Matt Reeves (The Batman), yalan haberler ve 2016 Başkanlık seçimleri üzerine Quibi’ye bir dizi hazırlıyor.

Clickbait (geçici ad), 2016 seçimlerinde sahte haberler yaratarak bir servet kazanan Makedon bir grup gencin gerçek hikayesini anlatacak. Yaptıkları bu işin Amerikan seçimlerine ve kendi yaşamları üzerindeki derin etkisini keşfedecek. Matt Reeves, Ann Ruark (Boy Erased) ile birlikte dizinin yönetici yapımcısı.

Dunkirk ve Black Mirror: Bandersnatch’ın başrol oyuncusu Fionn Whitehead, Makedon gençlerin elebaşısı Nico karakterini canlandıracak. Niko, sahte haber yayınlamanın bulunduğu koşullardan kaçmanın altın bileti olabileceğini keşfeden umutsuz genç bir adamdır.

Reklam yönetmenliği yapan Mark Molloy, dizinin yönetmenliğini üstlenecek. Adam Sorin, dizinin yazarı. Reeves’in yapım şirketi 6th & Idaho and Stampede Ventures, dizinin yapımcısı.

Gençlerin reklamdan para kazanmak için sansasyonel hikayeler pompaladığı Veles (Köprülü), Makedonya’nın 44 bin nüfuslu ufak bir şehri. Ortalama aylık gelirin 350 euro olduğu şehirde, yalan haberler sayesinde gençler, ayda binlerce Euro para kazandı. Ağustos 2016’da Guardian gazetesi yayınladığı bir haberde Veles’te yaşayan kişiler adına kayıtlı 150 alan adı olduğunu bildiriyordu.

Daha fazlasını merak edenler şuraya bakabilir.

Kaynak