Birbirinden renkli karakterleri, sımsıcacık atmosferi, kısa zamanda ailenizden bir parçanız gibi hissedebileceğiniz Braverman Ailesi fertlerinin, gerçekçi ve abartıya kaçmayan hikayelerine tanık olmak istemez misiniz? Kimi zaman değme komedilere taş çıkartan eğlenceli anlarına, kimi zaman ise gözyaşlarıza hakim olamayacağınız duygu dolu drama yönüyle, Parenthood (Ebeveynlik) için hazırladığım tanıtım yazısıyla, sizleri başbaşa bırakıyorum.


Başlıklar


YAYIN BİLGİLERİ

Parenthood yine aynı isimli 1989 yılında çekilen, başrolünde Steve Martin‘in oynadığı sinema filminin televizyona uyarlamasıdır.
Dizi, 2010 Mart’ından itibaren NBC‘de 13 bölümlük ilk sezonuyla başladı yayın hayatına. 2. sezonu 22 bölüm, 3. sezonu 18 böüm ve 4. sezonu ise 15 bölüm olarak yayınlandı. Parenthood, 5. sezonuyla da 2013-2014 sezonunda bizlerle olacak.
Dizinin yaratıcı ve yapımcı koltuğunda, birçok izleyici tarafından her bir bölümünün zevkle izlendiği Friday Night Lights‘ın yapımcılarından, Brian Grazer,  Jason Katims ve Ron Howard bulunuyor.


KONU

Hikaye, temel olarak Braverman Ailesi’den dört yetişkin kardeşin, -yaş sırasıyla- Adam, Sarah, Crosby ve Julia’nın iyi birer ebeveyn olma yolunda karşılaştıkları kimi zaman sıkıntı dolu ve heyecanlı, bazen de eğlenceli anlarını anlatıyor. Dizi, bize iyi bir ebeveyn olmanın kestirme bir yolu olmadığını, iyi bir rol model nasıl olunacağını anlatıyor. Ama bunu öyle tek bir açıdan da sunmuyor elbette. Bir ailede, çocuk, ergen, genç, orta yaşlı ve yaşlı insanların her birinin kendi yaş grupları açısından düştüğü açmazları ortaya koyarak, hepsinin açısından işlerin ne kadar da zorlaşabileceğini izliyoruz Parenthood’da. Kısaca, hangi yaş grubunda olursanız olun, kendinizden ve ailenizden bir şeyler bulabilirsiniz bu dizide.

Braverman Ailesi’nin en yaşlıları, 60’larında olan Zeek ve Camille. Ununu elemiş, eleğini asmış ikilimizin ikisi kız, ikisi erkek olan, 30 ve 40’larında 4 yetişkin çocuğu (Adam, Sarah, Crosby, Julia) ve bu çocuklardan da torunları var. İşte babaanne-dede, anneler-babalar ve çocuklardan oluşan bu 3 neslin ebeveynlik cambazlıkları, akla gelen gelmeyen dertleri, mutlulukları akla sığar bir şekilde işleniyor Parenthood’da.

KARAKTERLER VE OYUNCU KADROSU


ADAM BRAVERMAN

Adam, Braverman Ailesi’nin fertleri arasında çıkan her türlü sorunda dengeleyici bir role sahiptir. Kriz durumlarında sık sık tavsiyelerine başvurulan Adam, bu büyük ailenin en aklı selim üyesidir. Kontrol mekanizması çelik gibi sinirlere bağlı. Öyle ki çoğu zaman “Bu adam hiç mi rayından çıkmaz?” diye düşünebilirsiniz.
Spor ayakkabı üreten bir firmada yöneticilik yapan karakteri, Six Feet Under ile özdeşleşen Peter Krause canlandırıyor.

 

KRISTINA BRAVERMAN

Adam’ın eşi, Braverman Ailesi’nin sevimli cana yakını gelini olan Kristina’nın çocuklarına ve kocasına oldukça derin bağlarla olan bir sevgisi var. Olabilecek bütün tersliklerde, yapıcı tavırlarıyla aileyi ayakta tutuyor. Tüm bu iyi özelliklerine karşın, onun da bazen sinirlerinin gerildiği zamanlar olabiliyor. Bu durumlar genelde Asperger sendromu olan oğlu Max’in sorunlarıyla alakalı.
Kristina’yı Monica Potter canlandırıyor.

