Mom-Poster

Mom, CBS’in 2013 – 2014 sezonunda bizlerle tanıştırdığı ve 2. sezon onayı da verdiği taze, standart kahkaha efektli bir komedi. Eğer iyi bir sitkom arayışı içindeyseniz gelin bu diziyi yakından tanıyın ve şans verip vermeme konusunda kararınızı verin bakalım.

Mom-TV-show

MUTFAKTAKİLER

Mom’ın yapımcılarına baktığımızda elbette ilk gözümüze çarpan ünlü komedilerin ünlü yapımcısı Chuck Lorre oluyor. Eski dizilerini bir kenara bırakırsak şu sıralar CBS’te The Big Bang Theory, Two and a Half Men ve Mike & Molly‘le birlikte dördüncü dizisi olarak Mom’ı ortaya çıkarmış vaziyette. Kendisine eşlik edenler ise Two And A Half Men ile The Big Bang Theory’nin yazar ve yapımcılarından Eddie Gorodetsky ve How I Met Your Mother‘ın yapımcılarından Pam Fryman.

foto11

KONU

Christy, uyuşturucu satıcılığı yapan alkolik bir anneyle, oldukça kötü şartlarda büyümüş bir kadındır. Annesi kendini ergen yaşlarındayken dünyaya getirmiştir. Asla annesi gibi olmak istemezken zamanla hayatında tastamam onun yolundan giderken bulmuştur kendini. Genç yaşta kaza kurşunuyla hamile kalarak hayatını altüst etmiş, kızı büyüdükten sonra kısa süreli bir evlilik yapmış, bundan 2. bir çocuğu daha olmuş ve yine hayatını düzene oturtamayınca kendini eğlenceye, alkole ve uyuşturucuya vermiştir.

parkinglot_shot_rp_v01alt

Christy şimdi kötü alışkanlıklarını geride bırakıp Napa, California’da garson olarak işe başlayarak çocuklarıyla yepyeni bir hayat kurmaya karar vermiştir. Neredeyse  3 aydır temizdir, işi fena gitmemektedir; ama gerek çocukları, gerek çevresindeki insanlar, gerekse uzun yıllar sonra bir alkol bağımlıları toplantısında karşılaşıp hayatına tekrar giren annesi, bir türlü istediği huzurlu ve düzenli yaşam düzenini kurmasına izin vermez.

103291_d03538b_1

 

KADRO VE KARAKTERLER

annafaris_biophotoChristy Plunkett (Anna Faris)

Yeni kurduğu hayatında alkol bakımından temiz kalmayı başarsa da romantik yaşamında yine gitmemesi gereken yollara giderek evli bir adamla birlikte olmaya başlayan Christy’nin tıpkı annesine ve anneannesine çeken ergen kızıyla da fena halde başı derttedir.

Christy’yi Anna Faris canlandırıyor. Kendisini başta Korkunç Bir Film serileri olmak üzere The House Bunny, Waiting ve daha birçok sinema filminden tanıyabilirsiniz.

 

allison_janney_bio (2)Bonnie Plunkett (Allison Janney)

Bonnie, Christy’nin annesi. Şimdilerde o da eski hatalarından, yanlışlarından uzaklaşmış; sakin bir yaşam sürdürmektedir. Kızına zamanında iyi bir anne olamadığı için şimdi ona yardım etmeye ve kendini affettirmeye çalışmaktadır. Yine de huylu huyundan vazgeçmez misali melek kesilip eski formunu tamamen kaybettiğini söyleyemeyiz elbette.

Karakteri Allison Janney canlandırıyor. Kendisini The West Wing’den, Masters of Sex’ten ve oldukça çeşitli sinema filmlerinden tanıyabilirsiniz.

103617_d2084bb

sadie_bio

Violet (Sadie Calvano)

Violet, Christy’nin  ilk çocuğu. Kardeşine ve kendine bir türlü iyi bakamadığı için annelerine kızgın olan; ama kendinden emin, hayatta kendi kendine bir şeyler yapma çabasında olan asi bir ergen…

Karakteri genç oyuncu Sadie Calvano canlandırıyor. Kendisini Melissa & Joey’den tanıyabilirsiniz.

 

nate_bio (1)Gabriel (Nate Corddry)

Gabriel, Christy’nin çalıştığı restoranın yöneticisidir. Karısının baskın olduğu bir evliliği vardır ve mutsuzdur. Christy’le bir ilişkileri başlar ama bunu kesinlikle gizli tutmaları gerekmektedir. Çünkü karısı restoranın sahibinin kızıdır.

Karaktere hayat veren Nate Corddry’yi United States of Tara ve Harry’s Law’dan tanıyabilirsiniz.

