ABC’nin 2013-2014 sezonunda sonbaharda başlatacağı dizilerden en iddialı olanı şüphesiz ki Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D..
Joss Whedon‘dan The Avengers filminin hemen ardından gelen bu yeni Marvel uyarlamasına biraz yakından bakmaya ne dersiniz?

Marvel’s Agents of Shield sonbaharda Salı günleri ABC’de yayınlanacak. (Marvel’ın yayın hakları 2009′dan bu yana The Walt Disney Company’de. Disney Stüdyoları ile ortak bir kuruluş olan ABC kanalı da bu pastadan yeme hakkına sahip. Bu yüzden, bu dizinin ABC’den gelmesi pek de şaşırtıcı olmadı.)

 

Whedon kamera arkasında.

Marvel Evreni‘nde geçecek olan bu diziye, daha önce şu yazıda da değinmiştik.
Başta da dediğimiz gibi Marvel çizgi romanlarının süper kahraman ekibi Avengers’ı 2012 yılında sinemaya uyarlayan yapımcı/yazar Joss Whedon, ABC kanalı için yine Marvel dünyasında geçen bir televizyon dizisi ile karşımızda bu kez.
Dizinin yaratıcıları olarak Joss Whedon’a kardeşi Jed Whedon ile Dollhouse, Dr.Horrible’s Sing-Along Blog‘ta birlikte çalıştığı Maurissa Tancharoen eşlik ediyor. Jeffrey Bell (Angel, Alias) ve Jeph Loeb (Smallville, Lost, Heroes) de yapımcılar arasında.


S.H.I.E.L.D. olarak bilinen Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division‘dan çıkan bir ekibin maceralarını izleyeceğiz dizide. Ekibin üyeleri, -sandığınızın aksine- süper güçleri olmayan S.H.I.E.L.D. ajanları.

Marvel Evreni filmleri Iron Man, Thor, Spider-Man ve The Avengers‘ta izlediğimiz ve Clark Gregg tarafından canlandırılan Phil Coulson karakteri, dizide de var. Karakter hakkında, ilgili filmlere dair ispiyon içeren önemli bir bilgiyi, -filmleri izlememiş olanlar için- “ispiyon”un altına sakladık.

The Avengers filminde Loki’nin elinde ölmüş olan Ajan Coulson, dizide diri. Canlandırdığı karakterin dizide hayat bulması üzerine oyuncu Clark Gregg şöyle diyor : “Joss bana işin içindeki gizemi, karmaşıklığı ve cevaplanmamış soruları gösterdiğinde ve Phil Coulson’ın bunlarla nasıl başa çıkmaya uğraştığını anlattığında bu çizgi roman ve mitoloji dünyasında olan biteni o kadar cazip buldum ki projeye hemen katıldım.” Bu muğlak ifade üzerine, elbette hayranlara da “Coulson hayatta olduğuna göre dizi, filmden önceki bir zaman aralığında mi geçiyor?” ya da “Coulson bir şekilde ölümden mi döndü?” sorularına yanıt verilmesini ummak kalıyor.

Ajan Coulson, dizide S.H.I.E.L.D. ajanlarından oluşan, kendinin yöneteceği, garip davalara bakacak olan küçük bir ekip kuruyor. Ekibin üyeleri :

 
 
 
Ajan Melinda May (Ming-Na Wen): Mükemmel bir pilot, dövüş sanatçısı ve silah uzmanı olan bir ajan.
 
 
 
 
 
Ajan Grant Ward (Brett Dalton): Casusluk ve dövüş konusunda çok iyi eğitilmiş bir ajan. 30’larında huysuz, asosyal biri olan Grant, işinde harika olsa da çalışma arkadaşları ile pek anlaşamayan biri. Güçlü bir etik anlayışı ve kendine özgü bir çekiciliği var.
 
 

Skye (Chloe Bennet): Soyadı belli olmayan bu sivil kadın, bir bilgisayar hacker’ı. Şen şakrak ve kaçık olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda sıcak, alıngan ve hazırcevap olduğu da ekleniyor. 20’lerinin sonunda olan Skye, yaşının gerektirdiğinden fazlasını kaldırabilen biri.
 
 
 
 
Ajan Leo Fitz (Iain De Caestecker): Parlak bir mühendis. S.H.I.E.L.D.’ın silah teknolojisi üzerine uzman.
 
 
 
 
 
 
Ajan Jemma Simmons (Elizabeth Henstridge): Dahi bir biyokimyacı. Canlı bilimi (hem insanlar hem de uzaylılar) üzerine uzmanlaşmış ve Ajan Fitz’in ortağı.
 
 
 

Diziye balıklama dalmadan önce unutmayın; dizinin sloganı

“Her kahraman süper değildir.”

Kısa fragman:

Uzun fragman:

Damlalıkla sunulan 7’şer saniyelik fragmanları da şuralardan izleyebilirsiniz. 1, 2, 3