54acf9b5f6309922ac7e3088Merhaba arkadaşlar, öncelikle belirtmek istiyorum ki bu benim ilk yazım; hatalarım olduysa kusura bakmayın. Sizi, severek izlediğim bu dizi hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Dizinin
yapımcılığını Limon Film/Hayri Aslan üstlenirken, yönetmeni en son İntikam dizisini yöneten Çağrı Vila Lostuvalı’dır. Dizinin çekimleri 11 Temmuz 2014’te başlamasına rağmen 7 Ocak 2015’te Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşmuştur. Şu ana kadar 3 bölüm yayınlanmış olmasına rağmen dizi her hafta reytinglerini arttırarak yoluna devam etmektedir. Aşağıda sırasıyla ilk 3 bölümün toplam izleyici grubundaki sırasıyla reyting ve share oranları verilmiştir.

14 POYRAZ KARAYEL 3,65 | 8,30

3 POYRAZ KARAYEL 5.81 | 13.58

2 POYRAZ KARAYEL 6.55 | 15.15

HİKAYE

Dizi, adından da anlaşılacağı gibi Poyraz Karayel adında meslekten atılmış bir polisin başından geçenleri anlatıyor. Poyraz hayatta her şeyini kaybetmiş bir adamdır ve onu hayata bağlayan tek şey oğludur. Düzenlenen bir operasyonda görevliyken oyuna gelmiş ve meslekten atılıp hapse girmiştir. Kayınpederi Ünsal, Poyraz hapse girince torununun velayetini üzerine almıştır. Poyraz’ın hapisten çıktıktan sonra tek bir amacı vardır: Mesleğe geri dönmek ve oğlunun velayetini geri almak.

Eski amiri Mümtaz mesleğine geri dönüp oğlunu alabilmesi için Poyraz’a bir teklifte bulunur; fakat bu Poyraz için çok zor olacaktır. Çünkü amirinin ondan istediği şey Bahri Umman adlı mafya babasının yanında çalışıp emniyete bilgi sağlamasıdır. Bu sırada Ayşegül adında bir kızla tanışır ve aralarında yavaş yavaş bir aşk başlar. Fakat Ayşegül Bahri’nın kızıdır ve Poyraz bu gerçeği öğrendiğinde Bahri’nin yanında çalıştığını Ayşegül’den saklamaya çalışır. Bu, ikili arasında imkansız gibi görünen aşk nasıl sonuçlanacak ve Poyraz amacına ulaşabilecek mi bunu ilerleyen bölümlerde öğreneceğiz.

KARAKTERLER


İlker Kaleli

Poyraz Karayel
Oğlunu ve mesleğini kaybetmiş yalnız bir adam. Ayşegül ile tanışmak onun için hayatının dönüm noktası olacak ve ikili arasında imkansız bir aşk başlayacak.

 

 

 


Burçin Terzioğlu

Ayşegül
Bahri’nin kızı ve Poyraz’ın aşık olduğu kadın. Kardeşinin ve annesinin ölümünden babasını sorumlu tuttuğu için babasından nefret ediyor. Kendisi bir doktor ve tek başına ailesinden uzak bir şekilde yaşamak istiyor.

 

 

 


Musa Uzunlar

Bahri Umman

Sert ve katı dursa da merhametli bir mafya babası. Oğlunu uyuşturucu yüzünden kaybetmiş ve uyuşturucuya karşı savaş açmıştır. Fakat bu davranışı çok para kazanmak isteyen diğer mafya babalarının hoşuna gitmez ve Bahri’yi ortadan kaldırmak için plan yaparlar.

 

 


Ataberk Mutlu

Sinan Karayel
Poyraz’ın oğlu. Anne ve babası boşandığı için mutsuz bir çocuk. Hayatta en çok babasını seviyor. Dedesi babasıyla görüşmesine izin vermediği için ondan hoşlanmıyor. Fakat tatlılığı ve sevimliliğiyle etrafındaki herkese kendini sevdirtiyor.
 


Ali İl

Sadreddin Umman

Bahri’nin büyük oğlu. Hayatı boyunca babasının gölgesinde yaşamış ve sürekli insanlara kendini ispat etmeye çalışan şiddete meyilli bir insan.

 

 

 


Ece Özdikici

Songül

Sadreddin’in karısı. Sinsi ve kurnaz bir kadın. Ayşegül ile pek anlaşamıyorlar. Kocasını kayınpederinin yerinde görmek için her türlü şeyi yapar.

 

 

 


Kanbolat Görkem Aslan

Sefer
Baba’nın sağ kolu. Onun için canını vermeye hazır. Sema’dan hoşlanıyor fakat karşılık alamıyor.

 

 

 

 


Celil Nalçakan

Zülfikar
Baba’nın diğer sağ kolu. Eski solculardan ve kapitalist sistemden sürekli şikayet edip durur. Polislerden hiç hoşlanmaz ve bu yüzden Poyraz’a karşı mesafeli.

 

 

 


Emel Çölgeçen

Sema

Avukat. Herkes hakkında her şeyi kısa sürede öğrenip Bahri’ye bilgi veriyor. Güçlü ve kendinden emin bir kadın.

 

 

 

 

Genel Yorum

Diziye başlama sebebim İlker Kaleli (Kayıp, Kayıp Şehir) ve Burçin Terzioğlu (Merhamet) olsa da dizi, konusuyla beni etkiledi. Şu an Türk dizi sektöründe kalitesiz diziler tutup milyonlar harcanan diziler çöpe gitse de Poyraz Karayel 6 aydır çalışılıp verilen emekle kendini seyirciye sevdirdi ve reyting listesinde adını üst sıralara yazdırmış bulunmakta.

Dizinin kadrosundaki oyuncuların oyunculuklarını da çok başarılı buluyorum ve daha önce bazı dizilerde başrolde oynayan birçok sevdiğim oyuncunun bu dizide yan rollerde oynaması, diziyi izlerken daha da zevk almamı sağlıyor. 22dakika.org üyelerinin de seveceğini düşündüğümden ve bana göre şu an Türkiye’de yayınlanan en iyi dizi olduğundan bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Umarım kanal reytinglerden memnun olup diziyi saçmalayana kadar uzatmaz ve güzel bir finalle ekranlara veda eder.

https://www.youtube.com/watch?v=JVDt6hu5urM