2001 yılında yayınlanan Hellsing, 13 bölüm ve 7 ova’dan oluşuyor.abraham van helsing’in kurduğu hellsing organizasyonu, i̇ngiltere’de vampirleri yok etmek adına kraliçeye bağlı olarak çalışan gizli bir kurumdur. sir integra fairbrook wingates hellsing, babasının ölümünden sonra organizasyonun başına geçer. alucard, seras victoria, walter ve paralı askerleriyle birlikte vampirler ve vampirler tarafından ısırılarak kontrol altına alınan zombilerle savaşırlar.

alucard
Alucard

hellsing en iyi çizimlere sahip animelerden biri. özellikle alucard karakteri anime dünyasının en karizmatik tiplerindendir. elbette karizmasında üzerine giymiş olduğu pardesünün etkisi büyüktür. benzeri bir pardesü trigun’da ki vash karakterini de bu listeye sokmuştur.alucard (tersten dracula) vampirdir ve nosferatudur. yani doğuştan vampirdir. dizinin gidişatı ya da önemli bölümleri alucard’ın kimliği ile ilgili olmasa da olağanüstü gücünden dolayı, sürekli olarak “sen kimsin?” repliği ile karşılaşıyoruz. yalnız, animede alucard’ın kimliği ile ilgili net bir açıklama mevcut değil. i̇zlediğinizde “kim ya bu alucard?” demeyin diye ben şimdiden yazayım:alucard vlad 3. drakula’dır. genel olarak bilinen ismiyle “kazıklı voyvoda” .

kazıklı voyvoda
kazıklı voyvoda

peki neden kazıklı voyvoda?“the bird of hermes is my name, eating my wings to make me tame”… animenin bir nevi sloganı olan bu cümledeki hermes, bilindiği üzere yunan mitolojisinin en kurnaz karakteridir. bu satır da hermes’in i̇o efsanesindeki yerinden gelir.hera, zeus’tan kıskandığı i̇o’yu bir ineğe çevirir ve başına hizmetkarı yüz gözlü canavar argos’u koyar. zeus, hermes’i i̇o’yu kurtarmak üzere görevlendirir. argos uyuduğunda bile bir kaç gözü açık kaldığından i̇o’yu ondan kurtarmak zordur. hermes, argos’un yanına gider ve lirini çalmaya başlar. duyduğu güzel müzikle uyuyakalan canavarın tüm gözleri kapanır; hermes de başını keser ve i̇o’yu kurtarır. hera, hizmetkarının anısına bu yüz gözü, bir kuşun kuyruk tüylerine yollar. tahmin edildiği gibi hermes’in kuşu olarak adlandırılan kuş tavus kuşudur.(kevin sorbo’nun başrolünde oynadığı herkül tv dizisinde, hera ismi geçtiğinde gök yüzünde beliren gözlerin ardından hafif hafif yere düşen kuş tüyü de bu hikayeye gönderme yapmıştır zamanında.)

hikayenin kazıklı voyvoda ile bağlantısı da buradan gelir. amerika ve romanyalı iki akademisyenin ortaya attığı, kazıklı voyvoda’nın kurbanlarına işkence yaptıktan sonra kanını içtiğiyle ilgili bir efsane vardır. bu efsanede, aynı zamanda hermes’in kazıklı voyvoda’nın ruhuna girdiği ve onda beden bulduğuyla ilgili notlar bulunur.

sonuç olarak hellsing, tıpkı death note‘ta elmanın kullanımı gibi küçük ayrıntılardan tarihi ve mitolojik olaylara gönderme yapan; konu ve çizim açısından da çok başarılı bir animedir.bram stoker’in karakterlerinden, yine onun vampir mitine kattığı sarmısak kullanmına kadar pek çok öge bu animede işlenmiştir. vampir kurgusunu sevenler için alacakaranlık gibi kopyalanmış aşk hikayelerinden çok daha gerçekçidir. vampir ne kadar gerçekçi işlenir orası tartışma konusu olabilir elbette…bölüm listesi :1. the undead / 2. club m / 3. sword dancer / 4. innocent as a human / 5. brotherhood / 6. dead zone / 7. duel / 8. kill house/ 9. red rose vertigo / 10. master of monsters / 11. transcend force / 12. total destruction / 13. hellfire