bruce Wayne’nin varoluş hikayesinin anlatılacağını söylediniz, ama buna benzer konular şimdiye kadar Smallville ve Arrow gibi televizyon dizilerinde de işlendi; sizin farkınız ne olacak?” gibi akıllara gelen soruya, Reilly açıklık getirmeyi de ihmal etmedi: “Biz serinin finaline gelinceye kadar, 12 yaşlarındaki bir çocuktan nasıl Bruce Wayne’nin doğduğunu anlatacağız, yani bizim dizimizde önemli olan nokta onun nasıl pelerine büründüğü olacak. Pelerine büründükten sonrası değil.”

kkk

Soldan Sağa: Bruve Wayne, Penguen, Riddler ve Kedi Kadın

Reilly, gazetecilerden oluşan küçük bir gruba bu açıklamaları yaptıktan sonra, Batman’in tüm satış tekeli haklarını korumak amacıyla FOX kanalının büyük bir miktarda lisans ücreti ödediğine de değindi. Ayrıca bu serinin yardımcı bir seri niteliğinde olmadığını, doğrudan Batman’in satış hakkına sahip olduklarını ama sadece kronolojik olarak geçmişte geçen bir Batman’i anlatacaklarını da belirtti. Aslında en kısa haliyle Gotham, Komiser Gordon’ın orjinal hikayesine ve Gotham’ın en ünlü kötü adamlarının hikayesine değinecek. Son olarak, Reilly Gotham’ın senaryosunu daha yeni okuduğunu ve onun gerçekten çok iyi olduğunu da söyledi.

kk

W.B. – Bruno Heller

Gotham’ın yönetici, yapımcısı ve finanse edeni The Mentalist‘ten Bruno Heller; ayrıca Gotham Warner Bros. yapım şirketi tarafından üretilecek. Son olarak şunu da belirtelim ki Gotham’ın yazar kadrosu, Şubat ayında işe başlamak için hazırlandılar bile.

2. CONSTANTINE || NBC

275896NBC kanalı, DC Comics‘in bir başka kitabı olan grafik roman türündeki Hellblazer‘den uyarlanacak olan Constantine dizisinin pilotuna resmi olarak onay verdi. Dizi Warner Bros yapım şirketinin elinden çıkacak ve kadın bir katil dedektif hakkında olacak. Dizide, sinemada şimdiden efsaneler arasında gösterilen The Dark Knight üçleme-sinden hatırlayacağınız ve televizyonda Da Vinci’s Demons dizisi ile bize dehasını bir kez daha ispat etmiş olan David S. Goyer ile Dexter‘da da görev almış olan Daniel Cerone yönetici-yapımcı görevini üstlenmiş durumdalar. Ayrıca, Daniel Cerone dizide yazar olarak da görev alıyor.

şlkh

Soldan Sağa: David S. Goyer – Daniel Cerone

Constantine, “doğaüstünün efendisi” lakabı ile bilinen, geçmişte işlediği günahlar ile lanetlenmiş ama kaderi ile savaşmaktan hiç vazgeçmemiş efsanevi karakter Constantine’nin yaşamına odaklanacak. Sonra Constantine, aniden karanlık güçlerin etkisinden kendi insanlığını korumaya çalışan bir karaktere bürünecek, daha doğrusu bürünmek zorunda kalacak ve işte hepsi o kadar…99181