Netflix’in eski İsveç Başbakanı Olof Palme‘nin muhtemel katili olarak adlandırılan Stig Engström hakkındaki 5 bölümlük İsveççe mini dizisi 5 Kasım’da ekranlarda olacak.

2020’nin Aralık ayında Netflix’in diziye onay verdiği ile ilgili haberi almıştık. Stig Engström’ü İsveç’in en sevilen komedyen ve oyuncularından Robert Gustafsson’un canlandıracağını ve dizinin, araştırmacı gazeteci Thomas Pettersson’un 2018’de yayınlanan ödüllü kitabı Den osannolika mördaren’dan (The Unlikely Murderer) uyarlanacağını da gelen haberden öğrenmiştik. Gustafsson’a Eva Melander, Mikael Persbrandt ve Peter Andersson eşlik edecek.

Joel Spira, Emil Almén, Shanti Roney, Torkel Petersson, Henrik Norlén, Lia Boysen, Magnus Krepper, Björn Bengtsson, Peter Viitanen ve Cilla Thorell dizide rol alacak diğer oyuncular.

The Unlikely Murderer, İsveç başbakanı Olof Palme’nin olası katili olarak gösterilen Stig Engström adlı grafik tasarımcısının öldüğü güne kadar cüretkarlık, şans ve polislerin kafa karışıklığı gibi farklı etmenlerin bir araya gelmesi sonucunda adaletten kaçmayı nasıl başardığını kurgusal bir yorumla ele alıyor. Stig Engström hakkında neler biliyoruz? Polis, katilin peşinde olmasına rağmen onun kaçmasına nasıl izin verdi? Cinayet iyi planlanmamıştı, Engström en başından beri her şeyi yanlış yapmıştı ve neredeyse hiç kimse onun 1986’da İsveç’in Stockholm şehrindeki o can alıcı gecede aslında neler yaptığına ilişkin yalanlarına inanmamıştı.

İsveç dizisi Caliphate’in yazarları Wilhelm Behrman ve Niklas Rockström, dizinin senaryosunu yazdılar. Charlotte Brändström (The Witcher), dizinin konsept yönetmenliğini üstlendi. Simon Kaijser, dizinin bir diğer yönetmeni.

The Unlikely Murderer, Netflix dizileri Quicksand ve Love & Anarchy’nin arkasındaki İsveçli yapımcı FLX tarafından  yapıldı.

Robert Gustafsson, “Stig Engström’ü canlandırmak heyecan verici bir meydan okuma ve büyük bir sorumluluk ama aynı zamanda bir bakıma bir terapi biçimi. Cinayet gecesi Olof Palme ile aynı sinemada olduğumdan, bu vaka her zaman asla kaybolmayan bir çıban gibi hissettirdi ve böyle hisseden tek kişi değilim. Engström hakkındaki teori en mantıklı olanı ve cinayeti araştıran son grup da teorinin doğru olduğu sonucuna vardı. Benim de inandığım teori bu ve şimdi olayı anlama ve Stig Engström’ün karakterini inceleme şansım var” demiş.

Netflix’in İskandinav Ülkeleri Orijinal Dizilerinden Sorumlu Direktörü Tesha Crawford, “bu sürükleyici ve zorlu vaka, 34 yıldan fazla bir süredir hem İsveç’te hem de dünyanın geri kalanında insanların ilgisini çekti. Bu nedenle, uzun vadeli ortaklarımız FLX ile birlikte Thomas Pettersson’ın kitabını hayata geçirmekten büyük heyecan duyuyoruz. Konsept yönetmen olarak Charlotte ve yazarlarımız Wilhelm ve Niklas ile gerçekten güçlü bir yaratıcı ekibimiz var ve bu İsveç dizisini dünyaya tanıtmak için sabırsızlanıyorum” demiş.

Kaynak 12