Mr Selfridge, Amerikalı idealist ve hırslı bir iş adamı olan  Harry Gordon Selfridge’in 1909 senesinin İngiltere’sinde insanların alışverişi sıkıcı bir zorunluluk gibi hissettiği bir ortamda, mağazıcılık kavramına yepyeni eğlenceli, cümbüşü bol bir dinamizm kazandırmak amacıyla, işe sıfırdan başlayan bir adamın kariyerinde yükselişini konu eden, gerçek bir hayat hikayesine dayanan bir dizidir.

Başlıklar:

Yayın Bilgileri
Kitabı
Konu
Karakterler
Harry Gordon Selfridge Hakkında
Son Söz
Fragman

YAYIN BİLGİLERİ

İngiliz kanal ITV tarafından 10 bölüm olarak planlanan Mr Selfridge, 2012 yılında yayınlanmak üzereyken, BBC‘nin benzer konuya sahip  yeni dizisi The Paradise‘ın yayına girmesi sebebiyle, yayın tarihi 2013’e atıldı. ITV, Downton Abbey‘nin bitimi ile birlikte 6 Ocak’tan itibaren pazar günlerini Mr Selfridge’e ayırdı.
Şu ana kadar kadar yayınlanan bölümlerinin ortalama izleyici sayısı 8,5 milyon olarak gerçekleşti. Mr Selfridge’in Amerika’daki yayın haklarını alan PBS, diziyi Mart aylarında yayınlayacak.
Mr Selfridge, 2014 yılında gösterilmek üzere, ikinci sezon için 10 bölümlük sipariş aldı. İkinci sezonun geçtiği dönem, 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olan döneme denk gelecek.

Dizinin yaratıcısı olan Andrew Davis, yazarlıklarını yaptığı 1990 yılı BBC yapımı House of Cards ve yine 2008 BBC yapımı Little Dorrit dizileriyle Emmy ödülü kazanmıştır. Aynı zamanda, Bleak House ve Sense and Sensibility gibi dizilerin yapım ekibinde de bulunmuştur. En son olarak bu senenin flaş dizilerinden Kevin Spacey‘li House of Cards‘ın yazar kadrosunda bulunuyor.

Dizinin eğlenceli ve güzel müzikleri, hali hazırda Downton Abbey‘in de müziklerini hazırlayan Alastair King‘e ait.


KİTABI

 

 

Dizinin konusu Lindy Wodhead’ın, Shopping, Seduction and Mr Selfridge isimli kitabına dayandıralarak hazırlanmıştır.

 


 KONU

Amerikalı girişimci Harry Selfridge, 1909 Londra’sının henüz yeteri kadar kıymete binmemiş Oxford Caddesi’nin verimsiz olan bir noktasında, ortağıyla beraber, sıfırdan bir arsa alarak işe koyulur. Selfridge, büyük bir cesaret ve ileri görüşlülüğüyle mağazanın daha temeli dahi atılmadan, ihtişamlı reklamlar yapar ve bir çok çalışanı mağazanın açılmasına daha bir yıl olmasına karşın işe alır. Bu durum, ortağı olan Bay Waring’i kızdırır ve onun mağazadaki yatırımını çekmesine  neden olur. Mağaza hakkında vaad ettikleri ve İngilizlere göre hayli yüksekte uçan hayalleriyle Londra’da bir anda meşhur olan Selfridge, sosyetede de bu popülaritesini ve kendi enerjisini kullanarak, yeni bir para kaynağı bulmakta gecikmez.

Tüm hızla mağazanın inşaası sürerken, Londra genelinde reklamlar ve büyük afişlerle mağazanın tanıtımı yapılır. Bu büyük tanıtımlar halkta, mağazanın açılış günü için çok büyük bir merak ve beklenti oluşturur. Büyük gün gelip çattığında mağazanın açılışı görkemli bir şekilde yapılır. Bakalım, alışverişe gitmeye hevesli olmayıp, genelde işlerini terzileriyle halleden İngilizler, bu yeni mağazacılık anlayışını nasıl karşılayacaklar.


KARAKTERLER

Bay Selfridge

Konu kısmında yeteri kadar değinsek de işin bir de aile boyutunu anlatmadan olmaz.
Bay Selfridge, ailesini de Amerika’dan İngiltere’ye getirir. 4 çocuğu, çok sevdiği karısı ve annesiyle beraber güzel bir ailesi olan Selfridge, karısını her ne kadar çok sevse de onu aldatmaktan vazgeçemez. İlerleyen dönemlerde kumar alışkanlığına da yakalandığını göreceğiz.
Selfridge’i, 2004-2011 yılları arasında HBO‘da yayınlanan Entourage‘da Ari Gold karakteriyle izlediğimiz Emmy ödüllü aktör Jeremy Piven canlandırıyor. Özellikle kadınlara kur yaparken yüzünün aldığı şekli izlemek, bana çok eğlenceli geliyor.

