Hex_LogoAzazeal’ın öğrettiği şeylerden dolayı bütün dünya doğru yoldan saptı. Tüm günahlar ona atfedildi. Tanrı, o ve onun kabilesine merhamet göstermedi. Onları o günden beri bulundukları cehenneme attı.
…ve Azazeal 300 yıl sonra, eski gücü ve emellerine kavuşmak adına Medenham okulunda ortaya çıkar. Fantastik olaylar, mitolojik ve şeytani yaratıklar, vudu büyüsü ve tadında bir gerilim. Tüm bunların hepsini bir arada bulabildiğimiz Hex‘i yakından tanıyalım.

Başlıklar:


1

YAYIN BİLGİLERİ

Hex 2004-2005 yıllarında İngiliz kanalı SKY ONE ‘da yayınlandı.

Dizi, aynı zamanda BBC AMERICA kanalında da yayınlandı.

İlk sezon 5 bölüm, ikinci sezon ise 13 bölüm olarak yayınlandı.

Dizinin bölüm süreleri ortalama 42 dakikadır.

Yaratıcıları Julian Jones ve Lucy Watkins‘tir. Bu iki isim 2001-2004 yılları arasında yayınlanan gençlik dizisi As If‘in mutfağında bulunmuştur. Ayrıca Julian Jones Merlin efsanesinin de yaratıcısı ve senaryo yazarlarındandır.


interviews_hex_468x2

KONU

Öncelikle kim oluyor bu Azazeal? Dilersiniz onu bir açalım:

Nephelim’in lideri oluyor kendisi, yani günahkar meleklerin lideri diyebiliriz. Günahları ise ölümlü kadınlara aşık olmaktır. Bu meleklerin 200 tane olduğu varsayılıyor. Aynı zamanda aşık oldukları kadınlara büyücülük yeteneğini de öğretiyorlar. Azazeal’in amacı ise tanrının gazabına uğrayan bu melekleri tekrar yeryüzüne çıkarmaktır.

Hikayenin geçtiği Medenham okulu, 300 yıl öncesinin bir Orta Çağ şatosudur. Gizemli olaylar ve birtakım cadı avına dayanan ölümlerin olduğu şato, hikayesini günümüze kadar ulaştırır. Duvarlarının arkasındaki sırlar ise açığa çıkartılmayı beklemektedir.

Tüm bu doğa üstü öğelerin yanında, hikaye mekanının bir okul olması dolayısıyla öğrenci ilişkileri de senaryonun içine bolca dahil edilmiş. Dizi, bununla birlikte dram ve kimi zaman öğrencilerin birbirleriyle şakalaştıkları komedi öğeleri, seks ve uyuşturucu ortamının dahil edildiği bir hikaye akışına sahip.


Hex_hexagram

KARAKTERLER

CassiehughesCassie’nin hayatı okulun duvarlarının arkasında bulduğu antika vazo ile tamamen değişiyor. Bu vazo, zamanında vudu ayinlerinde kullanılmıştır. Telekinetik güçlerinin etkisiyle, 300 yıl önce burada neler yaşandığına dair belli belirsiz görüntüler görmeye başlar. Geçmişin karanlık yaratığı Azazeal ise kendisine musallat olmuştur. Cassie, okulda ise genellikle sakin kendi halinde bir kız olarak tanınıyor. İçten içe okulun yakışıklılarından Troy’a da abayı yakmış durumdadır.
Karakteri canlandıran Christina Cole, bu sezonki yeni ABC draması The Assests‘te rol alacak. Kendisini mini dizi Jane Eyre‘den de hatırlayanlarınız çıkabilir.

4332c

 

 

 

Thelma, Cassie’nin oda arkadaşıdır ve birbirleriyle çok iyi anlaşırlar.  Thelma’nın  Cassie’ye olan hisleri arkadaşlık boyutunu aşmıştır. Buradan tahmin edebileceğiniz gibi Thelma lezbiyendir. Hikayedeki en eğlenceli karakter olarak da tanımlayabiliriz.
Thelma’yı canlandıran Jemima Rooper bu sene Atlantis‘te karşımıza çıktı.

 

Azazeal (1)

 

Konu bölümünde sıkça ismini andığımız Azazeal için ekleyeceğimiz tek şey, karakteri canlandıran oyuncunun Michael Fassbender olduğunu söylemektir. Kendisini sinemada X-Men (2011) ve Shame‘den, TV’de ise The Devils Whore’dan hatırlayabilirsiniz.

 

hex05

(Soldan sağa) RoxanneTroyGemmaLeon

Roxanne ise okulun süslülerinden, soğuk bakışlı ve lider tiplemeli popüler öğrencisidir. Kimsenin bilmesini istemediği bir sırrı vardır. Bunu da sadece Cassie biliyor. Troy ve Leon da okulun popürler öğrencileridir. Troy kendisinden hoşlanan Cassie’ye ilk başlarda tepkisizdir. Sonradan bu durum tersine dönmeye başlar. Leon ise çılgın partileri ile okulda ünlü biri, aynı zamanda sulu şakalarından da vazgeçemeyen bir tiplemedir. Gemma ise Roxanne’in gölgesinde dolanan arkadaşıdır. Troy ile pek de sağlam bir yapıda olmayan ilişkisi vardır.

Roxanne’i Amber Sainsbury, Leon’u James Davis, Gemma’yı ise geçen sene Mr. Selfridge‘de karşımıza çıkan Zoe Tapper canlandırıyor. Troy’u da The Vampire Diaries ve The Orginals‘ta canlandırdığı “Klaus” karakteriyle tanıdığımız Joseph Morgan canlandırıyor.

picq-1387136571006

David Tyrell okulun müdürüdür. Medenham okulunun geçmişi ile ilgili sırlara da vakıftır.
Karakteri, Arrow‘dan tanıyabileceğimiz Colin Salmon canlandırıyor.
Jo Watkins ise okulun öğretmenlerindendir. Dersleri de oldukça eğlenceli geçmektedir. Cassie ile iyi bir ilişkileri vardır.
Karakteri, en iyi Black Mirror‘dan hatırlayabileceğimiz Anne Wison-Jones canlandırıyor.

Hex-Episode-1-Guide

hex-1stseason-ins1

Hex, iyi oyunculuklarla kotarılmış güzel bir hikayeye sahip. Siz de doğa üstü konulu hikayelere meraklı iseniz hiç durmayın. İzlemek isteyenlere iyi seyirler.

FRAGMANI

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=t1e9SXnGg70