MV5BMTQ2Mzk2NTM4Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwODEwNDg5MTE@._V1._SX600_SY600_

matt_bio

Baxter (Matt L. Jones)

Christy’nin eski kocası ve küçük oğlu Roscoe’nin babası. Bir türlü uzun süreli ilişkilerin adamı olamayarak ve düzgün bir iş bulamayarak Christy’ye hayatta bir darbe daha vurmuş olsa da oğluna olan sevgisi ve samimiyeti sayesinde araları kötü değildir. Sık sık oğlunun yanına gelir ve Christy’yle de vakit geçirirler.

Karakteri canlandıran Matt Jones’u en iyi Breaking Bad’den tanırsınız.

 

french_bioŞef Rudy (French Stewart)

Christy’nin çalıştığı restoranın baş şefi. Oldukça sert, sözünü geçiren, kibirli ve lafını sakınmayan biri. Yine de Christy’yle araları gayet iyi ve iş yerinde Christy, daha az mesafeli bir arkadaşlık kurduğu tek kişi diyebiliriz.

Karakteri canlandıran French Stewart’ı 3rd Rock from the Sun‘dan tanıyabilirsiniz.

104067_wb_0436b

 

spencer_bioLuke (Spencer Daniels)

Ekibin ikinci ergeni. Christy’nin kızı Violet’in saf ve zeka düzeyi epey düşük sevgilisi.

Karakteri Spencer Daniels canlandırıyor. Kendisini Crash’ten tanıyabilirsiniz.

 

 

blake_bioRoscoe (Blake Garrett Rosenthal)

Christy’nin zeki ve bilmiş küçük oğlu. Babası da annesi de üvey ablası da ona iyi bir örnek olmasa bile gayet düzgün bir çocuk ve zaman zaman davranışlarıyla ekibin en olgunuymuş izlenimi verebiliyor.

Karakteri gayet başarılı çocuk oyuncumuz Blake Garret Rosenthal canlandırıyor.

103897_d0152b

YAYIN BİLGİLERİ VE REYTİNGLER

Mom ilk sezonunda Pazartesi akşamları 21:30’da, Mike & Molly arkasından yayınlandı. İlk bölümlerinde reyting açısından pek parlak bir performans gösteremedi. Herkes tam sezona bile uzayamadan 13 bölümde kalacağını düşünürken CBS, yıllardır birlikte çalıştığı Chuck Lorre’un dizisi olmasının büyük etkisiyle 22 bölüme uzatma kararı aldı. Zamanla reytingini az biraz yükseltip sabitlemeyi başardı ve 2. sezon onayını rahatça kaptı. Seneye bir diğer Chuck Lorre komedisi Two and a Half Men bittiği için yine çok avantajlı başlıyor yarışa.

Önümüzdeki sezon yine Pazartesi’leri, bu sefer 20:30’da yayınlanacak.  İlk birkaç hafta The Big Bang Theory arkasından yayınlanacak. Sonra o normal gününe dönünce 2 Broke Girls arkasından yayınlanarak sezonuna devam edecek.

103897_d1247b

SON SÖZ

Dizi için tipik bir CBS komedisi desek yanlış olmaz. Mutfaktaki isimler ve başroldekiler zaten çok tanıdık, başarılı ve diziyi izlemek için geçerli nedenler. İşin gerçeği klişeleri, absürdlükleri, ucuzlaştığı anları oluyor; ama 2013 yılında başlamış bir sitkom seyrediyoruz sonuçta, öyle değil mi? ;)

Dizi çok fazla Anna Faris’in sırtında gidiyor. Onun olmadığı sahne yok gibi bir şey. Yani kadını seviyorsanız yaşadınız; sevmiyorsanız bu diziyi sevmeniz imkansız. Tabii hal böyle olunca “Yan karakterler geri plana mı atılıyor peki?” diye sorabilirsiniz. Bazı bölümlerde bu düşünceye kapılmanız gayet olası. Yine de hiçbir zaman çok rahatsız edici düzeye gelmiyor bu durum. Ayrıca ilk sezondaki birkaç sürpriz konuk oyuncu da dizinin hoş taraflarından.

104067_wb_0257b

Sonuç olarak fazla beklenti içine girmeyince gayet sevilesi karakterleriyle ve keyifli seyriyle oldukça tatlı ve sempatik bulacağınız bir dizi Mom. Seyredecek olan herkese iyi seyirler…

TANITIM FİLMİ

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

Resmi Site | Wikipedia | Wikia | IMDB | Ekşi Sözlük | TV.com | Facebook | Twitter

mom-banner