Little Dorrit, aynı isimli Charles Dickens romanının uyarlaması bir mini dizidir. İngiliz BBC ve Amerikan PBS ortak yapımı olan dizi, 2008’de BBC’de, 2009’da PBS’te yayınlanmıştır. 2009 yılında, “En İyi Mini Dizi” ödülü dahil, 7 Emmy toplamıştır.

Dizinin konusu, borçları yüzünden Marshalsea Hapishanesi’nde yatan Küçük Dorrit’in (Little Dorrit) babası üzerinden gelişen olaylara dayanmaktadır.Dipnot verecek olursam; romanın yazarı olan Charles Dickens’ın babası da yazar bu romanı yazarken Marshalsea Hapishanesi’nde yatmaktadır.
Tekrar konuya dönersek;Küçük Dorrit, hapishanede doğmuş ve büyümüş, babasının en gözde çocuğu, doğal olarak onun bakımını üstlenmiş en küçük çocuğudur. Aynı zamanda gündüzleri, -yaşlı suratı her zaman asık ve sert olan- bayan Clennam’a ev işlerinde yardım etmektedir. Bayan Clennam’ın Küçük Dorrit’e yardım etmesinin bir sebebi vardır. Küçük Dorrit’in iki kardeşi daha vardır. Onlar, hayatlarını hapishane dışında sürdüren, başlarına buyruk tiplerdendir. Bayan Clennam’ın oğlu olan Arthur Clennam, babasıyla 15 senedir ülke dışında ticaretle uğraşmaktadır. Babasının ölmeden önce söylediği sözler üzerine, bunların gizemini çözmek için annesinin yanına ülkesine geri döner.

Oyunculara ve karakterlere gelelim :

Amy DorritMarshalsea Hapishanesi’nde babasının bakımıyla uğraşmaktadır. Kibar ve babasına son derece saygılı ve onu çok sevmektedir. Arthur Clennam’a ilgi duymaktadır.Amy Dorrit’i Claire Foy canlandırmaktadır. Oyuncuyu Upstairs Downstairs, White Heat‘ten hatırlayabilirsisiniz.

Arthur ClennamBabasının felç yüzünden ölmeden evvel bir kaç kelimeyle anlatmaya çalıştığı sözlerin gizemini araştırmak üzere ülkesine geri döner. Annesinden bu kelimelerin gizemini çözmek için yardım ister; ama işi hiç de o kadar kolay değildir. Son derece centilmen, nazik ve yakışıklı bir ingiliz beyefendisidir. Oyuncuyu, Spooks başta olmak üzere bir çok ingiliz dizisinden tanıyacağımız Matthew Macfadyen canlandırıyor.

Bay DorritEski zengin ve ingiliz sosyetesi içerisindeki şaşaalı günleri mumla aramaktadır. Borçları yüzünden, zamanın ünlü Marshalsea Hapishanesi’nde günleri geçmektedir. Burada, eski ünü ve şöhretine istinaden oldukça saygı görmektedir.Karakteri, başarılı ve emektar oyuncu Tom Courtenay canlandırmaktadır.

Fanny DorritGeçimini ucuz dans gösterileri yaparak sağlamaktadır. Ukala, kendini beğenmiş, hedefindeki zengin kocayı ağına düşürmek için çalışmaktadır. Bu arada terzi işlerini de kızkardeşi Amy’e yaptırmaktadır.Karakteri, Emma Pierson canlandırmaktadır. Oyuncuyu rol aldığı 2006 yapımı Hotel Babylon ve de en son 2012 yapımı Dead Boss‘tan tanıyabiliriz.

Edward DorritKardeşleri tarafından “tip” diye çağırılır. Alkolik bir tiptir ve hiç bir işle uğraşmaz. Tıpkı büyük kızkardeşi gibi kendini beğenmiş, ukala bir insandır.Karakteri Arthur Darvill canlandırmaktadır. Oyuncuyu Doctor Who‘dan tanıyabilirsiniz.

Bayan ClennamEski ve neredeyse dökülmek üzere olan evinde 12 senedir felçli olarak yaşamaktadır. Bu soğuk ve yaşlı kadın, Küçük Dorrit’e karşı -hiç kimseye olmadığı kadar- sevgi beslemektedir.Karakteri, mükemmel oyunculuğuyla bir çok ingiliz dizi ve filminden tanıyacağınız en son olarak Call the Midwife‘ta izlediğimiz Judy Parfitt canlandırıyor.

FlintwinchBayan Clennam’ın sadık, ama bir o kadar da aksi hizmetkarıdır. Evin diğer hizmetkarı Affery ile sürekli bir didişme halindedir. Hikayede ilerleyen bölümlerde önemli bir karakter haline gelecektir.Yine o aksi ve kızgın, aynı zamanda yaşlı hizmetçi rolünde hayranlıklar uyandıran karakteri usta aktör Alun Armstrong canlandırıyor.

PancksKasabanın zenginlerinden Bay Casby’nin kira gelirlerini toplamaktadır. Fakir ve ödeme güçlüğü çeken halktan kiraları toplamak oldukça koşturmalı ve zahmetli bir iştir. Kasabayla ilgili bilmek ve öğrenmek istediğiniz bir şey varsa, Pancks bu işi çözer.Karakteri Eddie Marsan canlandırıyor.

John ChiveryMarshalsea Hapishanesi’nin gardiyanlarından biridir. Babasıyla birlikte bu mesleği yapmaktadır. Küçük Dorrit’e karşı bir aşk beslemektedir.Karakteri Russell Tovey canlandırmaktadır. Oyuncuyu BBC yapımı Being Human‘da izlemekteyiz.

Pet GowanHikayenin başında ailesiyle birlikte İngiltere’ye dönüş yolunda tanıştığı Arthur Clennam’la birbirlerine bir sevgi beslemektedirler. Pet’in ailesi, kızlarının Arthur ile evlenmesini çok istemektedirler.Karakteri Georgia King canlandırmaktadır.

RigaudBir hırsız ve aynı zamanda katil bir fransızdır. Hapiste iken, bir şekilde suçlamalar düşer ve serbest kalır. Kendini İngiltere’de hikayenin tam ortasında bulur.Karakteri herkesin hatırlayacağı üzere Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum tiplemesiyle Andy Serkis canlandırmaktadır. Oyuncu, müthiş fransız aksanıyla ve hayranlık uyandıran oyunculuğuyla sizi mest ediyor.

BBC kalitesiyle izleyeceğiniz bu mini diziyi çok seveceğinize eminim ve şiddetle tavsiye ediyorum. Dönemin atmosferini çok iyi yansıtmış ve mekanlar oldukça güzel; hikaye de sizi içine çekiyor. İlk bölüm ve final bölümü 1’er saat, kalan 12 bölümü 30’ar dakikadan bir çırpıda izleyeceğinizi tahmin ediyorum.İyi seyirler…Tanıtım filmi

http://www.youtube.com/watch?v=TzXMljRHfas