moone-boy-5207902242c53

Moone Boy, hikayesi 1980’li yılların sonunda kırsal alandaki küçük bir İrlanda kasabasında geçen, izleyene keyifli ve eğlenceli dolu dakikalar yaşatan bir komedidir. Arka planında İrlanda’nın kaotik yıllarını konu alan yapım, 12 yaşında zeka eğriliği yaşayan bir çocuk olan Martin ve onun hayali arkadaşını merkezine oturtan bir konuya sahip.

10MOONEBOY-articleLarge

YAYIN BİLGİLERİ

Dizi, 2012 Eylül’ünde 6 bölüm olarak Sky One‘da yayınlandı. İkinci sezonu ise biraz gecikmekle birlikte tahmini olarak Ocak veya Şubat ayları içerisinde yayınlanacak. Hatta Sky One daha ilk sezon başlamadan verdiği 2. sezon onayı gibi şimdiden 3. sezon onayı da verdi. Dizi, kanalın bir başka komedisi olan Little Crackers‘tan esinlenilip yazılmış. Dizinin tema müziği olan ‘‘tico’s tune” 80’lerde İrlanda’da yayınlanan çok popüler bir radyo programının müziğiymiş. Seveceğinizi düşündüğüm tema müziği:

36ChrisODowd_zpsb66cc6f2

Hayali arkadaşı canlandıran, bu tür yapımlarla karşımıza daha çok gelmesini istediğimiz mükemmel adam Chris O’Dowd’tur. Aynı zamanda dizinin hem yaratıcısı hem de senaryo yazarıdır. Zaten dizi yarı-otobiyografik özellik de taşımaktadır. Kendisini final yapmış olan başarılı komedi The It Crowd‘dan ve HBO komedileri Girls ile The Family Tree‘den tanıyabilirsiniz.

moone-boy-moone-boy-32392251-600-383

KONU VE KARAKTERLER

Konuya biraz daha ayrıntılı girersek, Martin hayali arkadaşının pek de akıl işi olmayan tavsiyelerine uyup hareket eden bir çocuktur. Aynı zamanda geniş bir ailenin en küçük çocuğudur. Annesi feminen bir ev kadını, babası ise işi genelde bisiklet tamirciliği olup yapmadığı iş yoktur desek yeridir. Kasabanın diğer babaları gibi ona da çocuklarının sorunlarından bıkkınlık geldiğini söyleyebiliriz.

Martin’in Sinead, Fidelma ve Trisha olmak üzere üç tane ablası var. Ablalardan Sinead’ın Martin’e karşı olan aşağılayıcı tavırlarını, Trisha’nın ise en az Martin kadar şapşal ve berbat bir aşçı olduğunu söyleyebiliriz.

Dizi, hikayenin geçtiği yıllara ait siyasi olaylara da değiniyor. Özellikle Berlin duvarının yıkılması olayına yaptıkları hiciv görülmeye değer. İrlanda’nın ilk kadın devlet başkanı olan Mary Robinson’un seçim yarışı da hikayenin içine girmiş.

Bu da başkan adayı Mary Robinson’ın seçilebilmesi için çalışan feminen kadınlar!

Moone-Boy-moone-boy-32569668-665-858

Son zamanlarda eğlenceli ve değişik bir komedi arayanlar için tavsiyedir. İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

FRAGMAN