Haven 2010 yılının Temmuz ayından itibaren Syfy kanalında yayınlanmaya başlayan, doğaüstü drama ve gizem türünde bir yapım. Diziyi merak edenleri yazının devamına alalım.

Dizi, Stephen King‘in The Colorado Kid adlı kitabı eksen alınarak senaryolaştırılıyor. Ama belirtmeliyim ki kitapla pek de ortak noktası yok.
Dizinin konusu ise şöyle:
Bir FBI ajanı olan Audrey Parker, gayet normal görünen bir olayı aydınlatmak için Haven isimli kasabaya gelir. Tam da o esnada kasabada olan garip olaylar Audrey’nin ilgisini çekmeye başlar ve kasaba halkının bir bölümünün doğaüstü etkileri olduğunu anlar. Tüm bu olanlardan sonra Audrey, kasabanın gazetesinin eski bir baskısında tıpatıp kendisine benzeyen birini görür ve bu kişinin öz annesi olduğunu düşünür.
Dizi bir yandan her bölümde farklı bir hikaye işlerken, fonda da Audrey’nin resimdeki gizemli kadınla olan ilişkisini ve daha bir çok gizemli konuyu işliyor.
Şimdi karakterlerimizi kısaca tanıyalım:

Audrey Parker (Emily Rose)Bir FBI ajanı olan Audrey Parker, Haven’ a geldikten sonra hayatında büyük değişimler yaşamaya başlayan, dizinin ana karakteri. Kasabaya geldiği ilk günden itibaren, sorunlu olarak tabir edilen, doğaüstü etkileri olan insanlara yardım etmeye başlıyor. Diziyi henüz seyretmeyenler için daha fazla ayrınıtıya girmiyorum.

Nathan Wuornos (Lucas Bryant)Nathan Wuornos, Kasabada polis memurluğu yapıyor ve aynı zamanda şerifin oğlu. Sorunların başlamasıyla beraber, kendisinin de bir sorunu olduğu ortaya çıkıyor. Audrey ile beraber kasaba halkına yardım etmeye başlıyor.

Duke Crocker (Eric Balfour)Duke, kendine ait bir teknede yaşayan ve kasaba halkının pek de haz etmediği bir tip. Zaman geçip bölümler ilerledikçe, hikayede önemli bir yer ediniyor. Dizinin belki de en ünlü oyuncusu Eric Balfour. Kendisini 24 dizisinden ve Skyline (Yukarıdaki Tehlike) filminden hatırlayabilirsiniz.

Dizinin giriş jeneriğinde, bu 3 karakter ana kadro olarak yer alsa da hikayenin içinde önemli bir yeri olan pek çok yardımcı karakter de bulunuyor. Bu karakterleri tek tek tanıtmak uzun olacağından, dileyen şuradan inceleyebilir.

Dizinin ilk sezonu 13, ikinci sezonu ise 12 bölüm sürdü ve üçüncü sezon siparişini şimdiden almış bulunuyor. Ancak, yayıncı kanalın Syfy olması da beni korkutmuyor değil. Ayrıca dizinin noel için özel bölümü de geçtiğimiz günlerde yayınlandı.
Haven‘ın en büyük eksikliği ise sezonun başında ve ortasında daha durağan bir çizgi izleyip, sezon finalini “yok artık” dedirterek heyecanlı bir şekilde kapatması. Bu durum her iki sezonda da aynen tekrar ediyor. Eğer sezon ortası bölümlerini de belli bir tempoya oturturlarsa, pek de bir sorun kalmayacak.
Siz de gizemli ve fantastik bir doğaüstü drama izlemek istiyorsanız Haven biçilmiş kaftan.
İyi seyirler.