Daha önce sitedeki şu haberde belirtilen ve Lost yazarlarının elinden çıkan Once Upon a Time, dün yayın hayatına başladı. Desperate Housewives ile peşpeşe yayınlanmaya başlayan fantastik dizi, ilk bölümünün yayın tarihinden 2 gün önce de internete düşmüştü.

Pazar günlerimizin yeni dizisi, içinde bir çok masal karakterini barındırıyor. Sinderella ve Pinokyo’dan, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler’e, bir çok karakter ve hikaye iç içe geçiyor.Akşam 8’de yayınlanan dizinin en büyük rakibi, aynı saatte gösterilen, CBS’in uzun süredir devam eden reality programı The Amazing Race.

Dizinin ilk bölümüden ispiyon verecek olursak…
Pamuk Prenses ve Beyaz Atlı Prens’in düğün günlerinde, intikam almak isteyen kötü Kraliçe, düğünü basar ve yapacağı lanetten bahseder. Bundan korkan Pamuk Prenses, geleceği gördüğü söylenen ve zindanda kilit altında tutulan Rumplestiltskin’in yanına gider. Rumplestiltskin, şu an Pamuk Prenses’in karnındaki kızı Emma’nın 28 yaşında gelip onları lanetten kurtaracağını söyler. Bir şekilde, küçük Emma lanetten sıyrılarak Dünya’ya yollanır.Bir yandan da yetişkin bir kadın olmuş Emma’nın günümüz dünyasında geçen hikayesini seyrediyoruz. Gençliğinde hamile kalıp çocuğunu evlatlık olarak veren asabi kızımızı, oğlu 10 yaşındaki küçük Henry bulur. Henry’yi evine götürmek için şu an lanetin etkisinde olan kasabaya giren Emma, farkında olmadan kendini buradaki olayların içinde bulur.Hem geçmişteki bu masal dünyasından, hem de günümüzden sahneler barındıran dizinin macerası da böylelikle başlamış olur.

House‘da uzunca bir süre yer almış ve dizinin baş karakteri Emma‘yı canlandıran Jennifer Morrison ve Henry‘yi canlandıran, daha önce Mad Men‘de yer almış çocuk oyuncu Jared Gilmore haricinde, biraz da diğer oyunculardan ve canlandırdıkları karakterlerden bahsedecek olursak:

Pamuk Prenses / Mary Margaret
Pamuk Prenses’imizi, Big Love‘dan bildiğimiz Ginnifer Goodwin canlandırıyor. Laneti kasabada, hayatını ilkokul öğretmenliği yaparak kazanıyor ve ismi Mary Margaret Blanchard. Aynı zamanda öğretmeni de olduğu Henry ile arasında güzel bir bağ var.

Kötü Kraliçe / Regina Mills
Evil Queen’imiz (Kötü Kraliçe) olarak ise, hemen hemen her Amerikan dizisinde yer almış olan Lana Parrilla‘yı görüyoruz. Şimdi ise kasabanın belediye başkanı ve kötülükleri eskisiyle aynı hızda devam ediyor.

Beyaz Atlı Prens / David Nolan
Pamuk Prenses’in yakışıklı sevgilisi Beyaz Atlı Prens olarak, en iyi Thor‘dan tanınacağını düşündüğüm Josh Dallas‘ı görüyoruz. Kasabada ise, komadaki David Nolan olarak seyrediyoruz kendisini.

Rumpelstiltskin / Mr. Gold
Başka bir kötü karakter olan Rumpelstiltskin, Kraliçe ile anlaşıp, kasabanın lanetlenmesini sağlayan kişi. Günümüzde Mr. Gold olarak bilinen Rumpelstiltskin’i, Stargate Universe‘ten bildiğimiz Robert Carlyle canlandırıyor.

Jamie Dornan

Jamie Dornan

Bu isimlerin haricinde, İngiliz oyuncu Jamie Dornan, hemen hemen her diziye konuk olmuş olan Raphael Sbarge, iptal olan South Beach‘den tanıyabileceğiniz Meghan Ory ve Breaking Bad‘de yer almış olan Giancarlo Esposito, kadroda bulunan diğer isimler. Merak edenler, kalan oyunculara da şuradan ulaşabilirler.***
12,8 milyon ve 3,9’luk reyting dilimiyle ilk bölümü açan dizi, daha sonra da bu güzel rakamları sabitleyerek, tam sezon onayı almış vaziyette. Masalları sevenler ve özleyenler kesinlikle kaçırmamalı. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

Sonradan ek: Bir türlü içime sinmeyen bu tanıtım yazısı üzerinde bayağı eklemeler ve çıkartmalar yaptım. Neredeyse bambaşka bir tanıtım ortaya çıktı diyebilirim. Umarım değişiklikleri beğenirsiniz.