 

Rose Selfridge

Harry Selfridge’in karısı olan Rose, kocasının ona aşırı tutkuyla olan bağlılığına rağmen, kendisini evliliği boyunca sürekli aldatmasını soğukkanlı tavrı ile pek belli etmemesine rağmen, içine sindiremez. Bu durum ve kocasının işleri dolayısıyla onunla yeteri kadar ilgilenememesi, onu mutsuz bir kadın yapar.
Karakteri, Frances O’Connor canlandırıyor. Oyuncuyu Cashmere Mafia‘dan hatırlayanlarınız olacaktır.

 

 

 

 

Ellen Love

Londra’da 18 yaşında iken sahnelere adım atıp, kısa sürede dans gösterilerileriyle oldukça popüler bir kadın olan Ellen Love, Selfridge’in onunla tanışmasıyla mağazanın reklam yüzü olur. Son derece cazibeli bir hatun olan Ellen ile Selfridge’in ilişkileri sadece işle sınırlı kalmayacaktır.
Karakteri, Survivors‘tan hatırlayabileceğiniz Zoë Tapper canlandırıyor.

 

 

Agnus Towler

Selfridge’in, Londra’daki mağazacılığı inceleme dönemlerinde yolu, Towler’ın çalıştığı mağazaya düşer. Selfridge’in mağazanın anlayışına alışık olmadığı müşteri profili karşısında, Towler’ın Selfridge’in tavırlarına taviz vermesi, mağaza müdürünü kızdırıp işten atılmasına sebep olur. Selfridge bu durumu teleafi ederek,  kendisinde çok büyük bir gelecek gördüğü Towler’ı aksesuar bölümünün baş asistanlığı görevine getirir.
Biraz saf bir tipleme olan, erkek kardeşi ile hayat mücadelesini sürdüren Towler’ı, duru güzelliğiyle izlemeye doyamadığımız oyuncu, benim en son Good Cop‘ta izlediğim Aisling Loftus canlandırıyor.

 

 

 

 

Bay Grove

Selfridge’in, mağaza inşaat halindeyken işe aldığı ilk çalışanlardan biri olan Bay Grove’un görevi, personel işleri yöneticiliğidir. Selfridge’in personele olan yaklaşımı ve ondan habersiz aldığı bazı kararlar karşısında çoğu zaman bozulur.
Yatalak olan karısına bakmak zorunda olan Bay Grove’u, Tom Goodman- Hill canlandırıyor.

 

 

 

 

Bayan Mardle

Aksesuar reyonunun bölüm şefi olan Mardle, evli olmayıp yalnız yaşamaktadır. Bölümünde baş asistan olan Towler’ın genç bir yaşta bu göreve getirilmesini pek içine sindiremediği için olabilecek bir hatasını yakalamak üzere, gözü sürekli onun üzerindedir.
Mardle’ı, bir çok İngiliz dizisindeki oyunculuklarından yüzüne aşina olabileceğiniz Amanda Abbington canlandırıyor.

 

 

 

Leydi Loxley Mae

Lord Loxley ile evlenip Leydi ünvanını almadan önce Londra’da eğlenilecek bir kadın olan Leydi Mae, ulaştığı statüsü sayesinde hem paraya hem de sosyetede saygın bir pozisyona ulaşmış. Selfridge, ortağı Bay Waring’in yatırımını çekmesiyle, bir umut Leydi Mae’in kapısını çalar. Kocasının işleri sebebiyle birbirlerini pek görmüyorlar. Bu boşlukta, geçmişin verdiği alışkanlıklardan kurtulamayan Leydi Mae’in genç erkeklere karşı zaafı var; sıkıldıkça sevgili değiştiriyor.
Çekici ve esprili bir karakter olan  Leydi Mae’i Katherine Kelly canlandırıyor.

 

 

 

Henri Leclair

Selfridge’in mağazacılık kariyerine adım attığı Şikago’daki Marshall Fields’ta beraber çalıştığı Henry, çok iyi bir vitrin tasarımcısıdır. Fransız olan Henri, Selfridge’in ısrarı ile Londra’ya gelip mağazadaki görevine başlar. Selfridge’s Mağazaları’nın sürekli güncellenen vitrinlerini adeta bir tablo gibi giydirir. Zaman zaman bu görevinde Agnus Towler fikirleriyle ona yardımcı olur.
Henri’yi Fransız oyuncu, Grégory Fitoussi canlandırıyor.

