Geçtiğimiz yılın Ekim ayında BBC ve Cinemax tarafından ortak olarak çekilen bir dizi başladı: Hunted. Son zamanlarda örneklerini sıklıkla görmeye başladığımız casusluk türünün başarılı bir örneği olan Hunted, ilk sezonunu 8 bölümle birlikte noktaladı.
Dizimiz kısaca, bir casusun hayatı etrafında şekillenen pek çok konuyu bizlere sunuyor. Türün meraklıları tarafından ilgiyle karşılanan bu dizinin ne olup olmadığını öğrenmek için buyurun yazımıza.

Başlıklar:

Hakkında
Konu
Karakterler
Son Söz

HAKKINDA

Dizi, aynı zamanda X- Files‘ın da yapımcısı ve bazı bölümlerde senaristi de olan Frank Spotnitz tarafından yaratıldı. İlk bölümü 4 Ekim 2012’de BBC One,  19 Ekim’de ise HBO‘nun yan kanalı Cinemax tarafından yayınlandı. Düşük izlenme oranları öne sürülerek BBC tarafından 5. bölümünde iptal edilen dizinin, 2. sezonunda yoluna  BBC desteği olmadan Cinemax ile devam edeceği söyleniyor. Yapımcının söylediğine göre Cinemax ile birlikte Sky kanalının potansiyel ortaklığında dizi geri dönecek; ama, dizinin içeriğinde birtakım değişiklikler meydana gelerek; dizi, bir nevi uzantı (spin-off) kıvamı alacak. Başroldeki Melissa George ise yine bizlerle olmaya devam edecek. Dizinin BBC tarafından iptal edilmesi beklenmemiş olacak ki 2. sezon için Berlin’de geçen bir hikaye düşünülmüş. Ancak, BBC olmadan bu hikayenin çekilmeyip değişeceği de söylenenler arasında.

 

KONU

Dizimiz, esasında 2 ayrı konudan oluşuyor. Byzantium ismi verilen özel bir araştırma şirketinin bünyesinde casus olarak çalışan Sam Hunter, görev amacıyla gittiği bir ülkede silahlı bir saldırıya uğrar. Üstelik hayatını kaybetme tehlikesi yaşayan Sam, hamiledir. Sam’in saldırıya uğradığı yerde olacağını bir tek hamile olduğu çocuğunun babası ve iş arkadaşı Aiden bilmektedir. Sam, bu olaydan sonra 1 sene boyunca ortadan kaybolur. Olaydan 1 sene sonra tekrar ortaya çıkan Sam’in tek bir amacı vardır: Kendisini öldürmeye çalışan kişinin kimliğini açığa çıkarmak.

Sam, Byzantium’a döndüğü esnada, şirket özel bir görev alır.  Pakistan’da yapılacak bir baraj ihalesine katılmak isteyen bir müşteri, ihaleyle ilgili birtakım sebeplerden dolayı Byzantium ile anlaşılır. Sam’in yeni görevi öğretmen olarak, bu ihaleye katılan bir suç devi olan Jack Turner‘ın evine sızmak ve ihaleye fesat karıştırmasını önlemektir. Sam, bir yandan kendisine yapılan suikasti aydınlatmaya uğraşırken, bir yandan da bu görevi yerine getirmeye çalışacaktır. Ancak hiç bir şey göründüğü kadar basit değildir.

 

KARAKTERLER

Karakterlerle ilgili, mümkün olduğunca az bilgi vermeye çalışacağım; çünkü tüm karakterler hikayede kilit rol oynayabilecek türden.

 

 

Sam Hunter

Genç, güzel ve başarılı bir casus. Konu kısmında belirtilen olaylarla meşgul olduğu yetmezmiş gibi, özel hayatında da sorunlar yaşıyor.  Aiden’a karşı nasıl bir tutum sergileyeceğini kestiremiyor.
Karakteri, Melissa George canlandırıyor. Oyuncuyu 30 Days of Night filminin yanı sıra Lie to Me dizisi ve bir çok filmden tanıyoruz.

 

 

Aidan Marsh

Sam’in suikaste uğramadan önce sevgilisi olan iş arkadaşı. Sam’e yardım etmeye çalışıyor; ancak Sam de bizler kadar kime güvenip güvenemeyeceğini bilemiyor.
Oyuncu, Adam Rayner‘ı daha önce Mistresses‘ın İngiliz versiyonunda izledik.

 

 

Rupert Keel

Byzantium’un başkanı. Nasıl biri olduğunu kestirebilmek güç.
Karakteri, Stephen Dillane canlandırıyor. Oyuncuyu en son Game of Thrones ile izledik.

 

 

Deacon Crane

Sam’in çalıştığı birimin lideri olan Deacon, oldukça yetenekli biri. Byziantium’dan önce Amerikan Donanması’nda görev almış.
Karakteri canlandıran oyuncu ise Adewale Akinnuoye-Agbaje. Kendisini pek çoğumuz Lost dizisindeki Mr. Eko olarak tanıdık.

 

 

Jack Turner – Stephen Turner

Jack Turner, Pakistan’da yapılacak olan baraj ihalesini kazanmak için, elinden geleni ardına koymayan bir suç lideri. Oğlu Stephen ise, babasıyla tamamen zıt bir karakter çizen, eşini kaybetmiş bir baba.
Karakterleri sırasıyla, Patrick Malahide ve Stephen Campbell Moore canlandırıyor.  Patrick Malahide‘i en son Game of Thrones‘ta izledik.

 

Son Söz

 

 

Cinemax, ikinci orijinal dizisi olan Hunted‘ı tanıtmak için gerek internette, gerekse dış mekanlarda tanıtım kampanyaları düzenlemiş. Bu amaçla, diziye özel hazırlanan siteler şurada ve şurada.

Dizinin, -devam ettiği takdirde- ilk sezondaki formunu koruyup korumayacağı merak uyandırsa da türü sevenler için en azından ilk sezonu izlemeye değer.

 

Ufak bir not : Hunted, ülkemizde Dizimax Vice kanalından yayınlanıyor.

 

Diziyle ilgili tanıtım videoları  :