1

Houdini, History Channel’da 1-2 Eylül 2014 tarihlerinde peş peşe iki bölüm olarak yayınlanmış bir kısa dizidir (mini series-mini dizi). Bir bölümünün uzunluğu yaklaşık bir buçuk saat kadar olan yapım, efsanevi sihirbaz Harry Houdini’nin hayatını anlatmaktadır. Dizide Harry Houdini karakterini zamanında Oscar da kazanmış olan ünlü oyuncu Adrien Brody canlandırmaktadır.

3

Harry Houdini kimdir?

Gerçek adı Erik Weisz olan Macar asıllı Amerikalı sihirbaz Houdini, zincirle bağlı bir şekilde sandıktan kurtulma numarasıyla üne kavuşmuştur ve “Escape Artist” (Kaçış Ustası) olarak bilinir. Adını eski Fransız sihirbaz Jean Eugène Robert-Houdin’den almııştır ve sahne performanslarını karısıyla birlikte gerçekleştirmiştir. Sahnede başarılı gösteriler yaptıktan sonra kendi sınırlarını zorlayan Houdini, büyük çapta kaçış gösterileri yapmaya başladı ve zamanında Amerikan başkanından daha meşhur birisi oldu. Sihirbazlık ve kaçış numaralarının dışında kendini medyumlarla mücadeleye vermiş, onların sahtekarlıklarını da bir bir gün yüzüne çıkarmayı başarmıştır.

6

Karakterler

Dizi 2 bölüm olduğundan sadece ana karakterleri tanıtmak istiyorum.

5

Harry Houdini (Adrien Brody)

Ünlü sihirbaz Houdini’yi “The Pianist” filmiyle Oscar kazanmış Adrien Brody canlandırmaktadır. Gerçek hayatta da Houdini hayranı olduğu bilinen ünlü oyuncu, gerçekten de rolü yaşamış diyebilirim. Karakter olarak Houdini’den bahsedecek olursak, sihirbazlık ve sahne dünyasında kendini zorlamayı seven biri diyebiliriz. Zamanında sahne gösterileri yaparken sinemanın popüleritesinin artmasıyla Houdini de sokaklarda gösterilerini sahnelemeye başlamıştır. Dizide bu tarz sahneler de vardır. Ayrıca Houdini, annesine oldukça düşkün biridir.

2

Bess Houdini (Kristen Connoly)

Karakteri House of Cards’tan tanıdığımız Kristen Connoly canlandırmaktadır. Dizide Harry Houdini ile birlikte sahne performanslarında boy gösteren Bess Houdini, güzelliğiyle gerçekten dikkat çekmeyi başarıyor. Ayrıca Adrien Brody ile güzel bir çift olmuş diyebiliriz.

7

Jim Collins (Evan Jones)

Evan Jones’un canlandırdığı Jim Collins karakteri, Harry Houdini’nin asistanı olup ona sahnede sergileyeceği numaraları hazırlamasında yardımcı olmaktadır. Kendisi Houdini’nin büyük bir hayranıdır ve beraber çalışmaya başlamalarının en büyük nedeni de bu hayranlıktır.

8

Hayattan değil, ölümden kaçıyorum.

Yazarın Yorumu

Oyunculuk, müzikler, hikaye ve senaryo yönünden çok başarılı bulduğum diziyi, özellikle Adrien Brody’nin mükemmel performansı için izlemenizi tavsiye ederim. Hem toplamda 3 saati bile bulmayan uzunluğuyla bir çırpıda izlenebilecek bir dizi. Ayrıca diziyi izlerken Houdini’nin casusluk yaptığı sahnelerde dozunda bir gerilim yaşıyorsunuz ister istemez. Dizideki sihirbazlık ve kaçış numaraları da gerçekten etkileyici. Biyografik ve tarihi yapımları sevenlerin kaçırmaması gereken bir dizi olmuş diyebilirim. Buyrun, bu da dizinin tanıtım videosu: