Bir avukatlık dizisi olan BBC yapımı Silk, ekranlar ile 25 Şubat’ta tanıştı.İlk sezonu 6 bölüm sürecek olan bu yeni dizi sayesinde, hukuk dizisi meraklıları bu kez İngiliz adalet sistemiyle başbaşa dakikalar geçiriyor.Dizinin yaratıcısı, kendisi de eski bir avukat olan Peter Moffat. Steven Moffat ile bir akrabalığı olmayan Peter Moffat daha önce, yine birer hukuk dizisi olan Kavanagh QC, North Square, Criminal Justice‘in yazarlığını yapmış ve Criminal Justice ile Bafta almış. Yazar, ayrıca Bafta adaylığı olan Hawking‘i de kaleme almış.

Dizinin başrolünde, orijinal Shameless dizisi ve Little Dorrit mini dizisinden hatırlayacağınız Maxine Peake yer alıyor.Kendisine Rupert Penry-Jones, Neil Stuke, Tom Hughes, Natalie Dormer, Nina Sosanya, John MacMillan eşlik ediyor.Konuya gelecek olursak…

Silk, Londra’da bir grup avukatı ve aldıkları davaları ele alıyor. Dizimizin baş kahramanı olan Martha Costello (Maxine Peake) başarılı bir avukat. Kendisi, “Kraliçe tarafından görevlendirilmiş hukuk danışmanı” diyebileceğimiz “silk” titrini almaya çalışan zeki, hırslı, çalışkan ve dürüst biri. Bir yandan aldığı davalarda kendini ispat ederek, bir yandan kulislerde dönen politik entrikalarla başa çıkarak, doğrularından ödün vermeden bir yerlere gelmeye çalışan bu kadın oldukça enerjik biri. Yanında stajyer olarak gezdirmek zorunda olduğu çömezine de çok iyi davranan ve bildiğini paylaşmaktan çekinmeyen, hemen seveceğiniz biri Martha Costello.

Çoğu ingiliz dizisi gibi konusu hızlı ilerleyen, iyi oyunculukla bezenmiş bu dizi, sadece kazanılan/kaybedilen davalardan oluşmuyor. Avukatlar (ki bunlar çeşit çeşit) arasındaki politik oyunlar ve baktıkları davalar nedeniyle özel hayatlarına bulaşan bazı durumlar da dizinin ana konusunu güzel besliyor.”Bu kadarı yetmedi; bir tanıtım filmini de izleyeyim” diyecekler için altta 30 saniyelik bir tanıtım filmi sizleri bekliyor :

http://www.youtube.com/watch?v=HzkRJmdjgpI