 

 

 

HADDIE BRAVERMAN

15 yaşında olan Haddie, tipik ergen genç kız sorunlarını yaşıyor. Ailenin ilgi odağı tamamen hasta kardeşi Max’te olduğu için, farkedilmek, “Ben buradayım!” demek için bazen arızalar çıkardığı oluyor. İlk sezon itibarıyla sinir bir tipleme olsa da ikinci sezonda biraz olsa da gönülleri fethediyor.
Karakteri, Sarah Ramos canlandırıyor.

 

 

MAX BRAVERMAN

Asperger sendromu hastalığına sahip bir çocuk olan Max’in sorunları, dizinin süregelen konularından birisidir. Sosyal iletişimde zorluklar yaşayan Max’in, örnek bir ebeveyn olarak rahatlıkla gösterebileceğimiz anne ve babası, onun en iyi tedavi ve eğitimi alması için yoğun çaba sarfederler.
Max’i, bir yerlerden ödül almasını isteyeceğiniz kadar güzel bir oyunculuk sergileyen Max Burkholder canlandırıyor.


SARAH BRAVERMAN

Sarah, kocasından ayrıldıktan sonra maddi yönden sıkıntıya girer. Çareyi çocuklarıyla beraber anne ve babasının yanına taşınmakta bulur. Aslında sadece maddi yönden değil de çocuklarının akrabalarıyla daha fazla vakit geçirerek, daha sorumlu birer birey olarak yetiştirmek istemesini de nedenler arasında sayabiliriz.

Sarah, ailesinden bağımsızlığını çok erken yaşta kazanmış, cesur kararlarıyla hayatında risklere girip, her zaman için şansını denemiş. Fakat her şey yolunda gitmemiş. Hayatında aldığı kararlarının hatalarla dolu olduğunu düşünüp, verdiği kararların ne kadar yanlış olduğundan dolayı sürekli yakınır.
Konuşma hızına yetişmek konusunda bazen zorluklar yaşadığımız karakteri, Gilmore Girls‘ten hatırlayabileceğimiz Lauren Graham canlandırıyor.

 

 

AMBER HOLT 

Amber fazlasıyla asi, inatçı ve kural tanımaz 16 yaşında bir genç kızdır. Doğup büyüdüğü Fresbo’dan taşındıkları için annesine kızgındır. Yeni ortamına uzun bir müddet ayak uyduramaz ve annesine sürekli zorluklar çıkartır.
Amber’ı In Treatment‘tan hatırlayabileceğimiz Mae Whitman canlandırıyor.

 

 

 

DREW HOLT 

Doğduğundan beri kendisiyle ilgilenmeyen bir babası olduğu için, bu durumun yoğun bir şekilde eksikliğini hep hissetmiş. Bu olumsuzluk, psikolojisine de yansımış. Çoğu zaman hassas ve oldukça somurtkan oluvermiş. Dayısı Adam, ona elinden geldiğince baba şefkatiyle yaklaşıp, bu eksikliği bir nebze gidermeye çalışır.
Drew’u Miles Heizer canlandırıyor.

 

 

JULIA BRAVERMAN-GRAHAM

Julia, şirket birleşmeleri ve satın almalar üzerine hukuki danışmanlık yapan bir avukat olarak, oldukça yoğun bir iş temposuna sahip. Kocası Joel ise evde bütün gün kızları ile ilgilenmektedir. Kızına fazla vakit ayıramamaktan sürekli yakınan Julia, vakit bulduğunda ise bu açığını, kızı üzerindeki kontrolcü ve mükemmeliyetçi kişiliğiyle kapatır.
Karakteri, Erika Christensen canlandırıyor.

 

 

 

JOEL GRAHAM

Joel, inşaat işleriyle uğraşan bir müteahhitken, işleri durgunlaştıktan sonra evin bir nevi annesi olmuş. Bütün zamanını ev ve okul çerçevesinde kızıyla ilgilenerek geçirir.
Her kadının, “Böyle bir kocam olsun başka bir şey istemem” diyebileceği Joel’u, Sam Jaeger canlandırıyor.

 

 

CROSBY BAVERMAN

Braverman Ailesi’nin üçüncü çocuğu olan bekar Crosby, ailenin en özgür yaşayan tiplerinden ve evi olarak nehir kenarında konakladığı teknesinde kalıyor. Crosby’nin bir müzik kayıt stüdyosu var, bu şekilde geçimini sağlıyor.
Karakteri, Dax Shepard canlandırıyor.

