Netflix, opioid krizinin kökenleri hakkındaki 8 bölümlük limitli dizi Painkiller’a onay verdi. Eric Newman (Narcos, Narcos: Mexico, Childeren of Men), Netflix ile yaptığı genel anlaşmanın bir parçası olarak dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecek.

Peter Berg (The Leftovers, Friday Night Lights), Micah Fitzerman-Blue ve Noah Harpster’ın (A Beautiful Day In The Neighbourhood, Transparent) senaryosunu yazdıkları, yönetici ve yürütücü yapımcısı oldukları dizinin yönetmenliğini üstlenecek.

Oscar ve Emmy ödüllü Alex Gibney (Going Clear: Scientology and the Prison of Belief), dizinin bir diğer yönetici yapımcısı.

Patrick Radden Keefe’nin New Yorker makalesi ‘The Family That Built an Empire of Pain’ ve ve Pulitzer Ödüllü gazeteci ve yazar Barry Meier’in Pain Killer: An Empire of Deceit and the Origin of America’s Opioid Epidemic adlı kitabı, dizinin ana materyali olacak. Keefe ve Meier, ayrıca danışman olarak projede yer alacaklar.

Eric Newman, “Yıllar süren trajedi, opioid krizi zamanımızın en yıkıcı halk sağlığı krizlerinden biri haline geldi. Yeraltı imalatından ve gizli kaçakçılıktan doğan diğer uyuşturucu salgınlarının aksine, bu salgın reçeteyle başladı. Doktorlar tarafından dağıtıldı, devlet düzenleyicileri tarafından onaylandı ve hastaların ve halkın güvenine ihanet ederken milyarlarca dolar kazanan bir aile şirketi ilaç devi tarafından teşvik edildi. Bu hikayeyi bana getirdikleri için Micah & Noah ve Alex’e minnettarım. Noah ve Micah’ın Patrick Radden Keefe ve Barry Meier’in muhteşem haberciliğine dayanan nasıl olduğuna dair anlatısı yürek kırıcı ve dehşet verici. Alex Gibney ile çalışmaktan onur duyuyorum ve Peter Berg yöneteceği için heyecanlıyım” demiş.

Amerika’daki opioid krizi, fentanil, Vicodin ve OxyContin gibi ilaçların yaygın olarak aşırı reçetelenmesi, bağımlılık ve aşırı doz ölümleriyle ilgili büyük sorunlara yol açan son yıllarda büyük bir halk sağlığı sorunu haline geldi.

Merak edenler için: Amerika’daki “Opioid Krizi” nedir?