Sandman çizgi romanlarının yaratıcısı, bilim kurgu ve fantastik kurgu yazarı Neil Gaiman‘ın Amerikan Tanrıları (American Gods) kitabı tv ekranlarına uyarlanacakmış. Habere göre, 2001’de piyasaya çıkan Hugo ve Nebula ödüllü uçuk kaçık kitap, Tom Hanks ve Gary Goetzman’ın yapım şirketi Playtone (The Pacific, Big Love, Band of Brothers) tarafından HBO için uyarlanıyormuş. Henüz mini mi, yoksa normal dizi mi olacağı belli olmayan yapımın haberi George R.R. Martin’in çok satan kitabının uyarlaması olan Game of Thrones‘un ekranlarla buluşması arifesinde geldi.


Neil Gaiman

Kitabı özetlemek için genelde kullanılan “Gölge adlı karakterin hapisten çıktıktan sonra başına gelen olaylar” (o kadar yüzeysel ki Lost için “bir adaya düşmüş insanların başlarına gelen olaylar” demek gibi) cümlesine kulak asmadan bu kitaba dalmış kitle, bu dizi projesine nasıl yaklaşır bilmiyorum ama kitaba hayran kalmış beni çok heyecanlandırdığı bir gerçek.
Yazarın Yıldız Tozu (Stardust) ve Coraline kitapları daha önce beyaz perdeye uyarlanmıştı ki bence kitabını da okuduğum Yıldız Tozu uyarlaması hiç de fena değildi. Beowulf filminin senaryosunu da Gaiman kaleme almıştı. Gaiman’ın The Graveyard Book kitabı da yine beyaz perdeye aktarılacağı duyurulan bir proje.
Ah bir de şu Sandman dünyasını anime vs. yapıverseler…