google’da arama yapmak için oldukça zor olan dizilerden birini tanıtacağım, life. dizi ömür boyu hapis yatacağını zanneden eski bir polisin, 12 yıl sonra delillerin hiç birinin aslında onunla ilgisi olmadığı ispatlanınca salınıvermesiyle başlıyor. polis olduğu için içeride mahkumlardan yemediği dayak kalmamış. bütün arkadaşları ve karısı ona sırtını dönmüş, dışarıda kendisine inanan tek kişi kalmış o da avukatı.
dışarı çıktığındaysa devriye polisliğinden dedektifliğe terfi ve bir ton para veriyorlar sevgili kahramanımız charlie crew’a. crew içeride kendini zene vermiş, kişiliğini çokça geliştirmiş bir adam olarak geri dönüyor. nasıl diyeyim bilemiyorum ama gregory house‘un garip metodları ve adrian monk‘un takıntılı hallerinin birleşimi gibi. ne yazık ki, başrolü oynayan damien lewis (ki kendisi ingilizmiş hiç şaşırmadım) ne house kadar karizmatik ne de monk gibi şirin. allahtan soyadı life değil, iyice sinir bozucu olurdu. crew da vakaları kendi enteresan metodlarıyla çözüyor ve takıntısı meyve yemek. (enteresan)

crew ve partneri.

crew ve partneri.

crew’un ortağı dani reese’yi daha önce the l word‘de oynamış olan sarah shahi canlandırıyor. yanına crew gibi birinin verilmiş olması dani’nin de polis departmanında pek iyi yerlerde olmadığının işareti. zaten bölümün ortalarına doğru anlıyoruz sorunun ne olduğunu, söyleyip bozmayayım. bir de bölümün yine sonunda crew’un o sakin, neşeli, huzurunu kimse bozamayacakmış görüntüsünün altındaki bit yeniği ortaya çıkıyor, onu da izleyin görün işte.
enteresan karakterli dizileri seviyorsanız, ki çoğu insan seviyor, bu diziyi de sevebilirsiniz. tek zorlayacak olan charlie crew’a alışıp alışamayacağınız oluyor. gerçi adamın da kendi şirinlikleri yok değil, mesela 12 sene boyunca hapiste kaldığı için teknolojik aletlere verdiği tepkiler komik olabiliyor yeri geldiğinde. bu arada ufak bir bilgi daha, dizinin yapımcılarıdan Daniel Sackheim daha önce house dizisinde yönetmenlik ve yapımcılık görevindeymiş.
26 eylül çarşamba günü nbc’de başlıyor dizi. bakalım tek kelimeli diziler kervanına iyi bir giriş yapabilecek mi, göreceğiz.