 

 

 

Bay Crabb

Mağazanın muhasebesinden sorumlu olan Crabb, Bay Selfridge’in olaylara aceleci ve spontane yaklaşımı nedeniyle çoğu zaman zoelanır. Mağaza muhasebe hesaplarını oldukça sıkı tutan Crabb, işleri büyütmek için daha fazla satış yapılmasını düşünmektedir.
Sadık ve güvenilir olan karakteri, en iyi Little Dorrit‘den hatırlayabileceğimiz Ron Cook canlandırıyor.

 

 

 

Victor Colleona

Selfridge’s mağazalarının restoran bölümünde garson olarak işe başlayan Victor, sosyetenin ileri gelen kadınlarının müşteri olarak geldiği restoranda yakışıklılığıyla onların çoğu zaman kıskacı altına alınır. Onun da hayallerini, kendi işinin patronu olmak süsler.
Agnus Towler’a karşı hisleri de olan Victor’ı, Trystan Gravelle canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Frank Edwards

Bir Londra gazetesinin editörü olan Frank, Selfridge’in aşılmaz Londra toplumunun üst kademelerine onu tanıtmak için çaba gösterir.
Frank’i, Samuel West canlandırıyor.

 

 

 

 

 

HARRY GORDON SELFRIDGE HAKKINDA

11 Ocak 1856 tarihinde Amerika’da Ripon, Wisconsin’da hayata gözleri açan Harry Gordon Selfridge, doğumundan kısa bir süre sonra iki erkek kardeşi ve ailesi ile Michigan’a taşınır. Babası ise Amerikan İç Savaşı başlar başlamaz ortadan kaybolur ve bir daha eve gelmez. Diğer iki kardeşi çok genç yaşta savaşa katılırlar ve hayatlarını kaybederler. Harry artık, annesinin tek çocuğudur. Annesi öğretmenlik ve çeşitli ek destek işler bularak ailesini geçindirir. Kısa süre sonra Jackson Lisesisi’nin müdiresi olur. Hayatlarının her döneminde beraber yaşayıp her türlü şarta göğüs geren ana-oğul çok da iyi arkadaş olurlar.

Selfridge 10 yaşına geldiğinde gazete satmaya, 12 yaşına geldiğinde ise bir manifatura mağazasında çalışmaya başlar. 14 yaşında okulu bırakır ve Jackson’da bir bankada iş bulur. Bir dönem sonra, bir sigorta şirketinde çalışmak için Michagan’a bağlı Grand Rapids şehrine taşınır. 1876 yılına gelindiğinde Selfridge, mağazacılık kariyerine Şikago’daki Marshall Fields‘ta toptan stok departmanında çalışarak başlar. Şikago’daki günlerinde Rosalie Buckingham ile tanışıp, evlenir.

 

Marshall Fields’ta  iken mağazanın reklam bölümüne kadar yükselen Selfridge’in, Only… Shopping Days Until Christmas (Sadece… Noel’e Dek Alışveriş Günleri) sloganı, mağazanın olduğu kadar diğer bütün perakendiciler tarafından benimsenir ve bu slogan Noel alışverişi için uygulanan ilk sloganlardan biri olur. Daha sonra halen günümüzde de geçerliliğini koruyan bir slogan olan ”Müşteri her zaman haklıdır” özdeyişini üretir.

Selfridge, diziye de konu olan 1909 senesinin İngiltere’sinde 400.000 Sterlin yatırım yaparak, Londra’da Selfridge’s hanedanlığının temellerini atar. İsterseniz Harry Gordon Selfridge’in bundan sonraki hikayesini diziyi izleyerek edinelim.

SON SÖZ

Gerek yapım ekibi gerekse oyuncularıyla, gerçek bir hayat hikayesini anlatmasının yanında oldukça da eğlenceli bir dizi olan Mr Selfridge’i, vakit ayrılacak diziler listenize çok rahatlıkla koyabilirsiniz. En azından bir bölüm şans vererek, kimilerimizin kafasında oluşturduğu, İngiliz dönem dizilerinin ağır havasından muzdarip olup bu diziye daha baştan negatif yaklaşanların yorumlarında ne denli yanıldığını veya yanıldığınızı görün. Tavsiyesi bizden izlemesi sizden…

FRAGMAN