klondikeDiscovery Channel, çoğunluğun bildiği üzere yayınladığı reality, bilim veya doğa üzerine programlarıyla bilinen bir kanal. Geçtiğimiz yıla kadar da dizi işine bulaşan bir kanal olmamıştı ama 2014 yılının başındayken kendine uygun bir yapımla ilk kez bir dizi hazırladı ve aradan çıkartmış oldu. Bahsettiğim bu dizinin adı Klondike. Nasıl bir dizi olduğu ise yazının devamında.

Tür olarak bir tarihi drama. Mini dizi özelliğini taşıyor ve 20-22 Ocak 2014 arası yayınlanan toplamda 3 bölümü var. Ama bölümler 90 dakika civarı olduğundan dolayı 6 bölüm olarak da kabul edilebilir. Zaten Wikipedia sayfasında yayın süresi 272 dakika olarak geçiyor. Dizi hazırlanırken Kanadalı tarihçi Charlotte Gray’in Gold Diggers: Striking It Rich in the Klondike adlı kitabından esinlenilmiştir, zaten bu kitap da gerçek yaşanmışlar üzerinden hazırlanmış ve dizinin yapımcılığını Ridley Scott gibi bir isim yapmış.

klondike-key-art-uk-cast-title-16x9

Kont – Yağcı Smith – Bill Haskell – Byron Epstein – Belinda Mulrooney

Konusu:

1896 yılında Kanada’nın Yukon kentinin Klondike bölgesinde yerel madenciler tarafından altın bulununca haberler hızlı bir şekilde Seattle ve San Francisco’da da yayılmış, bölgeye insan akını olmaya başlamıştı. Kayıtlara göre yaklaşık 100.000 kişi altın bulma amacıyla yola çıktı, zorlu kış koşulları ve çeşitlli nedenlerden dolayı ancak 30.000 civarı kişi buraya ulaşabildi ve bunların da sadece 4000 civarı altın bulabildi. Altın kaynağı nihayetinde tükenince ve bir sonraki adres Nome için yola çıkış zamanı geldiğinde takvim 1899 yılını gösteriyordu ama Klondike, tarihin hep son büyük altına hücumu olarak kaldı, hatırlandı.

Kabataslak hikaye esasında bu şekilde. 3 bölüm boyunca bölgedeki altın arayışı ve sırasında yaşananları izliyoruz. Merkezde ise bizi ilgilendiren iki madenci, Bill Haskell ve arkadaşı Byron Epstein var. Tabii ki Klondike sakinleri de dizide kendilerince önemli bir yer kaplıyorlar. Yazının, daha doğrusu konunun bundan sonrasını belli karakterler üzerinden anlatayım diyorum:

Karakterler:

William ‘Bill’ Haskell: (Richard Madden) Üniversiteden yeni mezun olan ve hayatını sıkıcı ve tatmin etmeyen işlerde çürütmek istemeyen, rahat yaşam düşüncesindeki Bill, Klondike’daki altın keşfini duyduktan sonra arkadaşı Byron’ı ikna eder ve birlikte yola çıkarlar. Zor koşullar altında geçen bir yolculuğun ardından Klondike’a vardıktan sonra uygun gördükleri bir yeri satın alan ikili, kazı çalışmalarına başlarlar ama bu iş tabii ki o kadar kolay değildir.

Kışın zorlu koşullarını bir kenara bırakırsak, bir yandan da hakları olanı korumak ve çevreye karşı uyanık kalmak da zorundalar. Çünkü Klondike’ta başarıya giden yol sadece kazmadan değil, ayrıca kandan da geçmekte.

Belinda Mulrooney: (Abbie Cornish) Klondike’ın en zengin kadını. Erkek egemen dünyada ayakta kalmaya çalışan Belinda’nın en büyük hayali burada kendine ait bir otel açmak. Bunun için çaba gösterirken bir yandan da kendisini baltalamak isteyen Kont ile uğraşıyor. Ayrıca Bill’e yaşadığı sorunlarda destek çıkan da birisi.

138783503254614243702901197_Storytelling_Gold

Peder Judge: (Sam Shepard) Herkesin var olma çabası içinde olduğu Klondike’da Peder’in çabası ise Tanrıya inancın pek olmadığı bir bölgede var olabilmek. O da bir kilise inşa etme peşinde. Kont ile uğraşmak zorunda kalanlardan biri de kendisi.

Kont: (Tim Roth) Bölgenin en zengin adamı. Nüfuzunu korumak ve Klondike’ı kontrol altında tutmak isteyen Kont, kendince bir güç savaşının içinde. Bill’den hoşlanmıyor, Belinda’nın daha da güçlenmesini istemiyor, Peder’in kilise yapmak istediği yeri kendisine istiyor.

Yağcı Smith: (Ian Hart) Bill’in sorunlarından bir diğeri. Kar getiren işlerle uğraşan Smith, kazı yapan madencilerin arazilerini henüz ortada bir şey yokken ucuzdan kapatma derdinde biri. Bill ve Bryon’ınkini de istiyor.

Sam Steele: (Marton Csokas) Klondike’ın şerifi, kanun uygulayıcısı. Tamamen temiz olduğu söylenmese de kanunları uygulamaya çalışan birisi. Tarafında olduğu kişi için iyi bir destek.

Jack London: (Johnny Simmons) Klondike’ın hikayesinin ünlü olmasının nedenlerinden biri de kendisi. Çünkü kendisi öylesine biri değil, hikayeleriyle bildiğimiz ‘o’ ünlü yazar. O da altın arayanların içinde ama bir yandan da hikayeleriyle haşır neşir. Bill’in iyi anlaştığı kişilerden.

Key Art Shoot** Gerçek hayattan aktarılan kişilerden, var olanların Wikipedia sayfaları: Belinda Mulrooney – Sam Steele –  Soapy Smith –  Father Judge –  Jack London

Not: Dizinin çekimleri Kanada’nın Alberta eyaletinin çeşitli bölgelerinde yapılmıştır. Fortress Dağı‘nda yapılan çekimler sırasında soğuktan dolayı kadroda frijit tehlikesi atlatan kişiler olmakla beraber, oyuncular hikayenin geçtiği Dawson City için Calgary‘de yapılan çekimler sırasında da bu sefer sıcak havada soğuktan üşüyormuş taklidi yapmaları gerektiği ve kat kat giyindikleri için sorun yaşamışlardır.

Dizi aşağı yukarı bu şekilde yani. Nasılına gelirsek:

Yazarın Yorumu:

Benim diziye giriş yapmam, programlarını sevdiğim Discovery’nin ilk dizisinde nasıl bir iş çıkardığını merak etmemden ve Game of Thrones‘tan dolayı sevdiğim Richard Madden‘ı başka bir yapımda izlemek istememdendi. Sonuçta da olan bitenlerden zevk aldım ve başından memnun ayrıldım diyebilirim. Ama temposu veya karlar içinde geçen ortamının bir başkasını sarmaması da anlaşılır bir durum olur. Mini dizi olduğu için hikayesini ayakları yere ‘sağlam’ basan bir şekilde tamamlayan bir dizi oldu elbette. Zaten genellikle usta veya işini bilen isimlerden oluşan bir kadrosu da var. Velhasıl, dizi eğer herhangi bir tarafından ilginizi çekiyorsa bir deneyin derim. İyi seyirler efendim.klondikept1x