Parks and Recreation , 2009‘da NBC kanalında yayın hayatına başlamış, sözümona belgesel (mockumentary) türünde bir komedi dizisi.

Bu dizinin yapımcılığını Greg Daniels ve Michael Schur üstlenmiştir.(The Office‘ten tanıdığımız bu ikiliden Daniels, The Office yapımcılarından da biriyken, Schur ise The Office için 10 bölüm yazıp dizide de ufak bir rol oynamıştır.)Bu ortaklıktan dolayı “The Office yaratıcılarının yeni dizisi” olarak lanse edilmiş olan Parks and Recreation ile The Office arasında dizi türü açısından büyük bir benzerlik söz konusu ; ortamda çekim yapan bir kameranın varlığından herkesin haberdar olması. Bütün bunlara rağmen Parks and Recreation tamamen bağımsız, kendine özgü bir hava yakalamayı başarmış durumda.
Şimdi, The Office ile olan bağlantısından söz etmeyi bırakıp asıl dizimiz olan Parks and Recreation hakkındaki detaylara geçelim.

Parks and Recreation, Amerika’nın Pawnee şehrinde hizmet vermekte olan Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü‘nü konu almakta. Olaylar genelde başrolde yer alan Amy Poehler‘in canlandırdığı Leslie Knope karakterinin bu birimin işlevini yerine getirmesi adına yaptıkları etrafında dönüyor. Fakat diğer çalışanlar ve ekibe dolaylı yoldan katılan karakterler ile dizi, izleyicilerine gerçekten keyifli bir komedi sunuyor.

Amy Poehler

Amy Poehler

Dizimiz; bu birimin, şehirde yer alan ve insanların içine düşüp yaralanabildiği bir çukuru doldurup park yapmak adına verdiği mücadele ile başlıyor. Oldukça hırslı olan ve başarısızlığa tahammülü olmayan Leslie Knope bu konuda gereken finansal destek ve bağlantıların sağlanması adına büyük bir uğraş içine giriyor.Karakterlerden kısa kısa bahsedecek olursak ;

Leslie Knope

Birimde her şeye koşturan, kafasına koyduğu bir şeyi başarmadan peşini bırakmayan bir karakter.Birimi ayakta tutan kişi desek yalan olmaz. Amy Poehler tarafından canlandırılmakta.Kendisi gerçekten oyunculuk açısında bu dizide büyük işler çıkarıyor.

Tom Haverford

Aziz Ansari‘nin canlandırdığı Tom karakterine, birimin çılgın oğlanı desek yanlış olmaz. Ayrıca Tom karakteri, başta dizi için yan karakter olarak düşünülse de gördüğü ilgi sonucu ana karakterlerden birine dönüştürülmüş. (22dakika podcast’lerinden hatırladığım kadarıyla)

Ron Swanson

Nick Offerman‘in hayat verdiği bu karakter ise dizinin en sıradışı olanı. Birimin müdürü olan Ron Swanson, görevinin aksine sorumluluk almayı sevmeyen, insanlarla ilişki kurmaktan nefret eden, ama bu özellikleri ile oldukça güldüren bir karakter. (Diziyi izleyenler bana hak verecektir :) )

April Ludgate

Birimde stajyer olarak yer alan April, konuşmayı sevmeyen, soğuk, mimikleriyle memnuniyetsiz tavırlar takınan bir karakter. Aubrey Plaza canlandırıyor kendisini.

Andy Dwyer

Andy, yazının başlarında bahsettiğimiz çukura düşüp yaralanan kişi. Sürekli ismi değişen bir müzik grubu var. Kendisine birimde bir şekilde yer buluyor. Chris Pratt tarafından canlandırılıyor.

Ann Perkins

Ann Perkins, Andy’nin kız arkadaşı. Hemşire olan Ann de kazadan sonra birimde aktif olarak rol almaya başlıyor. Kendisini The Office’ten tanıdığımız Rashida Jones canlandırıyor.

Olaylar bu ekip ve diğer üyeleri Jerry ve Dona etrafında dönmekte. Diziye ilerleyen sezonlarda kalıcı başka karakterler gelse de ispiyon olmaması açısından onlara yer vermedim. Bahsettiğim karakterlerin de detaylarına girmememin nedeni izlemeyenlerin tadını kaçırmamak.İlk bölümleri durağan geçse de bir kaç bölüm sonra karakterlerin oturmasıyla komedi şöleni başlıyor. (Ayrıca kişisel tavsiyemdir, komedi severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir dizi.)