Make It or Break It, 2009 senesinden beri yayınlanan ve en son 2.sezon finalini yapmış bir ABC Family dizisi. Arkasında, gençlik dizisi severlerin çok yakından tanıdıkları bir isim olan Paul Stupin‘i bulunduran dizimizi merak edenleri aşağıya alalım.

Dizimiz, net olarak 22 Haziran 2009’da yayına başladı. Pilot bölümü 2,5 milyon kişi tarafından izlenerek iyi bir açılış yapan Make It or Break It‘te de ABC Family her zamanki yaptığı gibi 10 bölüm yayınlayıp sezonu ortasından böldü. Kalan bölümleri uzun bir aradan sonra yayınladı. İlk sezonun bitiminin ardından ikinci sezon onayı alan dizimiz, şimdi de 3. sezon için hazırlanıyor. Üçüncü sezonun 2012 Nisan ya da Mayıs’ında başlaması bekleniyor.

İlk bölümden ispiyon vererek konuya değinelim:
Yapılmasına az kalan olimpiyat seçmeleri için yarışmaya katılacak bir grup jimnastikçi kız ve bunların arasından gösterdikleri performansla öne çıkan 3 güzel kızımız (asıl kızlar) var. Her şey iyi, güzel giderken başka şehirden gelen ve çok yetenekli olan yeni bir jimnastikçi kızın aralarına katılmasıyla gelişen, aşk, dostluk, kıskançlık ve sporla dolu bir macerayı anlatıyor bizlere Make It or Break It.

Şimdi karakterler ve oyunculardan bahsedelim:

İlk olarak kasabaya yeni gelen kızımızdan bahsedelim. Maddi durumları çok kötü olan Emily ve ailesi zar zor ayakta kalabilmektedir. Annesinin başına buyrukluğu yüzünden sürekli yeni yerlere taşınıp duran aile, Emily (The L Word ve Beach Girls‘ten bildiğimiz Chelsea Hobbs) haricinde annesi Chloe (Susan Ward) ve yürüme engelli erkek kardeşi Brian’dan (Wyatt Smith) oluşuyor.

Sırada Payson var. Payson (Ayla Kell), bu jimnastik grubunun en iyisi. Sıfır sosyal hayatı var ve kendisi sadece seçmelere katılmak için odaklamış. Kızımızın orta halli ailesi; annesi Kim (Fraiser‘ın Roz’una hayat veren Peri Gilpin), babası Mark (Lost‘tan Desperate Housewives‘a kadar hemen hemen her dizide yer almış Brett Cullen) ve kendi gibi jimnastikçi olmaya çalışan küçük kardeşi Becca’dan (Mia Rose Frampton) oluşuyor.

Kaylie‘ye gelelim. Varlıklı bir aileden gelen Kaylie’nin (Josie Loren) hayatı, Payson gibi sadece jimnastikten ibaret değil. Kurallar gereği sevgilisi olamayan kızlarımızdan gizlice ilişkisi olan tek kişi. Kendisi gibi sporcu olan Carter’la (en son The Secret Circle ve Awkward‘da gördüğümüz Zachary Abel) birlikte olan Kaylie’nin, üniversitede okuyan ve hemen hemen tüm kızların eriyip bittiği abisi Leo (One Tree Hill ve iptal olan gençlik dizisi South Beach‘ten bildiğimiz Marcus Coloma) ile de arası gayet iyi. Cruz ailesinin ebeveynlerini canlandıran baba Alex (Dexter‘ın 3. sezonunda yer almış Jason Manuel Olazabal) ve anne Ronnie’yi (Rosa Blasi) de sayarak bu aileyi tamamlıyoruz.

…ve son olarak kıskanç kızımız Lauren‘da sıra. Emily geldikten sonra papucu dama atılarak ilk 3’ten düşen kızımız, aynı zamanda dizinin kötü kız potansiyelini dolduran tek karakter gibi görünüyor. Annesi ve babası ayrı olan Lauren (Cassie Scerbo), babası Steve (en iyi Prison Break ve Suddenly Susan‘dan hatırlanacağını düşündüğüm Anthony Starke) ile yaşıyor. Steve’in de sekreteri Summer’la (Full House/Bizim Ev‘in DJ’i Candace Cameron Bure) gizli ve ciddi bir ilişkisi var.

Yukarıdaki isimler haricinde, bir sürü altın madalya almış koç Marty olarak en iyi E.R‘dan bildiğimiz Erik Palladino; koç Marty’yi geçebilen tek kişi Sasha’yı da, Sugar Rush, FlashForward ve Upstairs Downstairs‘ten bildiğimiz İngiliz oyuncu Neil Jackson canlandırıyor.Bir de ikinci sezonda yeni gelen bazı karakterler var. Ben 2 tanesinden bahsedeceğim. Bu oyuncular ispiyon olacak. Onun için istemeyenler bu kısmı geçebilir.
Queer As Folk‘un kadrolu oyuncusu Michelle Clunie ve şu an Revenge‘de seyrettiğimiz Joshua Bowman‘ı dizinin ikinci sezonunda görebilirsiniz. Özellikle Joshua Bowman‘ın canlandırdığı Max karakteri gayet sürprizli deyip ispiyonu bitiriyorum.

Dizilerin yavaş yavaş ara vermeye başladığı şu dönemde ben bir oturuşta bitiriverdim iki sezonu. ABC Family dizilerini seviyorsanız, muhtemelen Make It or Break It‘ten de hoşlanırsınız. Biraz aile dizisi havasını da taşıyan dizimizi merak edip seyredecekler için şimdiden iyi seyirler.

TANITIM FİLMLERİ
1. Sezon

2. Sezon