Netflix, son çeyrek raporunu açıkladı. Platform, raporunda üye sayısı, izlenme oranları ve yeni ölçüm sistemleriyle ilgili çeşitli bilgiler verdi. Buna göre:

** Netflix’in üye sayısı 8.8 milyon artışla 167 milyona çıktı. Artışın 420.000’i Amerika’dan, 6.26 milyonu diğer ülkelerden geldi. Böylece 7.6 milyonluk piyasa beklentisi aşılırken 600.000’lik Amerika beklentisinin gerisinde kalındı.

Netflix’in açıklamasına göre bu durum Amerika’daki fiyat değişikliği ve artan rekabetten kaynaklanıyor. Ancak yine de üyelerin platformda harcadığı sürede artış yaşandı. Netflix üyelerinin 61 milyonu Amerika’dan, kalanları diğer ülkelerden geliyor. Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş, geçen ay Türkiye’deki üye sayısının 1.5 milyon olduğunu açıklamıştı.

** Yeni ölçüm sistemi üyelerin izlemeyi “seçtiği” içeriklere dayanıyor. Netflix, daha önce bir dizi bölümünün veya filmin %70’i izlendiği takdirde içeriği izlenmiş olarak kabul ediyordu. Ancak yeni sisteme göre bir içerik 2 dakika izlendiği takdirde izlenme olarak kabul ediliyor. İki dakika, bir üyenin bir içeriği bilinçli bir şekilde başlatmış olması için yeterli süre olarak değerlendirildi. 2019’un sonunda duyurulan en çok izlenenler listesi de bu sisteme göre hazırlandı.

Sistemin değiştirilmesinin nedeni ise interaktif içeriklerin belli bir süresinin olmaması, platformdaki içeriklerin farklı uzunluklara sahip olması. Netflix dizilerinden Special’ın bölümleri 15 dakika sürerken The Irishman filmi 3.5 saat civarı sürüyor. Deadline’ın haberine göre yeni sistem ölçümlerde %35 artışa neden oldu.

** The Witcher, Stranger Things 3. sezonu (64 milyon) geride bırakarak ilk ayında ulaştığı 76 milyon üyeyle platformun en çok izlenen dizisi oldu. YOU‘nun ikinci sezonu ilk ayında 54 milyon, The Crown üçüncü sezon 21 milyon, Ryan Reynolds’lu Michael Bay filmi 6 Underground ise 83 milyon üye tarafından izlendi. The Crown’ın yeni oyuncularla gelen sezonunda ikinciye göre %40 artış oldu. Üç sezonun izlenmesi 73 milyon üyeye çıktı.

Deadline’a göre belgesel dizisi Our Planet eski sisteme göre 33 milyon üye, yeni sisteme göre 45 milyon üye tarafından izlenmiş durumda. Stranger Things’in Temmuz ayında başlayan sezonunun ölçümü de haliyle eski sisteme göre duyurulmuştu. YOU’nun ilk sezonunun ilk ayında eski sisteme göre 40 milyon üye, Hakan: Muhafız’ın ilk sezonunun ise 10 milyondan fazla üye tarafından izlendiğini açıklamıştı.

** Netflix’in yeni yapımlarından Rise of Empires: Ottoman, bu cuma platformda olacak. Bu yıl içinde Aşk 101‘in başlaması bekleniyor. Netflix ve BKM ortak yapımı 50 m2’nin çekimleri başladı. Berkun Oya yeni bir dizi hazırlıyor ve Elif Şafak’ın “Aşk” adlı kitabının haklarının alındığı duyuruldu.

Kaynak: 12