 

 

 

ZEEK BRAVERMAN

Bu geniş ailenin en büyük ismi büyükbaba Zeek’in kimi zaman öfke sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz. Zeek, Vietnam Savaşı gazisi; gençliğinde de aktivist hareketlere katılmış. Bu ailenin Hristiyan inanç ve geleneklerine bağlı olmamasının sebebi de bizzat kendisidir. Bir nevi ateist olarak değerlendirebiliriz.
Diziyi izleyenlerin pek sevmediği karakterlerin başında gelen Zeek’i, usta oyuncu Craig T. Nelson canlandırıyor.

 

 

CAMILLE BRAVERMAN

Ailemizin büyükannesi Camille, ailesini mutlu ve huzurlu tutmak için çabalar. Boş vakitlerini resim yaparak değerlendirir. Çocularından en fazla Sarah’yı kendine yakın hisseder.
Karakteri, Bonnie Bedelia canlandırıyor.

 

 

 

JASMINE TRUSSEL

Crosby’nin 5 sene önce kısa bir ilişki yaşadığı Jasmin, bu geçen zaman boyunca ortalıkta görünmemişken, bir gün Crosby’den olduğunu iddia ettiği oğlu Jabbar‘la çıkagelir. Crosby’den çocuk hakkında manevi ve maddi yükümlülük beklememektedir. Sadece çocuğunun babasını tanımasını gerektiğini düşünmektedir.
Profesyonel dans gösterileriyle geçimini sağlayan Jasmine’i, Joy Bryant canlandırıyor.

 

 

GABY

Gaby, Max’in davranış sorumlusu öğretmenidir.
Karakteri, Friday Night Lights’tan hatırlayabileceğimiz Minka Kelly canlandırıyor.

 

 

 

 

 

Dizinin kadrosuna 4. sezonda Ray Romano da katılıyor.
Michael Emerson‘ı ise konuk oyuncu olarak bir bölümde izliyoruz.

“Senden nefret ediyorum”u duyup,
yine de doğru bir şey yaptığınızı bilmek : Ebeveynlik
Telefonda “hızlı arama” listenizde
“911”i (acil yardımı) bulundurmak :
Ebeveynlik
Seksi,
“yapılacaklar” listenize eklemek :
Ebeveynlik
Babanıza dönüştüğünüzü
farketmek : Ebeveynlik
Tek gecelik
ilişkilerin insanı
olmadığınızı farketmek:
Ebeveynlik

 

 

EK BİLGİLER

 1989 yılında gösterilen Parenthood filminin televizyona ilk uyarlanması, hemen bir sene sonra yine NBC tarafından gerçekleştirilmiş. 12 bölüm olarak yayınlanan bu ilk dizi, iptal olarak tarihin tozlu raflarına kalkmış. Dipnot: Bu uyarlamada  Leonardo DiCaprio da rol almış.

 Sarah Braverman rolü için ilk başta Maura Tierney ile anlaşılmış. Fakat meme kanserine yakalanması dolayısıyla, çekimler bir süre ertelenmiş olsa da sonunda projeden ayrılmak zorunda kalmış. İlk bölümde, onun yer aldığı sahneler tekrardan çekilmiştir.

 Sarah Braverman rolü için ünlü oyuncu Helen Hunt ile de görüşülmüş. Fakat mali konularda anlaşma sağlanamayınca, rolü Lauren Graham almış.

 Dizinin jenerik müziği Bob Dylan‘ın Forever Young adlı şarkısının yeniden düzenlemesidir.


SON SÖZ

Bir anne-baba olsanız da birilerinin çocuğu olmayı bırakmadığınız, ama beri yandan çocuğunuzda kendinizi, kendinizde anne-babanızı bulmanız defalarca gözünüze sokuluyor bu dizide.
Özellikle aile içi diyaloglarda herkesin hep bir ağızdan konuşması gibi gerçekçi bir sunumla da inanılırlığını pekiştiriyor.
Hem trajedi, hem de komediyi oldukça güzel bir şekilde harmanlayan, oldukça güzel mesajlar veren su gibi akan bölümleriyle sıkılmak nedir bilmeyeceğiniz, nefis kadrosuyla Parenthood’u tavsiye ediyorum. İzlemek isteyenler için iyi seyirler…

TANITIM FRAGMANI

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=5vCDj0tsEp0?feature=player_detailpage&w=640&h=360]